کاپیتان زیرشلواری: اولین فیلم حماسی

(Captain Underpants: The First Epic Movie)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دو دوست صمیمی در مدرسه و مقاومت‌ آن‌ها در برابر هر تهدیدی برای شادی و دوستی‌شان

سال: 2017
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جورج و هارولد برای حق شادی و دوستی خود و دوستان‌شان تلاش می‌کنند؛ گاهی پیروز و امیدوارند و گاهی شکست می‌خورند و ناامید می‌شوند. آن‌ها تداوم دوستی‌شان را در همکلاس بودن می‌بینند و برای حفظ این احساس تعلق، تجربه‌های شگفتی را پشت سر می‌گذارند و بالاخره به حدی از پختگی می‌رسند که می‌فهمند دوستی‌شان تنها در گرو خواست خود آن‌ها است و نه چیز دیگری.
  جورج و هارولد که از دو نژاد سیاه و سفید و دوستانی بسیار صمیمی‌ هستند، تجربه‌ی خوبی از کار گروهی را نشان می‌دهند؛ یکی داستان‌پردازی می‌کند و دیگری برای داستان‌ها تصویرسازی می‌کند. آن‌ها برای حفظ دوستی و شادی تلاش بسیاری می‌کنند اما به‌محض این‌که متوجه تهدیدهای جدی‌تری برای خود و همکلاسی‌هایشان می‌شوند، مسئولانه، همه چیز را به حالت قبل بازمی‌گردانند.
  کاپیتان زیرشلواری همیشه با لباس زیر است. کراپ و ادیت با هم سر و سری دارند.
  شوخی‌های بی‌ادبانه‌ی زیادی در مورد توالت و دفع وجود دارد: باد گلو، باد معده، اسهال و شخصیتی که در اسمش کلمه‌ی «پی‌پی» دارد. البته بیشتر این کلمات در دوبله به کار نمی‌روند. در عوض، عبارات توهین‌آمیز و بی‌ادبانه‌ی زیادی در دوبله اضافه شده‌اند: خاک بر سرت، گند دماغ، بدبختای مادر مرده، پدر سگ ولش کن، مثل خودم دیوونه است، بچه غلط می‌کنه. در یک صحنه بین هارولد و جورج گفتگوهایی در مورد دوست‌داشتن و ازدواج صورت می‌گیرد.
  کودکان با سری کتاب‌های کاپیتان زیرشلواری، نوشته‌ی داو پیلکی آشنا می‌شوند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد: شوخی‌های جورج و هارولد، شامل انفجار و پرتاب بعضی اشیا و روبه‌رو شدن با ببر، پرتاب مالوین به هوا توسط توالت ساخت خودش بعد از دستکاری آن توسط جورج و هارولد، شخصیت عصبانی آقای کراپ که سر بچه‌ها فریاد می‌زند، تبدیل آقای کراپ به کاپیتان زیرشلواری و برعکس، چسباندن عکس کراپ به ‌عنوان هدف و پرتاب دارت به سمت آن، آسیب زدن آقای کراپ به خودش بعد هیپنوتیزم شدن و پریدن از پنجره‌ی ساختمان و برخود با ماشینِ در حال حرکت، شوت کردن بچه گربه توسط آقای کراپ، پرتاب شدن اشیایی مثل تبر و گرز و اره‌ی برقی توسط پروفسور پی، شخصیت ترسناک و کاملاً دیوانه‌ی او، شلیک او از بالای توالتی غول‌پیکر به سمت بچه‌ها و فضای خاکستری و دلتنگ مدرسه‌ی جروم هرویتز.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که برگرفته از اولین کتاب از سری داستان‌هایی با همین نام، نوشته‌ی داو پیلکی است، درباره‌ی دو کودک دبستانی به نام‌های جورج و هارولد است که در سیستمی که به آموزش سختگیرانه و خالی از فعالیت‌هایی مثل موسیقی و نقاشی اعتقاد دارد، شیطنت‌ها و شادی‌های کودکانه، بخشی از زندگی‌شان است. مدیر مدرسه، جورج و هارولد را عامل هرج و مرج و بی‌نظمی در مدرسه شناسایی می‌کند و راه کنترل آن‌ها را در جدا کردن کلاس‌هایشان می‌داند. تلاش دو دوست در ستیز با جدایی و از دست رفتن صمیمیت‌شان، مسائل را پیچیده می‌کند و آن‌ها با تهدیدهای جدی‌تری روبه‌رو می‌شوند اما بالاخره می‌آموزند که دوستی آن‌ها در گرو چیزی به‌جز خواست خودشان نیست. فیلم نشان می‌دهد که اگر انسان‌ها خنده و شادی را از دست بدهند، حتی اگر به مدارج بالای علمی و اجتماعی برسند، احساس رضایت نمی‌کنند و این‌که ما ممکن است با رفتارهای نامناسب خود به دیگران آسیب‌هایی بزنیم که نتیجه‌ی آن، آسیب به جامعه‌ی انسانی باشد. همچنین، فیلم پیام‌هایی در مورد تأثیر تنهایی بر خلق و خوی انسان، اهمیت آموزش شاد برای کودکان، نیاز همه‌ی انسان‌ها به شادی، حتی به مقدار کم و تأثیر یکدلی و کارگروهی در موفقیت افراد دارد.
  فیلم، صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی دارد که برخی از آن‌ها برای کودکان کوچک‌ و حساس بسیار ترسناک‌اند؛ از جمله صحنه‌ی حمله پروفسور پی با سلاحش، از بالای توالتی غول‌پیکر به سمت بچه‌ها و شلیک به سوی آن‌ها. اما مهم‌ترین ویژگی فیلم که باید مورد توجه والدین باشد، استفاده‌ی زیاد از شوخی‌های بی‌ادبانه و کلمات و عبارات و اشارات مربوط به توالت و دفع است که ممکن است توسط کودکان کوچک‌تر تقلید و تکرار شوند. تماشای این فیلم برای گروه سنی زیر 6 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی که فیلم را همراه والدین تماشا کنند، پیشنهاد می‌شود. کودکان کنار والدین احساس امنیت می‌کنند و فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز موضوعات بی‌ادبانه‌ی فیلم برایشان فراهم می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی دو پسر شیطان و بازیگوش به نام‌های جورج و هارولد است که معلم خودشان را هیپنوتیزم می‌کنند و او را به دوران کودکی‌اش برمی‌گردانند. سپس یک زیرشلواری و یک شنل به او می‌دهند. او که تصور می‌کند ابر قهرمان شده، به شهر می‌رود تا همانند یک ابرقهرمان به یاری مردم بپردازد ولی در عوض موجب آزار آن‌ها می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چطور کار گروهی به جورج و هارولد کمک می‌کند تا بفهمند دوستی‌شان می‌تواند در برابر هر تهدیدی ایستادگی کند؟
  معنای همدلی بین افراد چیست؟ چطور جورج و هارولد همدلی را با تجربه‌ای که از ارتباط با کراپ دارند یاد می‌گیرند؟
  به نظر شما شوخی‌های بی‌ادبانه‌ی زیادی که در فیلم وجود دارند کارکردشان چیست؟ برای خنده‌دار شدن داستان و جذب کردن بیننده‌ها استفاده شده‌اند یا حضورشان در داستان ضروری است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۸۴
  سال انتشار ۲۰۱۷