کریستوفر رابین

(Christopher Robin)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی تجربه‌ی مردی جوان از بازگشت به دنیای کودکی و ایجاد تعادل میان زندگی شخصی و کار، با تأکید بر اهمیت خانواده و دوستان

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فاصله گرفتن از دنیای کودکی و اسباب‌بازی‌ها، جدایی از خانواده برای رفتن به مدرسه، ترک دوستان و تنهایی، تجربه‌هایی آشنا برای کودکان در آغاز دوره‌های جدید زندگی یا دوران نوجوانی هستند. در این فیلم، کریستوفر با پشت سر گذاشتن این احساسات، خود در نقطه‌ی مقابل آن قرار می‌گیرد؛ او به بزرگسالی تبدیل می‌شود که برای بچه‌ها و خانواده‌اش وقت ندارد و تمام تلاشش این است که بچه‌ها هرچه زودتر مهارت‌های بزرگسالی را فرا بگیرند. اما در نهایت، تجربه‌هایی کسب می‌کند که حتی موجودات خیالی دوران کودکی مثل لولو را در دنیای بزرگسالی با معیارهای انسانی/ اخلاقی بازتعریف می‌کند.
  کریستوفرِ کودک باور دارد همیشه لازم نیست مشغول کاری باشیم و گاهی بهترین اتفاق‌ها با هیچ کاری نکردن و خوش گذراندن اتفاق می‌افتند. اما در بزرگسالی تمام وقت خود، حتی تعطیلات، را صرف کار می‌کند. در جاهایی از فیلم به زندگی در حال، خارج شدن از حاشیه‌ی امن برای رسیدن به هدف و پیامدهای ناخوشایند متفاوت بودن اشاره می‌شود. برعکس کریستوفر، همسر او سعی می‌کند دخترشان را در دنیای کودکانه، به دور از رقابت و مسئولیت‌های بزرگسالانه بزرگ کند. فیلم مواردی را نیز به بزرگ‌ترها گوشزد می‌کند؛ اهمیت به دوستان و خانواده و وقت گذاشتن برای آن‌ها و توجه به دنیای کودکی و احساسات کودکانه از آن جمله است.
  در چند مورد کریستوفر همسرش را در آغوش می‌گیرد و یک بار همدیگر را می‌بوسند.
  چند مورد تمسخر ظاهر، و عبارت‌هایی همچون کودن، خنگ، بوگندو، مغزش پاره‌سنگ برداشته، پشمام فر خورد، در فیلم وجود دارد که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. کریستوفر رئیس خودخواه و سودجویش را به لولو تشبیه می‌کند. در یک صحنه، وقتی راننده تاکسی ادعاهایی باورنکردنی دارد، از سنتی یا صنعتی بودن مشروب او سؤال می‌شود که این جمله نیز در دوبله اضافه شده است.
  دقایق آغازین فیلم، تصاویر مربوط به بزرگ شدن کریستوفر، شامل مواردی از خشونت و ترس همچون کوبیدن چوب‌دستی روی میز کریستوفر توسط معلم، اشاره به مرگ پدر، صحبت از جنگ و کشتار، و تصاویری از انفجار، ویرانی و زخمی‌های جنگ وجود دارد. در ادامه‌ی فیلم، موارد متعددی از سقوط از راه‌پله یا ارتفاع و تصادف وجود دارد، شخصیت‌های عروسکی بر اثر برخورد با موانع به هوا پرتاب می‌شوند و روی شیشه‌ی ماشین فرود می‌آیند؛ هرچند در خلال این حوادث کسی آسیب نمی‌بیند. در یک صحنه، کریستوفر در چاله‌ی بزرگ و عمیقی گیر می‌افتد و با بارش باران تا نزدیک غرق شدن و مرگ پیش می‌رود اما در حالت شناور بالای چاله به هوش می‌آید. شخصیت‌های عروسکی از موجودات خیالی مثل لولو می‌ترسند و صداهای عجیب و ناشناخته را به آن‌ها نسبت می‌دهند؛ ترسیدن آن‌ها همراه با موسیقی هیجانی ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. کریستوفر سعی می‌کند با دعوای ساختگی با لولوها و از بین