کانی و گربه

(Conni and the Cat)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و خانوادگی درباره‌ی حضور دختربچه‌ای همراه با گربه‌اش در اردو و نگرانی او از لو رفتن گربه، همراه با تجربه‌ی دوستی و ماجراجویی

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌ها برای رفتن به اردو هیجان دارند. آن‌ها در اتوبوس داستان‌های ترسناک تعریف می‌کنند و سعی دارند همدیگر را بترسانند. کانی از این‌که نمی‌تواند گربه‌اش را با خودش ببرد ناراحت است و در طول مسیر، مدام به او فکر می‌کند. او وقتی متوجه حضور گربه می‌شود، نگران است که بقیه بفهمند و او را به خانه بفرستند. کانی با لوکا دوست می‌شود و سعی می‌کند کمک کند تا راکون او را به باغ‌وحش نبرند. مادر لوکا زیاد به احساسات و حرف‌های او توجه ندارد و به توضیحات کانی هم خوب گوش نمی‌دهد. یکی از پسرها که مدرسه‌ای است و از بقیه بزرگ‌تر است، بیشتر از بچه‌های دیگر از تاریکی و ارواح می‌ترسد و مایه‌ی خنده‌ی کوچک‌ترها می‌شود. احساسات و تجربه‌های بچه‌ها و موقعیت‌هایی که در آن‌ها قرار می‌گیرند، همگی می‌توانند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  کانی وقتی متوجه می‌شود که گربه‌اش برای لوکا دردسر درست می‌کند، حقیقت را به بزرگ‌ترها می‌گوید. او همه‌ی تلاش‌اش را می‌کند تا اشیای گمشده را پیدا کند و جلوی متهم شدن راکون را بگیرد. لوکا با وجود این‌که ابتدا با بچه‌ها رابطه‌ی خوبی ندارد، کم کم با کانی دوست می‌شود و وقتی می‌فهمد کانی نمی‌خواهد حضور گربه‌اش را لو بدهد، از او پشتیبانی می‌کند. دوستان کانی از او حمایت می‌کنند و به او کمک می‌کنند موضوع گربه را با بزرگ‌ترها در میان بگذارد. مادر لوکا وقتی می‌فهمد درباره‌ی راکون پسرش اشتباه می‌کرده و به حرف‌های بچه‌ها توجه نکرده، در حضور همه عذرخواهی می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: نادون، کله‌پوک، خنگ، گند زدی، بی‌ادب، لعنتی، دزد کثیف، لعنت بهش، حسابت رو می‌رسم، خرابکار، برو پی کارت، مسخره، ناقص‌الخلقه، بدبخت، گم شو. کانی چند بار دروغ می‌گوید.
  فضای ترس از ارواح در طول فیلم جریان دارد و موسیقی فیلم هم این فضا را تشدید می‌کند. البته مخاطبان در همه‌ی صحنه‌ها در جریان دلیل ترسیدن بچه‌ها هستند. بچه‌ها در اتوبوس درباره‌ی قلعه‌ی تسخیرشده و ارواح حرف می‌زنند. یکی از بچه‌ها پارچه‌ای سفید روی سرش می‌اندازد و دیگری را می‌ترساند. گربه مثل شبح در اقامتگاه رفت‌وآمد می‌کند و بچه‌ها می‌ترسند. کانی در شب صدایی می‌شنود و تصور می‌کند روح است. او بابت حضور گربه و لو رفتن ماجرا مضطرب است. گربه دردسر درست می‌کند و کانی بیشتر نگران می‌شود. مادر لوکا او را دعوا می‌کند و به توضیحات او توجه نمی‌کند. او لوکا را تهدید می‌کند که راکون‌اش را به باغ‌وحش می‌فرستد. در غار تاریک، بچه‌ها اسکلت یک خرس را می‌بینند و لوکا با سایه‌ی عروسک‌اش آن‌ها را می‌ترساند. بزرگ‌ترها حرف‌های کانی را باور نمی‌کنند و او را به خاطر دروغ گفتن تنبیه می‌کنند. کانی و لوکا یواشکی به برج می‌روند. لوکا با پوشیدن زره فلزی، بچه‌ها را می‌ترساند و بچه‌ها او را دنبال می‌کنند. کانی از لبه‌ی برج آویزان می‌شود تا دست‌اش به لانه‌ی کلاغ برسد. کلاغ به او حمله می‌کند ولی آسیبی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی دختربچه‌ای به نام کانی است که با دوستانش به اردو می‌رود و از این‌که نمی‌تواند گربه‌اش را با خود ببرد ناراحت است. او در اقامتگاه متوجه می‌شود گربه همراه آن‌ها آمده و با وجود این‌که از دیدن او خوشحال است، چون می‌داند بردن حیوان خانگی به اردو ممنوع است، نگران است بقیه متوجه شوند و به همین خاطر، گربه را از همه پنهان می‌کند. گربه با شیطنت‌هایش برای دوست کانی دردسر درست می‌کند و کانی مجبور می‌شود راست‌اش را بگوید ولی بزرگ‌ترها حرف او را باور نمی‌کنند و تصور می‌کنند او به خاطر حمایت از دوست‌اش دروغ می‌گوید. او در نهایت موفق می‌شود به کمک دوستانش ماجرای حضور گربه را حل‌وفصل کند و از روزهای باقیمانده‌ی اردو لذت ببرد. فیلم با پرداختن به اتفاقات اردوی بچه‌ها، هم داستانی ترسناک را برای گروه سنی کودک روایت می‌کند و هم نشان می‌دهد که بزرگ‌ترها لزوما درست رفتار نمی‌کنند و گاهی آن‌ها هستند که با اشتباهاتشان برای بچه‌ها دردسر درست می‌کنند.
