کلاه‌قرمزی و پسرخاله

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای عروسکی با آرزوهایی بزرگ و کودکانه و تلاش او برای رسیدن به آرزوهایش، همراه با ایجاد دردسرهایی برای دیگران

سال: 1373
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کلاه‌قرمزی پدر و مادر ندارد. تنهاست و دنبال دوست می‌گردد. او می‌خواهد بزرگ‌ترها با او با محبت رفتار کنند و سر او داد نزنند. او مثل عموم کودکان شیطان و بازیگوش است و وقتی خواسته‌ای دارد، دست‌بردار نیست.
  کلاه‌قرمزی کنجکاو، بازیگوش، خوش‌قلب و مهربان است. او وقتی چیزی می‌خواهد برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. او دوست دارد به دیگران کمک کند. پسرخاله حمایت‌کننده و مسئول است. او کلاه‌قرمزی را در مسائلی که برایش پیش می‌آید تنها نمی‌گذارد و هر کمکی بتواند می‌کند. نرگس مهربان و حامی است. او هم از آقای مجری حمایت می‌کند و هم با کلاه‌قرمزی و دیگران مهربان و محترمانه رفتار می‌کند.
  صحنه‌های مربوط به ازدواج آقای مجری و نرگس، مثل مذاکرات توی خواستگاری، تعاملات بین والدین نرگس یا موضوعات گفتگوی آقای مجری و پدر نرگس ارتباطی با کودکان ندارند. بزرگسالان برای رسیدن به خواسته‌هایشان دروغ می‌گویند.
  عموم بزرگ‌ترها با کلاه‌قرمزی با لحن تند و خشن صحبت می‌کنند. از کلمات و عبارات ناسزا و تهدیدآمیز استفاده می‌شود: اگه جرئت داری وایسا، ترسو، از دستت شکایت می‌کنم.
  در یک صحنه دایناسوری عروسکی از کنترل خارج می‌شود و همه چیز را خراب می‌کند و کلاه‌قرمزی را می‌ترساند، در یک صحنه‌ی دیگر هم به رسولی آسیب می‌زند و می‌خواهد کلاه‌قرمزی را له کند. چهره‌ی دایناسور ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد. در چندین صحنه، آقای مجری و نگهبان سر کلاه‌قرمزی داد می‌زنند. آقای مجری گلی را که کلاه‌قرمزی برایش آورده، به سمت او پرت می‌کند. در صحنه‌ای دیگر، آقای مجری سر نرگس داد می‌زند و با او با تندی صحبت می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که اولین فیلم سینمایی با حضور عروسک‌های کلاه‌قرمزی و پسرخاله است، درباره‌ی عروسکی شیطان و بازیگوش به نام کلاه‌قرمزی است که برای همکاری با آقای مجری به تهران می‌آید اما معلوم می‌شود آقای مجری همکار نمی‌خواهد و اگر کلاه‌قرمزی بخواهد در برنامه‌ی او حضور داشته باشد، باید اول باسواد شود. کلاه‌قرمزی پسری است پر شر و شور و خوش‌قلب که در تلفظ درست کلمات مشکل دارد و رفتارهای اجتماعی و برخوردهایش با دیگران، سرشار از اشتباه و ناپختگی و حواس‌پرتی است. او در عین حال، سمج و پرتلاش است و به‌راحتی ناامید نمی‌شود و سعی می‌کند هر طور شده، دوست و همکار آقای مجری شود. او برای مجری گل می‌آورد، به مراسم خواستگاری او می‌رود، با پدر همسر آینده‌ی مجری صحبت می‌کند و خلاصه هر تلاشی می‌کند تا آقای مجری او را دوست داشته باشد اما در بیشتر این موقعیت‌ها طرد می‌شود. او سرانجام با اصرار و پافشاری، آقای مجری را متوجه این موضوع می‌کند که چقدر در بچگی نیاز به محبت داشته و الان فرصت خوبی است تا محبتی که خودش نیاز داشته، نثار کلاه‌قرمزی کند.
  فیلم صحنه‌های ترسناک زیادی ندارد. در چند صحنه دایناسوری عروسکی کنترلش را از دست می‌دهد و رفتارها و حرکات ترسناکی می‌کند و نزدیک است کلاه‌قرمزی را له کند. رفتار و حرف‌ زدن بزرگ‌ترها با کلاه‌قرمزی، تند و خشن است. مسیر داستان و طنزهای مورد استفاده هم ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک و ارتباط نباشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  کلاه‌قرمزی قرار است به مدرسه برود اما بازیگوشی‌هایش سبب می‌شود از مدرسه اخراج شود. تلاش او برای این‌که شغلی به دست آورد نیز بی‌فایده است؛ تا این‌که از طریق تماشای تلویزیون و دیدن برنامه‌ی آقای مجری تصمیم می‌گیرد به تلویزیون برود و همکار آقای مجری در برنامه شود. کلاه‌قرمزی به تهران نزد پسرخاله می‌رود و با کمک او راهی تلویزیون می‌شود و در آن‌جا به خاطر علاقه‌ی زیادش به آقای مجری، سعی می‌کند تا موانع ازدواج او را از سر راه بردارد. اما با کارهایش دردسرهای زیادی درست می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما کلاه‌قرمزی از رفتارهایی که آقای مجری با او می‌کند، چه احساسی پیدا می‌کند؟
  به نظرتان کلاه‌قرمزی به بچه‌ها شباهت دارد؟ چه شباهات‌ها و تفاوت‌هایی با ویژگی‌های عموم بچه‌ها دارد؟
  فیلم کلاه‌قرمزی و پسرخاله را بیشتر دوست دارید یا مجموعه‌های کلاه‌قرمزی را؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۲
  سال انتشار ۱۳۷۳