بردن‌شان، عروسک‌ها را آرام کند. صحنه‌هایی از جدایی عروسک‌ها از کریستوفر یا دوستان‌شان ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کریستوفر رابین فیلمی سینمایی است با شخصیت‌های الهام گرفته از شخصیت‌های کتاب وینی پو، نوشته‌ی اِی. اِی. میلن و ای. اچ. شپرد، که به صورت لایو اکشن (تلفیق انیمیشن کامپیوتری با تصاویر واقعی) ساخته شده است. در این فیلم، کریستوفر رابین بزرگ شده و از دنیای کودکی و دوستان فانتزی‌اش فاصله گرفته است. هرچند این اتفاق در کودکی برای او سخت و ناخوشایند بوده اما تجربه‌های تلخ زندگی نظیر تنهایی‌های دوران مدرسه، مرگ پدر و جنگ، او را درست در نقطه‌ی مقابل آن قرار داده است؛ یعنی نسبت به نیازها و احساسات کودکان بی‌توجه است و سعی می‌کند آن‌ها را با مسئولیت‌های بزرگسالانه آشنا کند. او تمام وقت خود را صرف کار و بهبود وضعیت شغلی خود می‌کند و برای خانواده و دوستان خود وقتی ندارد. درست در حساس‌ترین لحظات کاری او، که شرکت در آستانه‌ی ورشکستگی است، سروکله‌ی پو پیدا می‌شود تا او را به دنیای کودکی‌اش باز گرداند و همین اتفاق باعث نجات شرکت می‌شود. فیلم با اشاره به نیازها و احساسات کودکانه و انتظارات آن‌ها از والدین، بر زندگی در حال و تفریح با خانواده و دوستان تأکید دارد.
  دقایق آغازین فیلم شامل صحنه‌هایی گذرا از خشونت و ترس همچون کوبیدن چوب‌دستی روی میز توسط معلم، اشاره به مرگ پدر و تصاویری از انفجار، ویرانی و زخمی‌های جنگی است. در ادامه نیز موارد متعددی از سقوط از ارتفاع، تصادف و حوادث ناگوار وجود دارد که ابتدا ممکن است باعث ناراحتی یا اضطراب کوچک‌ترها شود اما کسی آسیب نمی‌بیند و پس از لحظاتی خطر رفع می‌شود؛ از جمله می‌توان به سقوط کریستوفر درون چاله‌ی عمیق و خطر غرق شدن او یا ترسیدن شخصیت‌های عروسکی از موجودات خیالی مثل لولو اشاره کرد که همراه شدن آن‌ها با موسیقی نیز هیجان‌شان را دوچندان می‌کند. همچنین ریتم کند فیلم، به‌ویژه در دقایق آغازین، ممکن است برای کوچک‌ترها کسل‌کننده باشد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کریستوفر رابین حالا دیگر بزرگ شده و دوستان فانتزی دوران کودکی‌اش را فراموش کرده است. او سخت درگیر کار است و جز به موقعیت شغلی خود به هیچ چیز دیگر فکر نمی‌کند. شدت کار باعث شده او حتی روز تعطیل هم در کنار خانواده‌اش نباشد. اما وینی پو ناگهان از محل زندگی او سر درمی‌آورد و از او برای یافتن دوستانش کمک می‌خواهد. او تصمیم می‌گیرد پو را به خانه‌اش بازگرداند و به محل کار برگردد. اما بازگشت او به محیط دوران کودکی‌اش همه‌ چیز، از جمله نگاه او به زندگی، کار، خانواده و دوستان را تغییر می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  واکنش خانواده و دوستان کریستوفر رابین در برابر بی‌توجهی‌های او چه بود؟
  چگونه می‌توان میان کار و زندگی شخصی به تعادل رسید؟ برای شما یا خانواده‌تان «تعادل» به چه معناست؟
  آیا کتابی در مورد وینی پو و دوستانش خوانده‌اید؟ شخصیت‌پردازی دوستان فانتزی کریستوفر رابین را در مقایسه با کتاب‌ها چطور ارزیابی می‌کنید؟ ظاهرشان را چطور؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۴
  سال انتشار ۲۰۱۸