کلاه‌قرمزی و پسرخاله

بررس متن: نامیه اصفهانیان

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای عروسکی با آرزوهایی بزرگ و کودکانه و تلاش او برای رسیدن به آرزوهایش، همراه با ایجاد دردسرهایی برای دیگران

سال انتشار: 1373

کلاه‌قرمزی و پسرخاله

8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی کمدی درباره‌ی پسربچه‌ای عروسکی با آرزوهایی بزرگ و کودکانه و تلاش او برای رسیدن به آرزوهایش، همراه با ایجاد دردسرهایی برای دیگران

سال انتشار: 1373

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کلاه‌قرمزی پدر و مادر ندارد. تنهاست و دنبال دوست می‌گردد. او می‌خواهد بزرگ‌ترها با او با محبت رفتار کنند و سر او داد نزنند. او مثل عموم کودکان شیطان و بازیگوش است و وقتی خواسته‌ای دارد، دست‌بردار نیست.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کلاه‌قرمزی کنجکاو، بازیگوش، خوش‌قلب و مهربان است. او وقتی چیزی می‌خواهد برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. او دوست دارد به دیگران کمک کند. پسرخاله حمایت‌کننده و مسئول است. او کلاه‌قرمزی را در مسائلی که برایش پیش می‌آید تنها نمی‌گذارد و هر کمکی بتواند می‌کند. نرگس مهربان و حامی است. او هم از آقای مجری حمایت می‌کند و هم با کلاه‌قرمزی و دیگران مهربان و محترمانه رفتار می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در یک صحنه دایناسوری عروسکی از کنترل خارج می‌شود و همه چیز را خراب می‌کند و کلاه‌قرمزی را می‌ترساند، در یک صحنه‌ی دیگر هم به رسولی آسیب می‌زند و می‌خواهد کلاه‌قرمزی را له کند. چهره‌ی دایناسور ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد. در چندین صحنه، آقای مجری و نگهبان سر کلاه‌قرمزی داد می‌زنند. آقای مجری گلی را که کلاه‌قرمزی برایش آورده، به سمت او پرت می‌کند. در صحنه‌ای دیگر، آقای مجری سر نرگس داد می‌زند و با او با تندی صحبت می‌کند.
گفتار نامناسب
عموم بزرگ‌ترها با کلاه‌قرمزی با لحن تند و خشن صحبت می‌کنند. از کلمات و عبارات ناسزا و تهدیدآمیز استفاده می‌شود: اگه جرئت داری وایسا، ترسو، از دستت شکایت می‌کنم.
محتوای بزرگسالانه
صحنه‌های مربوط به ازدواج آقای مجری و نرگس، مثل مذاکرات توی خواستگاری، تعاملات بین والدین نرگس یا موضوعات گفتگوی آقای مجری و پدر نرگس ارتباطی با کودکان ندارند. بزرگسالان برای رسیدن به خواسته‌هایشان دروغ می‌گویند.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم که اولین فیلم سینمایی با حضور عروسک‌های کلاه‌قرمزی و پسرخاله است، درباره‌ی عروسکی شیطان و بازیگوش به نام کلاه‌قرمزی است که برای همکاری با آقای مجری به تهران می‌آید اما معلوم می‌شود آقای مجری همکار نمی‌خواهد و اگر کلاه‌قرمزی بخواهد در برنامه‌ی او حضور داشته باشد، باید اول باسواد شود. کلاه‌قرمزی پسری است پر شر و شور و خوش‌قلب که در تلفظ درست کلمات مشکل دارد و رفتارهای اجتماعی و برخوردهایش با دیگران، سرشار از اشتباه و ناپختگی و حواس‌پرتی است. او در عین حال، سمج و پرتلاش است و به‌راحتی ناامید نمی‌شود و سعی می‌کند هر طور شده، دوست و همکار آقای مجری شود. او برای مجری گل می‌آورد، به مراسم خواستگاری او می‌رود، با پدر همسر آینده‌ی مجری صحبت می‌کند و خلاصه هر تلاشی می‌کند تا آقای مجری او را دوست داشته باشد اما در بیشتر این موقعیت‌ها طرد می‌شود. او سرانجام با اصرار و پافشاری، آقای مجری را متوجه این موضوع می‌کند که چقدر در بچگی نیاز به محبت داشته و الان فرصت خوبی است تا محبتی که خودش نیاز داشته، نثار کلاه‌قرمزی کند. فیلم صحنه‌های ترسناک زیادی ندارد. در چند صحنه دایناسوری عروسکی کنترلش را از دست می‌دهد و رفتارها و حرکات ترسناکی می‌کند و نزدیک است کلاه‌قرمزی را له کند. رفتار و حرف‌ زدن بزرگ‌ترها با کلاه‌قرمزی، تند و خشن است. مسیر داستان و طنزهای مورد استفاده هم ممکن است برای کوچک‌ترها قابل درک و ارتباط نباشند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موضوعات فیلم را داشته باشند.

چکیده داستان

کلاه‌قرمزی قرار است به مدرسه برود اما بازیگوشی‌هایش سبب می‌شود از مدرسه اخراج شود. تلاش او برای این‌که شغلی به دست آورد نیز بی‌فایده است؛ تا این‌که از طریق تماشای تلویزیون و دیدن برنامه‌ی آقای مجری تصمیم می‌گیرد به تلویزیون برود و همکار آقای مجری در برنامه شود. کلاه‌قرمزی به تهران نزد پسرخاله می‌رود و با کمک او راهی تلویزیون می‌شود و در آن‌جا به خاطر علاقه‌ی زیادش به آقای مجری، سعی می‌کند تا موانع ازدواج او را از سر راه بردارد. اما با کارهایش دردسرهای زیادی درست می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظر شما کلاه‌قرمزی از رفتارهایی که آقای مجری با او می‌کند، چه احساسی پیدا می‌کند؟ به نظرتان کلاه‌قرمزی به بچه‌ها شباهت دارد؟ چه شباهات‌ها و تفاوت‌هایی با ویژگی‌های عموم بچه‌ها دارد؟ فیلم کلاه‌قرمزی و پسرخاله را بیشتر دوست دارید یا مجموعه‌های کلاه‌قرمزی را؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 92
سال انتشار 1373