کلیله و دمنه

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی شغالی دانا و راه یافتن او به دربار شیر، دسیسه‌ی اطرافیان شیر برای از بین بردن او و تلاش شغال برای کسب اعتبار دوباره

سال: 1396
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جدا شدن بچه شغال‌ها از پدرشان، روابط بین روباه و گرگ و کلاغ با شغال و تلاش همه برای جلب توجه شیر می‌تواند در جهان کودکان معنادار باشد. کل مناسبات فیلم که در یک لایه، به مناسبات قدرت در یک سیستم سیاسی مربوط می‌شود، می‌تواند در سطحی دیگر، نمایانگر مناسبات قدرت در روابط بین کودکان باشد.
  دامون شخصیتی محکم، مصمم و راستگو دارد. او، برخلاف طبیعت و غریزه‌اش، گوشت نمی‌خورد و حاضر نیست حیوانات را شکار کند. در مشورت دادن به شیر هم تمام تلاشش را می‌کند که منصف باشد و بی‌دلیل شیر را علیه دیگران نشوراند. ماهان هم جغدی خردمند و قابل اعتماد است.
  فیلم یک سیستم حکومتی را به تصویر می‌کشد که پادشاهی دارد و مشاوران خوب و بد و مردمی که باید از این پادشاه حرف‌شنوی داشته باشند، همراه با سیستم قضایی و مجازات. البته در یک سطح می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد و روابط آن‌ها در دنیای خودشان را بازنمایی کند.
  لحن و جملات مورد استفاده‌ی بعضی حیوانات، تهدیدآمیز و ترسناک است: بلایی سرش بیارم که، این دفعه مرگت حتمیه، باید مجازات بشه، تک‌تک پرات رو می‌چینم. فهم بعضی جملات و عبارات هم ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد: بعضی بر طبل جنگ می‌کوبن، ملق‌بازی پیش قاضی، مثل آفتاب‌پرست هر روز رنگ عوض می‌کنن، جغد خوب جغد مرده‌ است. گفتار فیلم در مجموع، جدی و غیرکودکانه است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر حوصله‌سربر یا غیرقابل ارتباط باشد.
  کودکان با یکی از قصه‌های کلیله و دمنه آشنا می‌شوند.
  فیلم چندین صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد که همراه با موسیقی رعب‌آور، می‌تواند کودکان کوچک‌تر را بترساند: در ابتدای فیلم شامپانزه‌ای دنبال بچه شغال‌ها می‌کند و صداهای ترسناکی از خودش درمی‌آورد. احتمال پرت شدن بچه شغال از صخره وجود دارد. فضای جنگل در شب تاریک است و مدام صداهای ترسناکی می‌آید. حیوانات جنگل توسط یوزپلنگ‌های دربار شیر یا خود شیر شکار می‌شوند. شغال پدر در جنگل تعقیب می‌شود و نزدیک است از صخره سقوط کند. بچه شغال‌ها پدرشان را گم می‌کنند و تا وقتی جوان می‌شوند او را پیدا نمی‌کنند. گرگ‌ها سعی دارند گاو را فریب دهند و او را بخورند. شیر هر از گاهی غرشی ناگهانی می‌کند و حیوانات از عصبانی شدن او می‌ترسند. روباه و کلاغ و دیگران برای بی‌اعتبار کردن شغال نقشه می‌کشند و کبوتر را هم تهدید می‌کنند تا از نقشه‌ی آن‌ها حمایت کند. قرار است شغال را مجازات کنند و او را از بالای صخره به پایین پرت کنند. او در حال سقوط است که شیر دستور می‌دهد نجاتش دهند. روباه و دیگران بعد از آشکار شدن نقشه‌شان، کتک مفصلی می‌خورند و از جنگل فرار می‌کنند. کفتار و گرگ سعی می‌کنند روباه را تنبیه کنند. فضای کلی فیلم و روابط بین حیوانات با شیر و با هم، سرد و تهدیدآمیز است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن دوبعدی که با الهام از