  فضای فیلم به خاطر گفتگوی بچه‌ها درباره‌ی ارواح و موسیقی ترسناکش، ممکن است برای کوچک‌ترها ناخوشایند باشد. بچه‌ها سعی می‌کنند همدیگر را بترسانند. حضور گربه در اقامتگاه باعث می‌شود آن‌ها تصور کنند شبح دیده‌اند. در غاری تاریک، بچه‌ها اسکلت یک خرس بزرگ را می‌بینند و بعد روی دیوار، سایه‌ی خرس را می‌بینند. کانی به خاطر حضور گربه در اردو همیشه نگران است و نمی‌تواند موضوع را با بقیه در میان بگذارد. با وجود این‌که موقعیت‌های ترسناک فیلم، همگی برای مخاطبان روشن‌اند و چیز مبهمی که باعث ترس‌شان شود وجود ندارد، بااین‌حال ممکن است صرف حرف زدن درباره‌ی ارواح، برای بعضی از کودکان ترسناک باشد. از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که با توجه به گروه سنی مخاطبان، می‌تواند زیاد به حساب بیاید. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دختربچه‌ای به نام کانی به همراه بقیه‌ی بچه‌های پیش‌دبستانی به اردویی یک هفته‌ای برای بازدید از قلعه‌ای قدیمی می‌روند. گربه‌ی کانی که مائو نام دارد، یواشکی وارد اتوبوس آن‌ها می‌شود و در اردو همراهی‌شان می‌کند؛ در حالی که به بچه‌ها گفته شده بردن حیوانات خانگی ممنوع است. وقتی کانی متوجه حضور مائو می‌شود، سعی می‌کند او را از بقیه پنهان کند ولی مائو با شیطنت‌هایش برای او دردسر درست می‌کند. از طرف دیگر، پسر زنی که مسئول اردوست و با مادرش در همان محل زندگی می‌کند، یک راکون دارد که شیطنت‌های مائو به حساب او گذاشته می‌شود. کانی از این بابت احساس گناه می‌کند و ماجرا را برای دوستانش تعریف می‌کند. آن‌ها به کانی کمک می‌کنند تا ماجرا را با بزرگ‌ترها در میان بگذارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان کانی از بودن گربه در اردو خوشحال بود یا ناراحت؟ برای شما پیش آمده که هم‌زمان، چند احساس خوب و بد داشته باشید؟
  لوکا چگونه با کانی دوست شد؟ فکر می‌کنید چرا اول با او بدرفتاری می‌کرد؟ کانی چگونه توانست به او نزدیک شود؟
  به نظر شما فیلم ترسناک بود؟ شما در کدام موقعیت‌ها ترسیدید؟ بعد از تمام شدن فیلم چه احساسی داشتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان آنسگار نیبر Ansgar Niebuhr
  مدت زمان ۸۰
  کشور سازنده آلمان
  استادیو Youngfilms، Senator Film Köln، Traumhaus Studios، Telegael، B-Water Studios، Senator Film Produktion
  بازیگران نوئلا برنان، میا سیسکون، زاک سیسکون
  سال انتشار ۲۰۲۰