کتابخانه‌ی اسرارآمیز

(The Pagemaster)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلم انیمیشنی درباره‌ی ورود پسری محافظه‌کار به دنیای کارتونی، لمس ماجراجویی‌های ترسناک و فانتزی برای غلبه بر ترس، همراه با تجربه‌ی کار گروهی، دوستی و خودباوری

سال: 1994
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ریچارد پسری باهوش است که به دلیل ترس از تجربه‌ی جدید و به دلیل احتمال وقوع اتفاقی خطرناک و پیش‌بینی نشده بسیاری از کارها را انجام نمی‌دهد. خانواده‌ی ریچارد از او حمایت می‌کنند و پدر در تلاش برای از بین بردن ترس اوست. حضور ریچارد در کتابخانه و تبدیل‌شدنش به شخصیتی کارتونی در ابتدا او را می‌ترساند و سپس حضور در این فضا موجب شعف او می‌شود زیرا می‌تواند با کتاب‌ها وارد ماجراجویی شود. کتاب‌ها ریچارد را تشویق می‌کنند تا با شجاعت از موقعیت‌های ترسناک و ماجراجویانه عبور کند. همکاری و مشارکت کتاب‌ها و ریچارد باهم، باعث رسیدن آن‌ها به درب خروج می‌شود که تجربه‌ای از پیروزی است و اعضای تیم احساس توانایی را تجربه می‌کنند.
  پدر و مادر ریچارد افرادی حمایت‌گر، دغدغه‌مند و مسئولیت‌پذیر هستند و تلاش می‌کنند ریچارد از موقعیت‌های متنوع در زندگی لذت ببرد. آقای کتابدار فردی خوش‌اخلاق و خوش‌رو است که برای جلب‌توجه ریچارد کتاب‌های مختلفی به او پیشنهاد می‌دهد. شخصیت ارباب صفحات، ریچارد را تشویق می‌کند تا با گذر از دنیای خیالی و ترسناک بر ترسش غلبه کند و برای رسیدن به هدف نهایی خود بجنگد. درعین‌حال شخصیت ماجراجویی با همدلی و مدیریت احساسات در لحظه‌های مختلف به یاری اعضای گروه می‌شتابد. کتاب‌های فانتزی، ماجراجو و ترسناک، ریچارد را حمایت می‌کنند تا بر ترسش غلبه کنند و او را تشویق می‌کنند تا تصمیم‌های شجاعانه‌ای بگیرد و به درب خروج نزدیک شود. ریچارد در میانه‌ی داستان ترس و دلهره‌ی زیادی را تجربه می‌کند، زیرا فکر می‌کند هیچ‌وقت موفق نمی‌شود به خانه برگردد، اما به‌مرور توانایی‌های زیادی را کسب می‌کند. کار گروهی و تقسیم مسئولیت‌ها باعث پیروزی ریچارد و گروهش می‌شود. ریچارد در انتها بر ترس خود غلبه می‌کند و می‌تواند از زندگی روزمره لذت ببرد.
  شخصیت ماجراجو به فانتزی نزدیک می‌شود و ابراز علاقه می‌کند که فانتزی بر سر او داد می‌زند و از او فاصله می‌گیرد.
  شخصیت ماجراجو بر سر اعضای دیگر داد می‌زند و و از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مانند مانند به درد نخور در صحبت با دیگران استفاده می‌کند.
  داستان فیلم در مورد غلبه بر ترس‌های ناشناخته است. کودکان و نوجوانان با تماشای فیلم با مهارت‌های همکاری، شهامت، خیال‌پردازی، دوستی و مسئولیت‌پذیری آشنا می‌شوند. همچنین در دل داستان ژانرهای مختلف ادبی و برخی از آثار کلاسیک به‌اختصار معرفی می‌شوند.
