کله‌پوک

thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی درباره‌ی تلاش برای موفقیت در انتخابات روستا همراه با مضامینی چون دوستی، همراهی، عشق و بخشش

سال: 1399
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیرین به صحبت‌های پدرش اهمیت می‌دهد، برای ازدواج عمویش دست به کار می‌شود و در عین حال با بهار همدلی کند. بهار، قاسم را تشویق می‌کند که کار خلاف را کنار بگذارد و به زندگی معمولی و سالم روی بیاورد. همچنین بهار با بخشیدن دزدی‌های قاسم به او امیدواری می‌دهد. قیصر در هر شرایطی از خواهر خود حمایت می‌کند و اجازه نمی‌دهد کسی به او آسیبی بزند. تلاش‌های پسر عکاس برای برقراری رابطه با شیرین و علاقه‌اش به او، ممکن است برای نوجوانان قابل‌درک باشد.
  افراد روستا در فیلم قلیان می‌شکند. قاسم از همسایه‌ها دزدی می‌کند و این راه کسب درآمد را دوست دارد. پسر عکاس و شیرین رابطه‌ی عاشقانه برقرار می‌کنند.
  در این فیلم از عبارات و کلمات توهین‌آمیزی استفاده‌شده است؛ تن لش، مگه طویله باباته این‌جوری میای تو، هیچی حالیت نیست، گمشو بابا، مرده شورتو ببرن، تو کی آدم میشی، کار خانم‌ها رو بزار برای خانم‌ها، مفت خور، بیخود کردی، غلط کرده، به تو چه، به تو چه، دیوانه، با خر طرفی، اون روی سگ منو بالا نیار، خاک بر سر، مارمولک، آب زیرکاه، زهرمار، خفه، ببر صداتو. بهار از اینکه هنوز مجرد است ناراحت است و با پیدا کردن خواستگار خوشحال می‌شود. دکتر با بی‌ادبی و عصبانیت با مریض‌ها حرف می‌زند و آن‌ها را تحقیر می‌کند. عطاری محل به مردها قرص هورمونی می‌دهد و می‌گوید از این قرص دو تا بخورید و بعد زن بگیرید.
  داستان این فیلم در سال 1350، در یک روستا اتفاق می‌افتد. زندگی روستایی، نوع پوشش و همچنین نوع امرارمعاش افراد در گذشته در فیلم نمایش داده می‌شود.
  در مبارزاتی شبیه به کنگ فو افراد به هم ضربه می‌زنند و مرد عکاس در اثر ضربه بی‌هوش می‌شود. فردی با زدن ماسک ترسناک دیگران را می‌ترساند و افراد در حین فرار فریاد می زنند و تصور می‌کنند جن دیده‌اند. قیصر با آویزان کردن فردی در روستا از او اعتراف می‌گیرد. در طول فیلم درگیری‌های فیزیکی زیادی رخ می‌دهد. قیصر قاسم را تهدید می‌کند که اگر به خواستگاری خواهرش بیاید او را می‌کشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی ” کله‌پوک” فیلمی کمدی درباره‌ی زندگی دو برادر به نام قاسم و فرمان خان است. فرمان خان قصد دارد به‌عنوان عضو اصلی شورای روستا انتخاب شود، اما او می‌داند که دزدی‌های برادرش باعث آبروریزی است و تصمیم می‌گیرد قبل از ثبت‌نام در کاندیدای انتخابات روستا، برای قاسم همسری انتخاب کند که او را به زندگیِ بدون خلاف برگرداند.
  در فیلم صحنه‌هایی از ترس و خشونت و همچنین رفتار بزرگ‌سالانه وجود دارد. درگیری‌های کلامی و زد و خوردهای فیزیکی بین شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد. قیصر فردی را آویزان می‌کند تا از او اعتراف بگیرد و دزد جهیزیه‌ی خواهرش را پیدا کند. قاسم دروغگوست و با دزدی از همسایه‌ها خرج زندگی خود را تهیه می‌کند. فردی با ماسک ترسناک اهالی روستا را می‌ترساند. دکتر با مواجه شدن با مریض‌های زیاد عصبی می‌شود و به آن‌ها بی‌احترامی می‌کند. همچنین شوخی‌های جنسی در مورد ازدواج کردن در فیلم شنیده می‌شود و بهار به‌عنوان دختری مجرد از اینکه خواستگار ندارد احساس ناامیدی و بیهودگی می‌کند.

  چکیده داستان

  فرمان خان و قاسم دو برادرند که در سال 1350 در روستای نیتل با هم زندگی می‌کنند. فرمان خان قصد دارد برای انتخابات روستا کاندید شود، ولی دزدی‌های قاسم در مقابل روستاییان جلوه‌ی خوبی ندارد و او را بی‌آبرو کرده است. او سعی دارد با فرستادن برادرش به مشهد و تشویق او به ازدواج، به راه راست هدایتش کند تا خود به راحتی برای انتخابات روستا انتخاب شود. بهار، همسر انتخابی قاسم متوجه می‌شود دزد جهیزیه‌های او، قاسم بوده است. قاسم بعد از فاش شدن دزدی‌هایش تصمیم می‌گیرد خلاف را کنار بگذارد. بهار بعد از مجادله‌های زیاد قاسم را می‌بخشد و تصمیم به شروع زندگی با او می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا قاسم تأکید می‌کند که دزدی را دوست دارد و می‌خواهد این کار را ادامه دهد؟
  به نظر شما کدام شخصیت در فیلم ویژگی‌های مثبت بیشتری نسبت به سایر افراد دارد؟
  به نظر شما سفر در زمان چه خوبی‌هایی دارد؟ آیا دوست داشتید مثل پسر عکاس به زمان گذشته سفر کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان جواد مزدآبادی
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده ایران
  بازیگران سیروس گرجستانی، فتحعلی اویسی، یوسف تیموری
  سال انتشار ۱۳۹۹