کریسمس موزیکال بادی

(Elf: Buddy's Musical Christmas)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی سفر پسری شاد و عاشق کریسمس، ماجراهای او در راه پیدا کردن پدر واقعی‌اش و بازگرداندن شادی به زندگی مردم

سال: 2014
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حس امیدواری بادی برای پیدا کردن پدرش و داشتن یک خانواده‌ی واقعی و شاد، تحقیرهای مردم شهر که فکر می‌کنند بادی بیش ‌از حد شاد است، ناراحتی او و برادرش مایکل از بی‌مهری‌های پدرشان و بی‌توجهی‌های او به نیازهای واقعی آن‌ها، حمایت‌های همسر والتر از تصمیمات بادی، حس دوستی و محبت عمیق میان بادی و نزدیکانش، ناراحتی والتر و دیگر کارمندان بابت رفتارهای تحقیرآمیز رئیس‌شان و تلاش جمعی بادی و دوستانش برای شکست بدذات‌هایی همچون رئیس والتر و بازگرداندن شادی و امید به شهر، همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و همذ‌ات‌پندارانه باشند.
  بادی فردی ساده‌دل، مهربان، شاد و سخاوتمند است و خود را متعهد می‌داند که به دیگران کمک کند. او به دیگران یاد می‌دهد که هر کسی می‌تواند به فردی شاد و مهربان تبدیل شود و کافی است برای رسیدن به این هدف تلاش کند. در ابتدای فیلم پدر بادی را می‌بینیم که مردی خودخواه است و بیشتر از هر چیز برای کارش ارزش قائل است. او از کریسمس متنفر است و حتی به‌جای کادو به پسر کوچکش پول می‌دهد اما در پایان متوجه می‌شود که هیچ ‌چیز مهم‌تر از خانواده نیست و پول و جایگاه شغلی، هیچ ‌وقت نمی‌توانند به‌تنهایی باعث خوشبختی افراد شوند. به همین دلیل از کارش استعفا می‌دهد تا وقت بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهد و رفتارهای اشتباه گذشته‌اش را جبران کند. هنگام ورود بادی به نیویورک، مردم سرد و بی‌روح و ناامیدند و کسی از رسیدن کریسمس خوشحال نیست اما با تلاش‌های بادی، خانواده و دوستانش، روح کریسمس به شهر برمی‌گردد و مردم امیدوار در کنار هم، با خوشحالی آن را جشن می‌گیرند.
  در طول فیلم نشانه‌هایی از علاقه‌ی میان بادی و جویی دیده می‌شود. در یکی از صحنه‌های فیلم بادی به کافه‌ای می‌رود و برای از بین بردن غم و اندوهش مقدار زیادی شربت افرا می‌نوشد که باعث می‌شود مست شود و تعادل بدن و رفتارش را از دست بدهد.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده، مثل: لامصب، اسکل مسخره، اخموی بداخلاق، عجیب و غریب، لعنتی، گردن دراز مسخره و خیکی. پدر بادی و رئیس او همیشه عصبانی‌اند و کارمندهایشان را تحقیر می‌کنند. رئیس برای این‌که دیگران بترسند تا کارشان را طبق دستور او انجام دهند، به‌خاطر هر کار کوچکی و گاهی بی‌دلیل، با داد و فریاد آن‌ها را اخراج می‌کند.
  فیلم به ‌صورت مختصر به جشن کریسمس و اهمیت آن برای مسیحیان می‌پردازد.
