کاپیتان کوسه

(Captain Sharky)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی درباره‌ی پسری با رویای تبدیل شدن به ترسناک‌ترین دزد دریایی، به خطر افتادن جان خودش و دوستانش، همراه با مضامینی چون ارزشمند بودن دوستی

سال: 2018
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کاپیتان کوسه و دوستانش، خصوصاً بانی، اهل ماجراجویی هستند. آن‌ها می‌خواهند دنبال آرزوهایشان بروند. کاپیتان کوسه با دیدن دریانوردهای دور و برش تصمیم می‌گیرد کشتیِ خودش را داشته باشد، اما کشتی‌اش را از دست می‌دهد. او که در ابتدا ازخودراضی است، آخر فیلم متوجه می‌شود بدون کمک دوست‌هایش و حتی خرچنگ‌ها نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. آن‌ها کنجکاو هستند و سعی می‌کنند استقلال داشته باشند. حتی پایان فیلم مایکی هم با کاپیتان کوسه و بانی همسفر می‌شود.
  کاپیتان کوسه ابتدای فیلم می‌خواهد ترسناک‌ترین دزد دریایی باشد. به خاطر همین با مایکی و بانی خوش‌رفتاری نمی‌کند، اما رفته‌رفته متوجه می‌شود دوست خوب بودن باارزش‌تر از دزد دریایی بودن است. پدر بانی هم که مخالف دریانوردی بانی است و به همین خاطر او را زندانی کرده، متوجه می‌شود رفتارش با دخترش درست نبوده است. مایکی هم که خیلی ترسو و بی‌انگیزه است، رفتارش را تغییر می‌دهد.
  در نسخه‌ی دوبله از واژه‌های توهین‌آمیز به ندرت استفاده شده است: از این‌جا گورت رو گم کن، پسرک بی‌عرضه و کله‌پوک‌ها.
  داستان فیلم درباره‌ی دریانوردی است. موضوع‌هایی مثل کشتیرانی، خدمه‌ی کشتی و استفاده از قطب‌نما نشان داده شده است. علاوه‌بر آن درباره‌ی توانایی ترمیم بازوی خرچنگ‌ها نیز در فیلم توضیح داده می‌شود که ممکن است کودکان را به مطالعه‌ی بیش‌تر‌ در مورد بدن و شیوه‌ی زندگی آنان ترغیب کند.
  کودکان همراه با تماشای فیلم با دریانوردی، کشتی‌رانی و زندگی آدم‌های نزدیک دریا آشنا می‌شوند. میوه‌های محلی آن‌ها موز و نارگیل است و حیواناتی چون میمون و طوطی در این منطقه زندگی می‌کنند. علاوه‌بر آن در بخشی از فیلم آدم‌ها در حال شکار خرچنگ‌ها نشان داده می‌شوند.
  پدر بانی با توپ جنگی به کشتی کاپیتان کوسه شلیک می‌کند و کشتی‌اش غرق می‌شود. شخصیت‌ها در برخی از موقعیت‌ها از شمشیر استفاده می‌کنند و علاوه‌بر آن نیز تیراندازی و شلیک به کودکان نیز در فیلم نمایش داده می‌شود. پدر برای مراقبت از بانی، او را زندانی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کاپیتان کوسه انیمیشنی کامپیوتری و ماجرای پسر کوچکی به اسم کاپیتان کوسه است که دوست دارد دزد دریایی شود. او به دنبال قطب‌نما و خدمه‌ی واقعی به جزیره می‌رود تا بتواند کشتی‌اش را به دریا بیندازد و این‌گونه ماجرای سفر او آغاز می‌شود. او در این سفر دوستانی پیدا می‌کند که با او همراه می‌شوند. آن‌ها فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر می‌گذارند و از دنیای اطرافشان چیزهای زیادی می‌آموزند. کودکان همراه با ماجرای شخصیت‌های داستان با مفاهیمی چون دوستی، تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف آشنا می‌شوند. حمایت پدر بانی و تصمیم او برای آموزش دریانوردی به دخترش نیز ممکن است الگویی از والدگری صحیح و همچنین رابطه‌ی صمیمی در ذهن کودکان ایجاد کند.
  در فیلم موقعیت‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد؛ مواردی چون شلیک به کودکان و استفاده از شمشیر در فیلم دیده می‌شود. پدر بانی او را زندانی می‌کند. علاوه‌بر آن در نسخه‌ی دوبله از عبارات توهین‌آمیز استفاده شده که مناسب گروه سنی مخاطب نیست. تماشای این فیلم برای کودکان 8 سال به بالا پیشنهاد می‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز با هم گفت‌و‌گو کنند.

  چکیده داستان

  کاپیتان کوسه می‌خواهد ترسناک‌ترین دزد دریایی باشد. او سوار کشتی‌اش می‌شود تا به جزیره‌ی پرتقال‌ها برود. بانی که می‌خواهد دریانورد بشود و با مخالفت پدرش مواجه شده، فرار می‌کند و با کاپیتان کوسه همسفر می‌شود. مایکی هم برای فرار از دست آدم‌هایی که به او تهمت دزدی زده‌اند با کاپیتان کوسه همراه می‌شود. دزدهای دریایی می‌خواهند بانی را پیش پدرش برگردانند. پس از تعقیب و گریز فراوان، بالاخره دزدهای دریایی آن‌ها را به پدر بانی، که کاپیتان نیروی دریایی است، تحویل می‌دهند. ولی کاپیتان کوسه فرار می‌کند و دوست‌هایش را نجات می‌دهد. کاپیتان کوسه یاد می‌گیرد دوستی بهتر از این است که یک دزد دریاییِ ترسناک باشد. پدر بانی هم تصمیم می‌گیرد به بانی دریانوردی یاد بدهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با دیدن این فیلم چقدر با دریانوردها آشنا شدید؟
  به نظرتان رفتار پدر بانی با او خوب بود؟ اگر جای بانی بودید و پدرتان دوست نداشت دریانورد بشوید چه تصمیمی می‌گرفتید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Hubert Weiland، Jan Stoltz
  مدت زمان ۷۳
  کشور سازنده آلمان
  استودیو Caligari Film GmbH، Caligari Film- und Fernsehproduktions، Paper Dreams، Universum Film (UFA) (co-production)
  بازیگران ژول هرمان، نورمن اندرِس، یولیان مانوئل
  سال انتشار ۲۰۱۸