کلاه‌قرمزی و سروناز

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای عروسکی، تلاش او برای رسیدن به خواسته‌هایش، همراه با بازیگوشی، خرابکاری و تجربه‌ی دوستی

سال انتشار: 1381

کلاه‌قرمزی و سروناز

8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای عروسکی، تلاش او برای رسیدن به خواسته‌هایش، همراه با بازیگوشی، خرابکاری و تجربه‌ی دوستی

سال انتشار: 1381

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در نیمه‌ی آغازین فیلم، قبولی کلاه‌قرمزی در امتحانات به شوق جایزه، دعوای پدر و مادر و وقت نداشتن برای او ممکن است برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. والدین او توانایی مالی خرید جایزه را ندارند و او از این موضوع غصه‌دار است. کلاه‌قرمزی دوست ندارد کسی را ناراحت کند اما شیطنت‌هایش همیشه به خرابکاری ختم می‌شود. کنجکاوی و بازیگوشی او تجربه‌ها و دوستی‌های جدیدی برایش به همراه دارد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کلاه‌قرمزی کنجکاو و بازیگوش است و هرگز از خواسته‌اش کوتاه نمی‌آید. پسرخاله هم حامی همیشگی و نترس اوست؛ حتی از دعوا با دزدها هم ابایی ندارد. آقای مجری و نرگس، اگرچه گاهی به تندی با کلاه‌قرمزی رفتار می‌کنند، او را دوست دارند و به‌خاطر او خود را به خطر می‌اندازند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد. کلاه‌قرمزی با دزدها درگیر می‌شود، از ماشین‌شان آویزان می‌شود و در نهایت به پایین پرت می‌شود. بعداً هم دزدها او و سروناز را در گونی زندانی می‌کنند، اژدرخان او را گروگان می‌گیرد، دهانش را می‌بندد، به او سیلی می‌زند و با خشونت با او رفتار می‌کند. آقای مجری و پسرخاله با دزدها درگیر می‌شوند و با استفاده از چوب و وسایل دم دست‌شان آن‌ها را می‌زنند. صحنه‌های دعوا همیشه واضح نیست و گاه فقط صدای زد و خورد شنیده می‌شود اما در صحنه‌ی پایانی به نظر می‌رسد آقای مجری کار پیشخدمت را تمام کرده است! اژدرخان دو بار با حمله‌ی کلاه‌قرمزی و پسرخاله از راه‌پله‌ها سقوط می‌کند که بعداً با سر و دست بسته نمایان می‌شود. در صحنه‌های دیگری نیز اژدرخان با چاقو کلاه‌قرمزی را تهدید می‌کند، با صحبت از روح و سگ هار بچه‌ها را می‌ترساند. سهل‌انگاری کلاه‌قرمزی در مخفیگاه دزدها باعث انفجار گاز در آن‌جا می‌شود؛ البته در سراسر فیلم جز اژدرخان کسی آسیب جدی‌ای نمی‌بیند.
گفتار نامناسب
بزرگ‌ترها معمولاً سر کلاه‌قرمزی داد می‌زنند و او را تهدید می‌کنند. بزرگ‌ترها از ناسزاها و عبارات توهین‌آمیز مختلفی نظیر ابله، خفه، بی‌سروپا، گداگشنه، مزخرف، بیخود کردی، صداتو ببر، خاک تو سرتون، می‌کشمت، چه غلطی می‌کنی، پیرمرد مردنی استفاده می‌کنند. سروناز و پسرخاله هم در چند صحنه عبارات احمق، بی‌شعور، نیشت را ببند را برای دزدها به کار می‌برند.
محتوای بزرگسالانه
حرف‌های معناداری میان کلاه‌قرمزی و سروناز، از جمله در مورد ازدواج، لباس عروس و ماشین عروس رد و بدل می‌شود. تصاویری از سیگار کشیدن یکی از دزدها و قلیان کشیدن مردم در قهوه‌خانه دیده می‌شود. نیمه‌ی انتهایی فیلم بیشتر به دزدی و گروگانگیری پیشخدمت و دزدها برای رسیدن به پول و میراث قرمزی بزرگ می‌پردازد، که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد و ممکن است باعث اضطراب‌شان شود. کلاه‌قرمزی با والدینش قهر می‌کند و از خانه فرار می‌کند. در یک صحنه، او به وسایل خطرناکی مثل دریل و اره‌برقی دست می‌زند. از شخصیت‌های این فیلم، اسباب‌بازی‌ها و محصولات مختلفی در بازار موجودند که تماشای فیلم می‌تواند میل به خرید این محصولات را در کودکان به جریان بیندازد.
آنچه والدین باید بدانند

