کندوریتو

(Condorito: The Movie)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی از ماجراجویی قهرمانانه‌ی یک پرنده‌ی انسان‌نمای جوان، تلاش او برای اثبات توانایی‌های خود و ازدواج

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌های کندوریتو برای اثبات توانمندی خود می‌تواند برای نوجوان‌ها قابل ارتباط باشد. او از دل ماجراجویی‌ها رشد می‌کند.
  آیتا مهربان است و به بچه‌های بی‌سرپرست کمک می‌کند؛ هرچند به واسطه‌ی سانسورها زیاد مشخص نیست. کوندوریتو کامل نیست اما شجاعت به خرج می‌دهد و برای جبران اشتباهاتش خود را به خطر می‌اندازد. خواهرزاده‌ی کوندوریتو مستقل است و از پس کارهای خودش بر می‌آید. او همیشه با زیرکی راهکارهای خلاقانه‌ای پیدا می‌کند.
  شخصیت‌های زن اندام‌هایی کشیده و اغراق‌آمیز دارند. کوندوریتو به آیتا علاقه‌مند است و می‌خواهد از او خواستگاری کند، اما آیتا خواستگار پولداری دارد که موردپسند مادرش است. زن‌ها لباس‌های باز و بدن‌نمایی دارند که در نسخه‌ی دوبله کاملاً مات شده یا تلاش شده بیرون از کادر قرار بگیرند. صحنه‌های زیادی از فیلم که به روابط معنادار کوندوریتو و آیتا، خواستگاری و بوسه‌های آن ‌دو مربوط می‌شود، در نسخه‌ی دوبله حذف شده اما همچنان در صحنه‌های متعدد کوندوریتو در حال رقابت با خواستگار پولدار و ماشین گران‌قیمت اوست و آیتا نیز روی رفتار کوندوریتو با زنان دیگر حساس است. مردها در صحنه‌های متعدد در حال نوشیدن‌اند و یکی از شخصیت‌ها آن‌قدر مست است که همه‌ چیز را چندتایی می‌بیند. رهبر فضایی‌ها مادر آیتا را ملکه معرفی می‌کند و برای جشن خصوصی با او چهار دقیقه را کافی می‌داند. این که کوندوریتو زمین را نجات دهد و توانایی‌اش را به خانواده‌ی آیتا نشان دهد تا نظرشان را برای ازدواج با او جلب کند، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. در دوبله، به واتس‌اپ و اسنپ اشاره می‌شود و گوشه‌ای از محیط کاربری آبی‌رنگ فیسبوک به چشم می‌خورد.
  در فیلم اصلی ناسزاهای توهین‌آمیز متعددی وجود دارد اما در دوبله به کله‌تخم‌مرغی و کله‌جوجه‌ای بسنده شده است. رهبر فضایی‌ها بارها مورد تحقیر و تمسخر افراد زیردستش قرار می‌گیرد.