قصه‌های کلیله و دمنه ساخته شده، ماجرای دو شغال به همین نام‌هاست که در کودکی از پدر خردمندشان جدا می‌شوند و پدر، مشاور شیر می‌شود. سایر حیوانات اطراف شیر که همیشه واقعیات را از او پنهان می‌کنند، از راه یافتن شغال به دربار راضی نیستند؛ چون شغال خوی حیوانی‌اش را کنار گذاشته و حیوانات را شکار نمی‌کند و همین موضوع، او را نزد حیوانات جنگل معتبر و قابل اعتماد ساخته است. روباه و گروهش در نهایت موفق می‌شوند علیه شغال داستان‌هایی بسازند و اعتماد شیر را از او سلب کنند اما شغال که در عین صداقت، آینده‌نگر و داناست، با شرطی که از ابتدا برای شیر گذاشته، از مجازات رهایی می‌یابد. او می‌تواند شیر را راضی کند که قبل از مجازات، همه‌ی حرف‌های او و دیگران را بشنود و همه‌ی شواهد و مدارک را در مورد اتهامات او بررسی کند. خردمندی‌های شغال، هم جان خودش را نجات می‌دهد و هم بقیه‌ی حیوانات جنگل را از فریب‌های تیم روباه در امان نگه می‌دارد.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. فضای جنگل در شب، تاریک و ترسناک است و با موسیقی دلهره‌آوری همراه است. حیوانات مدام برای شکار کردن دیگر حیوانات دسیسه می‌چینند و در مورد این موضوع با هم صحبت می‌کنند. گفتار فیلم و لحن شخصیت‌ها جدی و غیرکودکانه است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر، حوصله‌سربر یا غیرقابل ارتباط باشد. فیلم یک سیستم حکومتی را به تصویر می‌کشد که پادشاهی دارد و مشاوران خوب و بد و مردمی که باید از این پادشاه حرف‌شنوی داشته باشند، همراه با سیستم قضایی و مجازات که به دنیای کودکان بی‌ارتباط است؛ البته در یک سطح می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد و روابط آن‌ها در دنیای خودشان را بازنمایی کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات فیلم با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان از آن‌جا شروع می‌شود که شغالی به نام کلیله برای دو فرزندش، داستان کودکی خود و برادرش دمنه را تعریف می‌کند. آن‌ها در کودکی پدرشان را در جنگل گم می‌کنند و تا جوانی او را پیدا نمی‌کنند. پدر که شغالی دانا و خوب است، از طبیعت حیوانی‌اش رو گردانده و حیوانات را شکار نمی‌کند؛ همین موضوع او را محبوب حیوانات ساخته است. اما روباه و دیگران که از این موضوع ناخرسندند، سعی دارند با حیله‌های مختلف شغال را نزد شیر، سلطان جنگل، بی‌اعتبار کنند. آن‌ها در نهایت موفق می‌شوند داستانی بسازند و نظر شیر را از شغال برگردانند اما شغال از ابتدا برای شیر شرطی گذاشته و این شرط در آخر به کارش می‌آید. او موفق می‌شود از مجازات رهایی یابد و همچنان مشاور شیر باقی بماند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شخصیت شیر در این قصه به نظرتان ترسناک می‌آمد؟ او چه رفتارهایی می‌کرد که حیوانات از او می‌ترسیدند؟ چرا شنزبه این‌قدر از شیر می‌ترسید؟
  تا به حال قصه‌های کلیله و دمنه را خوانده بودید؟ می‌دانستید کلیله و دمنه نام دو شغال است؟
  از کدام یک از قصه‌های کلیله و دمنه بیشتر خوش‌تان می‌آید؟ این قصه را قبلاً شنیده بودید؟ به نظرتان پیام این قصه چه بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده زهرا هاشمی بهرمانی
  مدت زمان ۹۰
  سال انتشار ۱۳۹۶