کاسپر در مدرسه‌ی وحشت

(Casper's Scare School)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی روحی مهربان و چالش او برای ترسناک بودن، همراه با تجربه‌ی دوستی، وفاداری و رضایت از خود

سال: 2006
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های کاسپر از تنهایی، دلتنگی برای خانواده و تلاش برای دوست‌یابی در مدرسه در دنیای کودکی معنادار است. او مثل همه‌ی بچه‌ها می‌ترسد و به‌خاطر ترسش سرزنش می‌شود. کاسپر احساس می‌کند هیچ ‌کس او را درک نمی‌کند، اما در مدرسه دوستانی شبیه به خودش پیدا می‌کند که در موقعیت‌های چالشی مختلف به او کمک می‌کنند.
  کاسپر باادب و مهربان است و به همه احترام می‌گذارد. او در مدرسه‌ی وحشت هم دوستانی مثل خودش، مهربان و وفادار پیدا می‌کند. حتی شخصیت‌های ترسناک هم، درونشان از مهربانی و دوستی خوش‌شان می‌آید اما اتفاقات تلخی در گذشته باعث شده سنگدل باشند. کاسپر کنجکاو است و هیچ حرفی را بی‌دلیل قبول نمی‌کند. او همیشه سعی می‌کند کار درست را انجام دهد و وقتی مجبور می‌شود کاری که دوست ندارد انجام دهد، ناراحت می‌شود و عذرخواهی می‌کند. او از تجربه‌های جدید نمی‌ترسد و به همه کمک می‌کند زندگی بهتری داشته باشند.
  پسر خون‌آشام و دختران اسکلتی گفتگوهای معناداری دارند. دخترها همیشه نگران‌اند چه بپوشند.
  عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر بی‌عرضه، خنگول، دماغ‌گنده، بی‌مغز، به کار می‌رود. ناخدا همیشه با لحن بد و توهین‌آمیزی با طوطی‌اش حرف می‌زند. روح‌ها چاپلوسی پیشوای وحشت را می‌کنند.
  روح‌ها مردم را می‌ترسانند و شهر را به هم می‌ریزند. همکلاسی‌های کاسپر قیافه‌های ترسناکی دارند؛ اسکلت، مومیایی، خون‌آشام و زامبی. پسر خون‌آشام می‌تواند به خفاش تغییر شکل دهد. او در یک صحنه، زبان خود را می‌دوزد. اعضای بدن دختربچه‌ی زامبی از بدنش جدا می‌شوند؛ گاهی هم این کار را به اختیار خودش انجام می‌دهد، مثلاً برای دید زدن داخل دفتر چشمش را جدا می‌کند. بزرگ‌ترها کاسپر را از تبعید به جای مخوفی می‌ترسانند؛ هر چند وقتی کاسپر خودش به آن‌جا می‌رود، متوجه می‌شود آن حرف‌ها دروغ بوده است. مدیر مدرسه که یک موجود دوسر است، به فکر کشتن پیشوای وحشت است. او برای سلطه بر دنیا، با ترکیب اسرارآمیزی ابتدا پیشوای وحشت و سپس شهروندان عادی را به سنگ تبدیل می‌کند. چند بار هم تلاش می‌کند کاسپر را سنگ کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کاسپر در مدرسه‌ی وحشت یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که بر اساس شخصیت کارتونی مجموعه‌ی کاسپر، روح مهربان ساخته شده است. کاسپر باادب و مهربان است و دوست ندارد کسی را بترساند. بزرگ‌ترها او را به مدرسه‌ی وحشت می‌فرستند تا ترساندن را یاد بگیرد. ترس از تنبیه او را وادار می‌کند کارهایی که دوست ندارد، انجام دهد و وانمود کند از ترساندن و آزردن دیگران لذت می‌برد اما وقتی باعث رنجش بهترین دوستش می‌شود، تنبیه را به این‌که خودش نباشد، ترجیح می‌دهد. کاسپر تلاش می‌کند در مدرسه دوستانی مثل خودش پیدا کند و در نهایت، با مهربانی و جسارتش همه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. دوستی، مهربانی و وفاداری از موضوعات برجسته‌ی این فیلم است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. روح‌ها مردم را می‌ترسانند و شهر را به هم می‌ریزند. همکلاسی‌های کاسپر قیافه‌های ترسناک یا مشمئزکننده‌ای دارند، یکی از آن‌ها می‌تواند اعضای بدنش را از خود جدا کند. بزرگ‌ترها کاسپر را به تبعید به جایی ترسناک تهدید می‌کنند. مدیر مدرسه همه‌ی انسان‌ها و روح‌ها را به سنگ تبدیل می‌کند. او چند بار تلاش می‌کند کاسپر را سنگ کند، ولی موفق نمی‌شود. عبارت‌های تحقیرآمیز و توهین‌آمیز متعددی در فیلم به کار می‌رود، به‌ویژه توسط پسربچه‌ی خون‌آشام که به کاسپر و همکلاسی‌های کوچک‌تر از خود زور می‌گوید و ناخدای نابینا که همیشه با لحن بدی با طوطی‌اش حرف می‌زند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کاسپر که با همه مهربان است و نمی‌تواند کسی را بترساند، به مدرسه‌ی وحشت فرستاده می‌شود تا ترساندن را یاد بگیرد و تهدید می‌شود اگر در مدرسه خوب عمل نکند، به دره‌ی سایه‌ها فرستاده می‌شود؛ جایی مخوف که هیچ ‌کس نتوانسته از آن‌جا خارج شود. او ابتدا سعی می‌کند آن‌طور باشد که دیگران می‌خواهند اما در نهایت نمی‌تواند تحمل کند و خودش به دره‌ی سایه‌ها می‌رود. برخلاف انتظارش، با باغ سرسبز و شاد و روح‌هایی مهربان روبه‌رو می‌شود. از طرف دیگر، مدیر مدرسه، با سنگ کردن پیشوای وحشت و تمام انسان‌ها قصد دارد دنیا را تسخیر کند. کاسپر به کمک روح‌های مهربان و دوستان وفادارش روح‌های ترسناک را با انسان‌ها آشتی می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا کاسپر سعی کرد ترسناک باشد، با این‌که از آن لذت نمی‌برد؟ چه اتفاقی باعث شد خودش را همان‌طور که هست بپذیرد؟
  به نظر شما، چه مواقعی ممکن است بچه‌ها احساس کنند باید رفتارشان را تغییر دهند؟
  فیلم‌ها و مجموعه‌های متعددی در مورد کاسپر وجود دارد؛ به نظرتان چرا این همه به این شخصیت پرداخته شده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۷۵
  سال انتشار ۲۰۰۶