کلید

بررس متن: نامیه اصفهانیان

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی درام درباره‌ی تجربه‌ی پسربچه‌ای پنج ساله در مراقبت از برادر نوزادش در نبود مادر، همراه با خرابکاری، مسئولیت‌پذیری و تلاش برای رسیدن به هدف

سال انتشار: 1364

کلید

11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی درام درباره‌ی تجربه‌ی پسربچه‌ای پنج ساله در مراقبت از برادر نوزادش در نبود مادر، همراه با خرابکاری، مسئولیت‌پذیری و تلاش برای رسیدن به هدف

سال انتشار: 1364

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تلاش امیرمحمد برای سر و سامان دادن به اوضاع، خرابکاری‌های پشت هم او، استیصالش از ناتوانی در انجام بعضی کارها، احساس مسئولیتش نسبت به برادر کوچک‌تر و ارتباط برادرانه و حمایتگرانه‌اش با او، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند؛ هرچند فیلم به اندازه‌ی کافی از دریچه‌ی چشم کودک به این موضوعات نپرداخته و ممکن است برای کودکان خسته‌کننده باشد یا به قدر کافی با آن ارتباط برقرار نکنند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
امیرمحمد مسئول و پرتلاش است. او با وجود سن کم، هوای برادرش را دارد، می‌خواهد برایش غذا درست کند، سعی دارد پوشکش را عوض کند و در نبود مادر، از برادر نوزادش حمایت می‌کند و جلوی آسیب دیدن او را می‌گیرد. او برای پیدا کردن کلید وقت زیادی صرف می‌کند و راه‌های مختلف را امتحان می‌کند و تا رسیدن به نتیجه دست از تلاش برنمی‌دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
فیلم در دهه‌ی ۶۰ ساخته شده و بخش‌هایی از فرهنگ و سبک زندگی مردم آن دوران به نمایش درآمده است؛ بخش‌هایی چون کوچه‌ها و خانه‌ها، روابط همسایه‌ها، فضای شهر و پوشش و ظاهر مردم.
ترس و خشونت
در نبود مادر، اتفاقاتی در خانه می‌افتد که هر کدام می‌توانند فاجعه‌ به بار آورند؛ مثلاً امیرمحمد سعی دارد از بالای سر نوزاد، با کتری در ظرف پرنده آب بریزد. شیشه‌ی رب می‌شکند و او با پای برهنه خرده شیشه‌ها را جارو می‌کند؛ در حالی که نوزاد هم همان نزدیکی است. زودپزی روی اجاق است که به وضعیت سر رفتن و بعد هم سوختن می‌رسد. امیرمحمد که بلد نیست شیر گاز زیر زودپز را ببندد، به اشتباه شیر دیگری را باز می‌کند؛ بعد از آن، او مدام سرفه می‌کند. امیرمحمد برای ارتباط با همسایه‌ها کنار پنجره‌ی باز آشپزخانه می‌رود که چند طبقه از زمین فاصله دارد. نوزاد به سمت چرخ خیاطی می‌رود. همه‌ی این اتفاقات ختم به خیر می‌شوند ولی در عین این‌که می‌توانند برای کودکان آزاردهنده و اضطراب‌آور باشند، ممکن است آموزه‌های نادرستی در مورد مراقبت از خود و پیامد رفتارهای خطرناک نیز به همراه داشته باشند.
گفتار نامناسب
همسایه‌ها و مادربزرگ با نگرانی با امیرمحمد حرف می‌زنند و مادر را به‌خاطر این که فرزندانش را در خانه گذاشته، مدام سرزنش می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
امیرمحمد موفق نمی‌شود کهنه‌ی نوزاد را عوض کند و بچه، برهنه در خانه می‌چرخد.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این فیلم قدیمی در آپارتمانی در شهر تهران اتفاق می‌افتد. پسربچه‌ای پنج ساله به نام امیرمحمد، همراه برادر نوزادش در خانه تنها می‌ماند تا مادرش برای انجام کاری برود و برگردد. در این مدت اتفاقات زیادی برای این دو برادر می‌افتد و امیرمحمد که خودش در پیش آمدن بخشی از این اتفاقات نقش دارد، سعی می‌کند با مسئولیت‌پذیری و پشتکار آن‌ها را رفع و رجوع کند و در عین حال، از برادر نوزادش هم مراقبت کند و در نبود مادر، او را سرگرم کند. مادر که در ابتدای فیلم به نظر می‌رسد قرار نیست مدتی طولانی در خانه نباشد، تأخیر زیادی دارد؛ تا جایی که غذایی که روی گاز گذاشته می‌سوزد و همسایه‌ها یکی‌یکی نگران حال این دو کودک می‌شوند. تا پایان فیلم هم مشخص نمی‌شود چرا او این‌قدر دیر کرده و امیرمحمد که خودش هنوز نیاز به مراقبت دارد، مجبور می‌شود وقت زیادی را صرف حل کردن مسائل مختلفی کند که عمده‌ی آن‌ها از توانایی او خارج‌اند و مشخص است تا قبل از این، فرصت تجربه‌ی آن موقعیت‌ها را نداشته است. او در نهایت از این تجربه سربلند بیرون می‌آید، ولی مخاطب در پایان فیلم، هم نگران مادر است که هنوز برنگشته و هم نگران پیامدهایی است که بعد از بازگشت مادر منتظر امیرمحمد است. فیلم ریتم خیلی کندی دارد و ممکن است برای کوچک‌ترها خسته‌کننده باشد. از طرف دیگر، فیلم به اندازه‌ی کافی از منظر کودکان ساخته نشده و مخاطب آن بیش از آن که کودکان باشند، بزرگسالان‌اند. همچنین، موقعیت‌های خطرناکی که امیرمحمد در آن‌ها قرار می‌گیرد، هم می‌توانند کودکان کوچک‌تر را آزار دهند و هم ممکن است آموزه‌های نادرستی در مورد مراقبت از خود و پیامد رفتارهای خطرناک به همراه داشته باشند. در فیلم، مدام به بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی مادر اشاره می‌شود و در پایان هم این موضوع به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسد و فیلم با قضاوت همسایه‌ها به پایان می‌رسد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مختلف فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

