کفش‌قرمزی و هفت‌کوتوله

(Red Shoes and the Seven Dwarfs)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی سفید‌برفی و کفش‌های جادویی‌اش، دوستی او با هفت‌کوتوله‌ی افسانه‌ای و اتحاد آن‌ها در مبارزه با نیروهای شر

سال: 2019
  بررس فیلم: پویان منصوری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی دوستانه‌ی هفت‌کوتوله، همچنین ارتباط صمیمانه‌ای که سفیدبرفی با آن‌ها برقرار می‌کند، می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  تلاش بی‌وقفه‌ي سفیدبرفی و هفت‌کوتوله برای یافتن پدر سفیدبرفی و از بین بردن طلسم، جالب توجه است. هفت‌کوتوله بسیار شجاع‌اند و برای سفیدبرفی از خودگذشتگی‌های بسیار می‌کنند.
  مرلین و کفش‌قرمزی چند بار در طول فیلم یکدیگر را بغل کرده یا می‌بوسند. علاقه‌ی هفت‌کوتوله به بوسیدن کفش‌قرمزی، توجه زیاد آن‌ها به چهره و اندام او و تلاش و رقابت آن‌ها برای به دست آوردن او و نیز، تأکید بیش از اندازه روی زیبایی‌های ظاهری،‌ خوش‌تیپ یا بدتیپ بودن، و چاق یا لاغر بودن شخصیت‌ها به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: مسخره، بازنده، مزخرف. بعضی از شخصیت‌ها با لحنی خصمانه با هم حرف می‌زنند. بخشی از گفت‌وگوهای هفت‌کوتوله با کفش‌قرمزی هم بزرگسالانه و همراه با بار جنسی است.
  تماشای فیلم می‌تواند کودکان را به خواندن قصه‌های برادران گریم علاقه‌مند کند. این کتاب مجموعه‌ای از قصه، متل و داستان‌های عامیانه برای کودکان است که توسط برادران گریم، یاکوب و ویلهلم در سال ۱۸۱۲ نوشته شده‌است.
  هفت‌کوتوله و سفیدبرفی در جریان جست‌وجوی پدر سفیدبرفی مدام درگیر مبارزه‌اند. آن‌ها از ارتفاعات مختلف پرتاب می‌شوند و مورد ضرب و شتم سربازان و نیروهای شاهزاده قرار می‌گیرند. در صحنه‌ای مرلین نزدیک است در رودخانه غرق شود. آینه‌ی جادویی چهره‌ای ترسناک دارد و توسط شاخه‌هایش بارها نزدیک است مرلین را نابود کند. در صحنه‌ای دیگر، شاهزاده که به درختی ترسناک تبدیل شده، سنگ‌هایی بسیار بزرگ به سمت سفیدبرفی و مرلین پرتاب می‌کند. خرگوش غول پیکر نیز در ابتدای فیلم می‌تواند ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی کامپیوتری، با برداشتی آزاد از قصه‌ی قدیمی سفیدبرفی و هفت‌کوتوله ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختری به نام سفیدبرفی است که پدرش توسط نامادری‌ جادوگر و بدجنس‌اش ناپدید شده است. او در جست‌وجوی پدر، کفش‌هایی قرمز و جادویی پیدا می‌کند که با پوشیدن آن‌ها زیبا می‌شود و توجه هفت‌کوتوله را به خود جلب می‌کند. هفت‌کوتوله برای شکستن طلسم‌شان به بوسه‌ی او نیاز دارند؛ بنابراین او را در پیدا کردن پدرش همراهی می‌کنند. سفیدبرفی و هفت‌کوتوله با همکاری هم و مبارزه‌ و از خودگذشتگی‌های بسیار موفق می‌شوند پدر سفیدبرفی را پیدا کنند و‌ نامادری را از بین ببرند. تلاش مداوم و خستگی‌ناپذیر هفت‌کوتوله و سفیدبرفی،‌ دوستی و همکاری آن‌ها با هم، توجه به زیبایی درونی یکدیگر و باور داشتن به خود، از موضوعاتی است که در این فیلم به آن‌ها پرداخته شده است.
  برای هفت‌کوتوله و سفیدبرفی که در طول فیلم درگیر مبارزه‌های بسیاری می‌شوند، اتفاقات زیادی می‌افتد که می‌توانند برای کودکان کوچک‌تر دلهره‌آور باشند؛‌ مانند پرت شدن،‌ برخورد با موانع بسیار،‌ افتادن در رودخانه‌ای خروشان، ریزش سنگ‌های بسیار بزرگ به سمت آن‌ها، کتک خوردن توسط سربازان شاهزاده، یا افتادن در دام آینه‌ی جادویی. همچنین یکی از کوتوله‌ها در فیلم می‌میرد؛ هرچند در پایان فیلم دوباره زنده می‌شود. هفت‌کوتوله که به دنبال گرفتن بوسه‌ای از کفش‌قرمزی هستند، صحبت‌ها و رفتارهایی می‌کنند که دارای بار جنسی است. مرلین و سفید‌برفی چند بار در طول فیلم یکدیگر را می‌بوسند. همچنین، با این‌که به نظر می‌رسد تلاش سازندگان بر این بوده که نشان بدهند آنچه مهم است زیبایی‌های باطنی است، اما عملاً حواس مخاطب در کل فیلم معطوف به ظاهر و اندام شخصیت‌ها و زشتی و زیبایی ظاهری آن‌هاست. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد مسائل خشن یا غم‌انگیز داستان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  هفت‌کوتوله که قبلاً شاهزاده‌های قوی و زیبایی بوده‌اند، طلسم شده‌ و به کوتوله‌هایی سبزرنگ تبدیل شده‌اند؛ این طلسم تنها زمانی می‌شکند که آن‌ها زیباترین شاهزاده‌ي دختر را ببوسند. از طرف دیگر، سفیدبرفی به دنبال پدرش می‌گردد که توسط نامادری‌ جادوگر و بدجنس‌اش ناپدید شده است. سفید‌برفی در جست‌وجوی پدرش در قصر کفش‌هایی قرمز و جادویی پیدا می‌کند که او را تبدیل به دختری بسیار زیبا می‌کند. پس از آن، برای فرار از نامادری‌اش به جایی پناه می‌برد که هفت‌کوتوله در آن‌جا هستند. آن‌ها هر کدام برای شکستن طلسم خود به دنبال به دست آوردن دل سفیدبرفی و بوسیدن او هستند و به همین دلیل، به او برای یافتن پدرش کمک می‌کنند. آن‌ها در نهایت، پدر سفیدبرفی را پیدا کرده و از طلسم نجات می‌دهند و همچنین، نامادری و آینه‌ي جادویی را از بین می‌برند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا نامادری سفید‌برفی به دنبال به دست آوردن کفش‌های قرمز و زیبا شدن بود؟
  به نظرتان چرا پدر سفیدبرفی او را از خوردن هر نوع میوه‌ای به خصوص سیب منع می‌کرد؟
  به نظر شما چه چیزی در شخصیت کفش‌قرمزی جالب بود؟ آیا او بدون کمک هفت‌کوتوله می‌توانست موفق شود؟ نقش خود او در موفقیتش چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Hong
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده کره جنوبی
  استودیو Locus، Sidus Animation
  بازیگران جینا گرشون، سم کلفلین، کول گریس مورتز
  سال انتشار ۲۰۱۹