  در ابتدای فیلم، پدر از ‌خانه‌ی درختی سقوط می‌کند و برای تشویق ریچارد به شجاع بودن او را در هوای طوفانی به خرید می‌فرستد. ریچارد با دوچرخه تصادف می‌کند و روی زمین می‌افتد و برای لحظه‌ای هوشیاری خود را از دست می‌دهد. در قسمت‌های کارتونی فیلم، شخصیت‌ها به‌صورت مکرر از ارتفاع سقوط می‌کنند، سگ شکاری ترسناکی به ریچارد حمله می‌کند. یکی از شخصیت‌ها در یک‌لحظه به فردی دیگری تبدیل می‌شود و ارواح، اژدها و طوفان در داستان وجود دارد که این صحنه‌ها در قسمت تخیلی فیلم اتفاق می‌افتد و شخصیت‌ها آسیبی نمی‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم کتابخانه‌ی اسرارآمیز با ترکیب تصاویر واقعی و انیمیشن و بر اساس رمانی از چارلز پوگ به نام روزهای کتابخانه، ساخته‌شده است. داستان فیلم درباره‌ی ریچارد پسری باهوش اما محافظه‌کار است که به دلیل ترس، از انجام فعالیت‌های روزانه فرار می‌کند. او در حین دوچرخه‌سواری در طوفان گیر می‌افتد و به کتابخانه‌ای قدیمی پناه می‌برد. در کتابخانه به زمین می‌خورد و وارد دنیایی کارتونی می‌شود. ارباب صفحات از او می‌خواهد با شهامت و شجاعت بر ترسش غلبه کند و برای خروج از این دنیا ماجراجویی‌های متعددی را پشت سر بگذارد. ریچارد با کمک کتاب‌های ترسناک، ماجراجویانه و فانتزی یک تیم تشکیل می‌دهد تا به علامت خروج نزدیک شود. اعضای گروه با همدلی و حمایت‌های همه‌جانبه ریچارد را تشویق می‌کنند تا با شجاعت از پس موقعیت‌های ترسناک بربیاید. آن‌ها با همکاری و مشارکت موفق می‌شوند به درب خروج نزدیک شوند. این فیلم علاوه بر پررنگ کردن مفاهیمی مانند غلبه بر ترس‌های ناشناخته و دوستی، این پیام را به همراه دارد که کار گروهی و مشارکت در مواجهه با موقعیت‌های دشوار می‌تواند منجر به تجربه‌ی پیروزی شود.
  در فیلم صحنه‌هایی از ترس و خشونت وجود دارد که در انتهای شخصیت‌ها آسیبی نمی‌بینند، اما ممکن است برای برخی از کودکان با ترس و دلهره همراه باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز باهم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  ریچارد به خاطر خطراتی که ممکن است تهدیدش کند، بسیاری از فعالیت‌های روزمره مانند دوچرخه‌سواری و یا بالا رفتن از درخت را انجام نمی‌دهد. تا اینکه در روزی طوفانی دوچرخه‌ی ریچارد خراب می‌شود و او به کتابخانه‌ای قدیمی پناه می‌برد. ریچارد تلاش می‌کند با خانواده‌اش تماس بگیرد، اما در همین زمان ناگهان می‌لغزد و بی‌هوش می‌شود. او بعد از بیدار شدن وارد دنیایی کارتونی و پر از ماجراجویی در دل کتاب‌ها می‌شود. سه کتاب فانتزی، ماجراجویی و ترسناک ریچارد را برای خروج از دنیای فانتزی همراهی می‌کنند. ریچارد و دوستانش درگیر مشکلات زیادی می‌شوند تا اینکه ریچارد جرات پیدا می‌کند تا راه خود را با شجاعت به سمت تابلوی خروج از کتابخانه باز کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تماشای این فیلم تا چه اندازه شما را به شجاع بودن تشویق می‌کند؟
  آیا ترسی دارید که با والدین خود مطرح نکرده‌اید؟
  آیا موضوعاتی که ریچارد از تجربه‌ی آن‌ها می‌ترسید برای شما هم ترسناک است؟ چرا؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Joe Johnston، Pixote Hunt
  رتبه MPAA G
  مدت زمان ۸۸
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Twentieth Century Fox، Turner Pictures (I)
  بازیگران کریستوفر لوید، کنین هاول، مکالی کالکین
  سال انتشار ۱۹۹۴