کاشِی، عروس‌دزد

(Koschey. The Bride Kidnapper)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مردی بی‌احساس و در جستجوی همسر، و زنی جنگجو و به دنبال شوهر و ازدواج آن‌ها با هم

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  واروارا و کاشِی برای نجات جان یکدیگر ازخودگذشتگی می‌کنند.
  موضوع اصلی داستان، تلاش چندین مرد برای به دست آوردن زنی ثروتمند است که موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. پادشاه برای گول زدن پیرزنی به او وعده‌ی ازدواج با مردانی خوش‌تیپ را می‌دهد. شوالیه‌ها برای واروارا غش و ضعف می‌روند و بوس می‌فرستند. واروارا برای کاشِی عشوه می‌آید و با حرکاتی اغواگرانه راه می‌رود. پادشاه می‌خواهد واروارا را ببوسد. واروارا به ازدواج زورکی با پادشاه تن می‌دهد. کاشِی عکس زن‌های مورد علاقه‌اش را روی دیوار نصب کرده. روی دیوار کاخ پادشاه نقاشی زن‌هایی است که بالاتنه‌شان نیمه‌برهنه است.
  کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی همراه با لحن خشن استفاده شده: بی‌ادب، جون خودت، گنده‌بک، خالی می‌بندی، به حسابت می‌رسم، گم شو، ایکبیری، عوضی، احمقانه، زبون‌نفهم، خبیث، خپلک، احمق، دختردزد، بی‌خاصیت، بی‌احساس، توهم زده، باید یه لقمه چپت کنم، روی سگم رو بالا میاری، سنگدل، عجوزه،‌ نادون، دیوونه‌بازی، لاغرمردنی، خشن، بی‌رحم، نکبت، چه خاکی تو سرم کنم، پست‌فطرت، بدذات، مگه خُلیم، بی‌لیاقت، حالیت نمی‌شه، بی‌تربیت. بخش زیادی از گفتگوها درباره‌ی ازدواج و حواشی مربوط به آن است: عاشق من شو، دست کس دیگه‌ای نباید بهت بخوره، زن من شو، ببینم چه جور شوهری می‌شی، عزیزکم، خوشگل و خوش‌تیپ، تنها باش و پادشاهی کن، ببرمت ماه عسل.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. کاشِی زن‌ها را تبدیل به قورباغه می‌کند. ساحره‌ چهره‌ای ترسناک و صدایی خشن دارد. او کاشِی را به شکستن طلسم نامیرایی تهدید می‌کند. کاشِی سوزن طلسم را در تخم یک اردک می‌گذارد و اردک را در بدن خرگوشی پنهان می‌کند. واروارا با شوالیه‌های مختلف مبارزه می‌کند. پادشاه با زرهی آهنین و بزرگ به مبارزه با واروارا می‌آید. گرگی نان کوچکی را تعقیب می‌کند و می‌خواهد او را بخورد. پادشاه خانه‌ی مادر کاشِی را منفجر می‌کند و او را مجبور می‌کند درباره‌ی پسرش اطلاعات بدهد. کاشِی از اجتماع خفاش‌ها اسبی ترسناک می‌سازد. او واروارا را می‌دزدد. آن‌ها به دره‌ای سقوط می‌کنند. واروارا با کاشِی مبارزه می‌کند. او سنگی بزرگ را به سر کاشِی می‌کوبد. واروارا با راهزنان مبارزه می‌کند. موجودی بزرگ و شبح‌مانند واروارا را می‌گیرد. دو موجود شبح‌مانند ترسناک ادعا می‌کنند والدین نانک هستند. کاشِی از هوش می‌رود. او دو بار در دره‌ی مذاب سقوط می‌کند، ولی هر بار نجات پیدا می‌کند. کاشِی و سربازان شاه با هم درگیر می‌شوند. ساحره شبیه گردبادی ترسناک ظاهر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی کامپیوتری کاشِی، عروس‌دزد، درباره‌ی هیولایی نامیرا به نام کاشِی است که در جستجوی زنی است تا با او ازدواج کند، ولی همه‌ی زن‌ها با دیدن سردی و بی‌احساسی‌اش از او گریزان‌اند. از طرف دیگر، دختری به نام واروارا در جستجوی مردی است که بتواند او را در مبارزه شکست بدهد تا با او ازدواج کند؛ تابه‌حال هیچ شوالیه‌ای موفق به شکست او نشده است. کاشِی و واروارا طی اتفاقاتی مقابل هم قرار می‌گیرند و نه‌تنها کاشِی موفق می‌شود واروارا را شکست دهد، بلکه واروارا هم عاشق کاشِی می‌شود. عشق و قدرت آن‌ها را به هم می‌رساند و کاشِی در کنار واروارا دیگر به طلسم نامیرایی نیازی ندارد.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. شخصیت‌ها در صحنه‌های مختلف در حال مبارزه با هم و تلاش برای از بین بردن یکدیگرند. چند شخصیت در دره‌ای مذاب سقوط می‌کنند ولی نجات پیدا می‌کنند. ساحره‌ای در فیلم هست که چهره‌ و رفتارهایی خشن دارد. داستان اصلی فیلم درباره‌‌ی تلاش مردان برای به دست آوردن زنی ثروتمند، پاسخ رد دادن زنان به مردی بی‌احساس و تلاش دختری جنگجو برای پیدا کردن شوهر است و بخش عمده‌ی گفتگوها درباره‌ی همین موضوعات است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هیولایی نامیرا به نام کاشِی، سیصد سال است نتوانسته زنی را راضی به ازدواج کند، زیرا سرد و بی‌احساس به نظر می‌رسد. روزی پادشاه سرزمین او که می‌خواهد با دختر ثروتمند و شجاعی به نام واروارا ازدواج کند، پیش کاشِی می‌آید و طلسم نامیرایی‌اش را می‌دزدد و به او وعده می‌دهد که در ازای به دام انداختن واروارا و تحویل دادنش به او، طلسم‌اش را برمی‌گرداند. کاشِی واروارا را به چنگ می‌آورد ولی بین آن‌ها احساسی عاشقانه شکل می‌گیرد که کاشِی را از تحویل دادن او به پادشاه منصرف می‌کند. واروارا که از حقه‌ی پادشاه خبردار شده و نگران جان کاشِی است، از پیش او فرار می کند و خود را به ازدواج با پادشاه راضی می‌کند. روز عروسی، کاشِی به مراسم می‌آید و واروارا را نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان داستان این فیلم چه ارتباطی با کودکان داشت؟ شما از چه موضوعاتی در فیلم خوشتان آمد؟
  فکر می‌کنید چه چیزی در کاشِی برای واروارا جالب بود؟ چرا واروارا برای کاشِی جالب بود؟
  چه انیمیشن‌های دیگری می‌شناسید که موضوعاتی شبیه این فیلم دارند؟ کدامشان برایتان جالب‌ترند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Roman Artemyev
  مدت زمان ۷۶
  کشور سازنده روسیه
  استودیو CTB Film Company، KinoAtis
  بازیگران الیزاوتا بویارسکایا، رومن آرتمیِف، ویکتور دوبرونراووف
  سال انتشار ۲۰۲۲