مادری نوزادش را همراه یک شیشه شیر به پسر پنج ساله‌اش می‌سپارد و برای کاری از خانه خارج می‌شود. پسرک که امیرمحمد نام دارد، شیر برادرش را امتحان می‌کند و از مزه‌ی آن خوشش‌ می‌آید و مقداری از آن را می‌خورد. بقیه‌ی آن را هم در ظرف آب پرنده‌ی توی قفس می‌‌ریزد که به نظر می‌رسد تشنه است. نوزاد هم که گرسنه است گریه می‌کند و چیزی برای خوردن ندارد. امیرمحمد می‌خواهد قوطی شیرخشک نوزاد را از طبقه‌ی بالای قفسه‌‌ی آشپزخانه بردارد که با برخورد به یک قوطی رب، آن را به زمین می‌اندازد و شیشه می‌شکند. زن همسایه با شنیدن این صدا پشت در می‌آید و متوجه می‌شود مادر خانه نیست. او به دنبال مادر می‌رود و به بقیه‌ی همسایه‌ها هم خبر می‌دهد اما مادر را پیدا نمی‌کند و برمی‌گردد. وقتی پشت در می‌رسد بوی سوختگی غذایی که مادر روی اجاق گذاشته بلند شده و زن همسایه از امیرمحمد می‌خواهد شیر گاز را ببند. اما او که بلد نیست این کار را انجام دهد، شیر دیگری را باز می‌کند. در همین اوضاع به‌هم‌ریخته، مادربزرگ پسرک از راه می‌رسد و می‌گوید کلید یدک زیر لباس‌های آویزان روی جالباسی است. امیرمحمد شروع می‌کند به امتحان کردن روش‌های مختلف برای کنار زدن لباس‌ها و رسیدن به کلید. سرانجام موفق می‌شود و در خانه را باز می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

تا به حال در موقعیتی مشابه امیرمحمد قرار گرفته‌اید؟ تجربه‌های او برای شما تازگی داشت؟ ارتباط او با برادر نوزادش چطور؟ شما در چه سنی این مقدار مسئولیت را تجربه کرده‌اید؟ در طول فیلم نسبت به اتفاقاتی که می‌افتاد چه احساسی داشتید؟ چه احساسی نسبت به مادر امیرمحمد داشتید؟ به نظرتان قضاوت همسایه‌ها در مورد او درست بود؟ فکر می‌کنید چرا مادر این همه دیر کرده؟ امیرمحمد در طول فیلم چه احساسی داشت؟ به نظرتان فیلم برای بچه‌ها ساخته شده یا بزرگ‌ترها؟ چه موضوعاتی در آن برای شما جالب بود؟ زندگی شما با زندگی امیرمحمد چه شباهت‌هایی دارد؟ چه تفاوت‌هایی دارد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 76
سال انتشار 1364