کریسمس داستان کریسمس

(A Christmas Story Christmas)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی درباره‌ی گذراندن تعطیلات کریسمس در شهر زادگاه پدریِ یک خانواده، از سر گذراندن ماجراهای هیجان‌انگیز، همراه با مضامینی چون عشق و اهمیت داشتن خانواده

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی جولی و مارک با هم خیلی خوب است. آن‌ها رابطه‌ی صمیمانه‌ای با پدر و مادرشان دارند. وقتی به خانه‌ی مادربزرگ می‌روند، چند قلدر آن‌ها را اذیت می‌کنند و آن‌ها تصمیم می‌گیرند حقشان را از قلدرها بگیرند. وقتی دزد هدیه‌های کریسمس آن‌ها را می‌برد، و قرار می‌شود هدیه‌های کوچک‌تری از پدر و مادرشان بگیرند، سعی می‌کنند با این موضوع کنار بیایند.
  رالف و سندی رابطه‌ی صمیمانه‌ای دارند و با احترام و عشق با هم رفتار می‌کنند. آن‌ها با بچه‌هایشان هم رابطه‌ی دوستانه‌ای دارند و مشکلاتشان را با گفت‌و‌گو حل می‌کنند. وقتی رالف خبر فوت پدرش را می‌شنود، همراه سندی و بچه‌هایشان کریسمس را به خانه‌ی مادرش می‌روند. مادر رالف سعی می‌کند روحیه‌اش را حفظ کند و با برگزاری یک کریسمس خوب یاد پدر رالف را گرامی بدارد و باعث خوشحالی روح او شود.
  در موقعیت‌های زیادی نوشیدن مشروبات الکلی دیده می‌شود. رالف به کافه‌ی دوستش می‌رود و در یکی از موقعیت‌ها مارک را هم با خودش می‌برد. رئیس کافه مارک را پشت پیشخان می‌برد و به او یاد می‌دهد برای بقیه نوشیدنی‌ الکلی بریزد. زمانی هم که تلفن زنگ می‌خورد و همسر یکی از آدم‌های کافه از مارک می‌پرسد شوهرش در کافه است یا نه، مارک با اشاره‌ی بقیه، به دروغ به آن زن می‌گوید شوهرش آن‌جا نیست. آن مرد هم انعام خوبی به مارک می‌دهد. بعد از این‌که رالف ستاره‌ی درخت کریسمس کافه را می‌دزدد و پلیس او را دستگیر می‌کند، رالف در خیالاتش می‌بیند به زندان رفته و سال‌ها گذشته و جولی و سندی و مارک به ملاقاتش رفته‌اند. او در خیالاتش جولی را می‌بیند که باردار است و مارک هم ظاهری عجیب برای خودش درست کرده است.
  در فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل کثافت، عوضی، گمشو، عوضی‌بازی و... استفاده شده است.
  ماجرای فیلم زمان کریسمس اتفاق می‌افتد. مخاطب با تماشای این فیلم می‌تواند با کریسمس و مراسم مختلفی که مسیحی‌ها برگزار می‌کنند آشنا شود.
  در یکی دو موقعیت قلدرها باعث آزار و اذیت جولی و مارک می‌شوند و آدم‌برفی آن‌ها را خراب می‌کنند و شال‌گردن مارک را با خودشان می‌برند. وقتی یکی از مشتری‌های کافه با رئیس کافه جروبحث می‌کند، رئیس کافه به او می‌گوید اگر از روی سرسره‌ی سنگی و قدیمی‌ سر بخورد، بدهی‌هایش را می‌بخشد. او با سورتمه از روی سرسره پایین می‌آید، به هوا پرتاب می‌شود و با کمر روی زمین فرود می‌آید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم کریسمس داستان کریسمس، دنباله‌‌ی فیلم داستان کریسمس محصول سال 1983 است. این فیلم ماجرای پدر یک خانواده است که آرزو دارد نویسنده شود و شب کریسمس متوجه می‌شود پدرش از دنیا رفته است. او همراه همسر و دو فرزندش به شهر زادگاهش می‌رود و ماجراهای زیادی را پشت سر می‌گذارند. در این فیلم رابطه‌ی خوب پدر و مادر با بچه‌ها به تصویر کشیده شده است. آن‌ها درباره‌ی مسائل مختلف صحبت و مشکلاتشان را با گفت‌و‌گو حل می‌کنند. همه‌ی خانواده کمک می‌کنند رالف به آرزویش که نویسنده شدن است برسد.
  در فیلم گاهی پیش می‌آید که مارک و جولی مورد قلدری چند نفر قرار می‌گیرند، ولی تصمیم می‌گیرند انتقام بگیرند. مردی که بدهی زیادی در کافه بالا آورده، برای صاف کردن بدهی‌هایش باید از سرسره‌ی سنگی قدیمی شهر با سورتمه پایین بیاید. او از ارتفاع زیادی سقوط می‌کند. مارک در کافه برای بزرگ‌ترها مشروب می‌ریزد. ت

  چکیده داستان

  رالف پارکر آرزو دارد نویسنده شود. او نزدیک کریسمس داستانش را برای ناشرهای زیادی می‌برد. او در همان زمان متوجه می‌شود پدرش از دنیا رفته و همراه سَندی و جولی و مارک به شهر زادگاه کودکی‌اش می‌روند. آن‌جا اتفاق‌های زیادی برایشان می‌افتد. چشم جولی در برف‌بازی آسیب می‌بیند، دست مارک می‌شکند و پای سندی آسیب می‌بیند. تمام هدیه‌های کریسمس آن‌ها را دزد با خودش می‌برد و رالف برای پیدا کردن یک ستاره که روی درخت کریسمس نصب کند، مجبور می‌شود به کافه‌ی دوستش دستبرد بزند. آن‌ها صبح کریسمس با هدیه‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند و متوجه می‌شوند پدر رالف قبل از فوت هدیه‌های آن‌ها را خریده و بسته‌بندی کرده است. با این‌که تمام ناشرها جواب منفی به رالف می‌دهند، پیام تسلیتی که او برای روزنامه‌ی محلی‌شان نوشته است، در صفحه‌ی اول چاپ می‌شود و از او می‌خواهند به طور حرفه‌ای برای روزنامه‌شان بنویسد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان آیا پدر و مادرها و بچه‌ها با گفت‌وگو و صحبت می‌توانند مشکلاتشان را حل کنند؟
  فکر می‌کنید بهترین راه برخورد با قلدرها چیست؟
  به نظرتان عید نوروز و کریسمس چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Clay Kaytis
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۸
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا، مکزیک، مجارستان، کانادا
  استودیو Warner Bros.، Legendary Entertainment، Wild West Picture Show Productions، Toberoff Productions، Rotten Eggs Productions
  بازیگران ارین هِیز، پیتر بلینگزلی، جولیانا لِین
  سال انتشار ۲۰۲۲