کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه

بررس متن: نامیه اصفهانیان

9+ 7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی کلاه‌قرمزی و خانواده‌اش، دردسرهای آمدن یک نوزاد به خانواده و تلاش کلاه‌قرمزی برای مراقبت از نوزاد

سال انتشار: 1391

کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه

9+
7 تا 9 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی کلاه‌قرمزی و خانواده‌اش، دردسرهای آمدن یک نوزاد به خانواده و تلاش کلاه‌قرمزی برای مراقبت از نوزاد

سال انتشار: 1391

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت کلاه‌قرمزی، رفتارها و شیطنت‌هایش برای کودکان همذات‌پندارانه است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کلاه‌قرمزی نسبت به بچه‌ای که پیدا کرده احساس مسئولیت می‌کند و هر طور شده می‌خواهد او را نگه دارد. او تمام تلاشش را می‌کند تا بچه خوشحال و راضی باشد. رابطه‌ی کلاه‌قرمزی و پسرخاله و آقای مجری مثل روابط خانوادگی است؛ هم را دوست دارند، از هم حمایت می‌کنند و به هم کمک می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
ابتدای فیلم کلاه‌قرمزی از بالای یک صخره پرت می‌شود. پسرعمه‌زا در زندان زندانی دیگر را می‌زند و سبیلش را می‌کشد. کلاه‌قرمزی و پسرعمه‌زا را از خانه پرت می‌کنند بیرون. در میدان تیر در سربازی، به‌اشتباه به سمت آن‌ها شلیک می‌شود. پسرعمه‌زا سوار تانک می‌شود و با خنده به سمت سربازها نشانه می‌گیرد. پلیس می‌خواهد به کلاه‌قرمزی و بچه شلیک کند. کلاه‌قرمزی در اتاقی تاریک در کلانتری بازجویی می‌شود و با او خشن صحبت می‌شود. داد و فریاد و دعوا هم در فیلم زیاد دیده می‌شود.
گفتار نامناسب
موضوعات و شوخی‌های بزرگسالانه در گفتار شخصیت‌ها فراوان‌اند و این کلمات و عبارات، توسط کلاه‌قرمزی هم استفاده می‌شوند: می‌خوای مواد بهش بدی معتادش کنی، زن دوم و سوم، ‌سه طلاقه، مهریه رو کی داده کی گرفته، سوختم و ساختم برای این بچه، آش خشتک که خیلی خوشمزه است، مرغه زیاد تخم نمی‌ذاره که هیکلش خراب نشه، تشویش اذهان عمومی. بعضی عبارات توهین‌آمیز و تهدیدآمیز هم استفاده می‌شود: انقد لش بازی در نیار، ما این‌جا گنده‌تر از تو رو به حرف آوردیم. در مورد بوی بد بچه، ادرار و مدفوع بچه و توالت رفتن زیاد صحبت می‌شود. داد و فریاد هم در فیلم زیاد است.
محتوای بزرگسالانه
موضوعات غیرکودکانه در این فیلم پرشمارند: زن دوم و بچه‌‌ای که زنگوله‌ی پای تابوت است، زندان و مجرم و دادگاه، بچه‌دزدی. آقای مجری قنداق بچه‌ننه و بعد هم پوشک او را باز می‌کند تا کلاه‌قرمزی ببیند بچه پسر است یا دختر. وقتی در حال شستن بچه‌اند، او را بدون لباس نشان می‌دهند؛ البته بچه عروسک است. کلیشه‌های جنسیتی در فیلم زیاد است؛ مثلاً مادری که از بس شسته و روفته خسته شده یا اینکه کلاه‌قرمزی دنبال زن گرفتن است تا زن، بچه را نگه دارد و تر و خشک کند. کلاه‌قرمزی و گل‌قرمزی در دادگاه نگاه‌های معناداری به هم می‌کنند و برای هم غش و ضعف می‌روند. شوهر گل قرمزی با منشی فرار کرده و زن و بچه‌اش را رها کرده است.
آنچه والدین باید بدانند

کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه که سومین فیلم از سری فیلم‌های سینمایی کلاه‌قرمزی است، زندگی خانوادگی کلاه‌قرمزی همراه با آقای مجری و پسرخاله را نشان می‌دهد. خانه‌ی آن‌ها در اثر یک انفجار به دست پسرعمه‌زا خراب شده و آن‌ها در آوارگی زندگی می‌کنند. در این میان، کلاه‌قرمزی نوزادی پیدا می‌کند و با اصرار و سماجت می‌خواهد او را نگه دارد. در این مسیر ماجراهای زیادی پیش می‌آید؛ او به اشتباه به زندان می‌افتد، تصمیم می‌گیرد زن بگیرد تا وقتی بچه خودش را کثیف کرد، زن بتواند او را تمیز کند و در نهایت، مادر نوزاد پیدا می‌شود. به نظر می‌رسد فیلم برای سرگرمی و خندیدن ساخته شده ولی چون بیشتر شوخی‌ها و گفتگوهای بین شخصیت‌ها برای کودکان قابل درک نیستند، ممکن است بیشتر برای بزرگ‌ترها جالب باشد. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی ندارد. اما داد و فریاد و تهدید و زندان و بازجویی بارها اتفاق می‌افتد. مسیر داستان و طنزهای مورد استفاده هم ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک و ارتباط نباشند؛ به‌خصوص این‌که موضوعات بزرگسالانه، شوخی‌های جنسی و کلیشه‌های جنسیتی نیز در فیلم پرشمارند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

چکیده داستان

داستان از آن‌جا شروع می‌شود که خانواده‌ی کلاه‌قرمزی که شامل او، آقای مجری و پسرخاله است، خانه‌شان را در اثر انفجار از دست داده‌اند و در آوارگی زندگی می‌کنند. انفجار توسط پسرعمه‌زا رخ داده و او در زندان است. در این بین، کلاه‌قرمزی نوزادی پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد او را نگه دارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما کلاه‌قرمزی به بچه‌ها شباهت دارد؟ چه شباهات‌ها و تفاوت‌هایی با ویژگی‌های عموم بچه‌ها دارد؟ این فیلم را بیشتر دوست دارید یا فیلم کلاه‌قرمزی و پسرخاله را؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ چه موضوعاتی در داستان این فیلم برایتان جالب بود؟ به نظرتان چرا قسمت‌های بعدی کلاه‌قرمزی ساخته شده است؟

جزئیات فیلم
تهیه کننده حمید مدرسی
مدت زمان 90
سال انتشار 1391