  بادی فردی سربه‌هوا و حواس‌پرت است و همین باعث می‌شود با اجسام برخورد کند، با ماشین‌ها تصادف کند، از ارتفاعاتی بلند سقوط کند، گاهی موجب دردسر اِلف‌ها شود و آن‌ها را زیردست و پایش له کرده، خط تولید کادوها را خراب کند و همه را به دردسر بیندازد. رئیس والتر مردی خشن با چهره‌ای وحشتناک است و همه‌ی کارمندانش از او می‌ترسند. او با همراهی بچه‌های بدذات شهر به شکلی مِهی سبزرنگ درآمده و به جنگ بادی می‌روند تا سورتمه‌ی بابانوئل را که به خاطر نبود روح کریسمس در حال سقوط بود بگیرند و کادوها را بدزدند. بادی با افرادی که لباس بابانوئل می‌پوشیدند، دعوا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که با تکنیک استاپ‌‌‌موشن و با الهام از فیلم اِلف ساخته ‌شده و در فارسی «وروجک: موزیکال کریسمس» نام گرفته، درباره‌ی پسری به نام بادی است که در قطب شمال همراه بابانوئل و اِلف‌ها (موجودات کوچکی که به بابانوئل در انجام امور کریسمس کمک می‌کنند) زندگی شادی دارد؛ تا این‌که متوجه می‌شود که در واقع یک انسان است و تصمیم می‌گیرد نزد خانواده‌ی واقعی‌اش به شهر برود. برخلاف بادی و اِلف‌ها که همیشه شادند و در دنیایی رنگارنگ و پر از آواز زندگی می‌کنند، انسان‌هایی که در شهر زندگی می‌کنند، اسیر روزمرگی شده‌اند و دیگر حتی از رسیدن کریسمس خوشحال هم نیستند و زندگی ناامید و غمگینی دارند. بادی در طول داستان با تأکید بر اهمیت خانواده و شادی، به هر روشی تلاش می‌کند تا پدرش را به خودش و زیبایی‌های دنیای اطرافش علاقه‌مند کند. پدر به‌تدریج متوجه می‌شود که هیچ ‌چیز مهم‌تر از خانواده نیست و پول و جایگاه شغلی، هیچ ‌وقت نمی‌توانند به‌تنهایی باعث خوشبختی افراد شوند. با تلاش‌های بادی، خانواده و دوستانش، روح کریسمس به شهر برمی‌گردد و مردم امیدوار در کنار هم، با خوشحالی آن را جشن می‌گیرند. فیلم به موضوعاتی مثل اهمیت شادی و بزرگداشت سنت‌ها، جایگاه خانواده و ضرورت رابطه‌ی والدین و فرزندان می‌پردازد.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد؛ از جمله خرابکاری‌های بادی در سرزمین اِلف‌ها و له شدن آن‌ها زیر دست و پاهای او، تصادف‌های پی‌درپی او به خاطر سربه‌هوایی‌اش، نامهربانی‌های والتر با او و برادرش، چهره‌ی ترسناک رئیس والتر و بچه‌های بدذات شهر و این موضوع که بادی مادرش را از دست ‌داده و در یتیم‌خانه زندگی می‌کرده است. در یکی از صحنه‌ها بادی غمگین، مقدار زیادی شربت افرا می‌نوشد و مست می‌شود و بدذات‌ها نیز از لحنی خشن در گفتگو با دیگران استفاده می‌کنند تا موجب ترس آن‌ها و اطاعت بی ‌چون ‌و چرایشان شوند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان فیلم درباره اِلفی جوان و سربه‌هوا به نام بادی است که در قطب شمال، همراه بابانوئل و بقیه‌ی اِلف‌ها وظیفه‌ی برگزاری کریسمس را بر عهده ‌دارند. روزی بادی متوجه می‌شود که در واقع یک انسان است و پدر واقعی‌اش در شهر نیویورک زندگی می‌کند و در لیست افراد بدی است که بابانوئل به آن‌ها کادو نمی‌دهد. او به شهر می‌رود تا پدرش را پیدا کند اما مورد بی‌مهری او قرار می‌گیرد و تمام تلاشش را می‌کند تا به او ثابت کند که روح کریسمس چه قدرتی دارد و چگونه می‌تواند اعضای یک خانواده را به هم نزدیک‌تر کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه چیزی شخصیت بادی را منحصربه‌فرد کرده؟ فکر می‌کنید او می‌تواند الگویی برای دیگران باشد؟
  به نظر شما چرا خانواده برای بادی اهمیتی ویژه دارد؛ با این‌که مورد بی‌توجهی پدرش قرار می‌گیرد؟
  چه سنت‌هایی در خانواده‌ی شما گرامی داشته می‌شوند؟ شما کدام‌ یک از آن‌ها را بیشتر دوست دارید؟ به نظرتان گرامی داشتن سنت‌ها و مراسم مهم است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۴۳
  سال انتشار ۲۰۱۴