کلاه‌قرمزی و سروناز دومین فیلم از سری فیلم‌های کلاه‌قرمزی با حضور پسرخاله و شخصیت‌های عروسکی جدیدی است. در ادامه‌ی فیلم قبل، کلاه‌قرمزی به مدرسه رفته و حالا پس از چند سال رفوزه شدن، به عشق دوچرخه‌ی جایزه، در امتحانات قبول می‌شود اما آقای مجری توان خرید دوچرخه را ندارد. کلاه‌قرمزی مثل همیشه با پشتکار و سماجت برای رسیدن به خواسته‌اش پافشاری می‌کند ولی وقتی هم که به خواسته‌اش می‌رسد، دزدهای طمعکار برای خود او و دوچرخه‌اش نقشه می‌کشند. آقای مجری، نرگس و پسرخاله حامیان همیشگی او هستند و برای رهایی او از چنگ دزدها فداکاری می‌کنند. کلاه‌قرمزی مثل همه‌ی بچه‌ها کنجکاو و بازیگوش است و همین شیطنت‌هایش خیانت‌ها و توطئه‌های آدم‌بدها را لو می‌دهد و تجربه‌ها و درس‌های جدیدی برای او به همراه دارد. آشنایی با سروناز و شعر و آوازهای او به همراه کلاه‌قرمزی بر جذابیت فیلم افزوده است؛ اگرچه دوستی آن‌ها گاهی رنگ‌وبوی بزرگسالانه به خود می‌گیرد. فیلم کم‌کم از فضای کودکانه فاصله می‌گیرد و نیز به موضوعات خشن و ترسناک متعددی می‌پردازد. درگیری کلاه‌قرمزی با دزدها، ربوده شدن در گونی، گروگان گرفته شدن و آزارها و تهدیدهای متعدد، علاوه بر این‌که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد، ممکن است باعث اضطراب آن‌ها نیز بشود. آقای مجری و پسرخاله با دزدها درگیر می‌شوند و با چوب و وسایل دم دست‌شان آن‌ها را می‌زنند. صحنه‌های مختلفی از تهدید با چاقو، ترساندن از روح و سگ هار، سقوط از راه‌پله و انفجار وجود دارد. کلاه‌قرمزی به وسایل خطرناکی مثل اره‌برقی دست می‌زند. طبق معمول، بزرگ‌ترها معمولاً با لحن بدی با کلاه‌قرمزی حرف می‌زنند و از عبارت‌های توهین‌آمیز متعددی نظیر خفه، ابله، بی‌سروپا، استفاده می‌کنند. همچنین گفتگوهای بزرگسالانه‌ای بین کلاه‌قرمزی و سروناز در مورد ازدواج و عروسی رد و بدل می‌شود. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات یاد شده را داشته باشند.

چکیده داستان

کلاه‌قرمزی پس از چند سال رفوزگی، به عشق دوچرخه‌ای که آقای مجری به او قول داده، در امتحانات مدرسه قبول می‌شود اما آقای مجری توان خرید دوچرخه را ندارد. در عوض، قرمزی بزرگ، عموی پیر کلاه‌قرمزی، آن‌ها را به خانه‌ی مجللش دعوت می‌کند و دوچرخه‌ی گران‌قیمتی به او هدیه می‌دهد. چندی بعد، دوچرخه همراه وسایل دیگری از خانه‌ی آقای مجری دزدیده می‌شود. کلاه‌قرمزی می‌بیند که دزدها دوچرخه را به پیش‌خدمت عمویش، اژدرخان، تحویل می‌دهند؛ غافل از این‌که اژدرخان برای سربه‌نیست کردن او و تصاحب اموال عمو نقشه کشیده است. در نهایت، کلاه‌قرمزی به کمک پسرخاله، آقای مجری و دیگران موفق می‌شود دوچرخه‌اش را پس بگیرد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان کلاه‌قرمزی به بچه‌ها شباهت دارد؟ چه شباهات‌ها و تفاوت‌هایی با ویژگی‌های عموم بچه‌ها دارد؟ کدام ‌یک از احساسات او برایتان آشنا بود؟ فیلم در مورد اعتماد به غریبه‌ها چه پیامی برای بچه‌ها و بزرگ‌ترها دارد؟ فیلم‌ها و مجموعه‌های گوناگونی با حضور کلاه‌قرمزی و پسرخاله و دیگر شخصیت‌های عروسکی ساخته شده؛ کدام ‌یک از آن‌ها را بیشتر دوست دارید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 95
سال انتشار 1381