  فضایی‌ها مادر آیتا را می‌دزدند و می‌خواهند به زمین حمله کنند. آن‌ها با عصاهایشان پرتوهایی شبیه لیزر شلیک می‌کنند. قیافه‌ی آن‌ها شبیه به هشت‌پا با چشمان درشت و سیاه‌رنگ ممکن است کوچک‌ترها را بترساند. کوندوریتو همیشه بدشانسی می‌آورد یا خرابکاری به بار می‌آورد. او در غار ترسناک با روح‌های ترسناکی روبه‌رود می‌شود که به سمتش می‌آیند. کوندور اعظم که بدنی اسکلتی دارد، می‌تواند اعضای بدنش را جدا کند و سعی می‌کند او را متوقف کند. شاتل او در حال سقوط است و در آخرین لحظه موفق می‌شود دوباره آن را راه بیندازد. چند بار به نظر می‌رسد او بر اثر انفجارهای فضاپیمای بیگانه‌ها مرده، اما نجات می‌یابد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم کندوریتو (کندور کوچک) یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی بر اساس کتاب داستانی مصور به همین نام، اثر رنه ریوس است. سال‌ها قبل، کندور بزرگ که پرنده‌ای انسان‌نماست، با استفاده از نیروی اسرارآمیز یک گردنبند، حمله‌ی بیگانگان فضایی به زمین را خنثی کرده و حالا آن‌ها به دنبال گردنبند و به قصد انتقام برگشته‌اند. کندوریتو، نوه‌ی کندور بزرگ، گردنبند را در اختیار فضایی‌ها قرار می‌دهد و همه‌ی زمینی‌ها را به خطر می‌اندازد اما وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، برای جبران آن تلاش می‌کند و شجاعانه با خطرات روبه‌رو می‌شود. همراهی خواهرزاده‌اش و راهکارهای خلاقانه‌ی او نیز در این ماجراجویی‌ها کمک بزرگی است. کندوریتو در طی تجربه‌ها رشد می‌کند و شهامت و مسئولیت‌پذیری را تمرین می‌کند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی دارد. قیافه‌ی فضایی‌ها با ظاهری شبیه هشت‌پا و چشمان سیاه‌رنگ ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. کوندوریتو همیشه خرابکاری به بار می‌آورد و بارها به خطر می‌افتد؛ حتی چند بار به نظر می‌رسد مرده، اما در آخرین لحظه نجات پیدا می‌کند. او مأمور می‌شود با خرابکاری در کشتی فضایی بیگانه‌ها آن را منفجر کند و زمینی‌ها را نجات دهد. فیلم شامل صحنه‌های بسیاری از چالش‌های عاطفی کوندوریتو با آیتا، تلاش برای خواستگاری و رقابت با پسر پولدار است. شخصیت‌های زن اندام‌هایی کشیده و اغراق‌آمیز و لباس‌هایی باز و بدن‌نما دارند که در نسخه‌ی دوبله بخش‌های زیادی از فیلم حذف شده و اغلب فقط چهره‌ی زن‌ها معلوم است. همچنین، شخصیت‌های مرد در صحنه‌های متعدد در حال نوشیدن‌اند و حالت مستی و بی‌تعادلی دارند. تلاش کوندوریتو برای اثبات توانایی‌هایش به خانواده‌ی آیتا و ازدواج با او با کارهای قهرمانانه و نجات زمین ممکن است تناسبی با دغدغه‌های کودکانه نداشته باشد و کلیشه‌های نادرستی برایشان ایجاد کند. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه با والدین تماشا کنند تا با هم درباره‌ی موضوعات بزرگسالانه و خشونت‌ورزی شخصیت‌ها گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سال‌ها پس از نجات زمینی‌ها از بیگانگان فضایی توسط پرنده‌ای انسان‌نما به نام کوندور بزرگ، فضایی‌ها دوباره قصد حمله به زمین را دارند تا انتقام شکست قبلی‌شان را بگیرند. آن‌ها حاضرند گردنبند قدرت را با هر چیزی که کوندوریتو بخواهد، معامله کنند و تنها مشکل کوندوریتو مادر آیتاست که با ازدواج‌شان مخالف است. فضایی‌ها مادر آیتا را با خود می‌برند و با نیروی اسرارآمیز گردنبند می‌توانند ذهن همه را کنترل کنند. کوندوریتو به‌خاطر ساختار متفاوت ذهنش تحت تأثیر نیروی گردنبند قرار نمی‌گیرد و مأمور می‌شود تا با ایجاد یک خرابکاری در کشتی فضایی بیگانه‌ها، زمین را از حمله‌ی آنان نجات دهد. خواهرزاده‌ی شجاعش نیز او را همراهی می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، شخصیت‌های فیلم کلیشه‌ای هستند؟ چه کلیشه‌های رفتاری‌ای را می‌توانید در آن‌ها شناسایی کنید؟
  نگاه فیلم به زن‌ها را می‌پسندید؟ اگر شما جزو سازندگان فیلم بودید چه تغییری در شخصیت‌ها می‌دادید؟
  به نظر شما، اصلاً مخاطب این فیلم کودکان بوده‌اند؟ از کجا به چنین نتیجه‌ای رسیدید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۲۰۱۷