کوآتی

(koati)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انیمیشنی ماجراجویانه درباره‌ی کوآتی کوچکی، تلاش او برای یافتن خانواده و نجات جان حیوانات همراه با مبارزه با شر

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناچی پدر و مادر و خانواده‌ای ندارد و احساس تنهایی می‌کند. بالام که فرمانده‌شان است مراقب اوست، ولی خیلی زود بالام در اثر حادثه‌ای می‌میرد و ناچی دوباره احساس تنهایی می‌کند. او خیلی کوچک است و گاهی بقیه‌ی حیوانات مسخره‌اش می‌کنند. وقتی زاینا به بقیه می‌گوید می‌خواهد آن‌ها را به سرزمین سرسبزی ببرد، ناچی جلوی او می‌ایستد، ولی کسی حرفش را باور نمی‌کند. او سفری را آغاز می‌کند تا خانواده‌اش را پیدا کند. در این سفر قورباغه‌ی کوچکی به اسم پاکو او را همراهی می‌کند و دوستی عمیقی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. تا جایی که آن‌ها بارها به خاطر هم جانشان را به خطر می‌اندازند. ناچی که در آغاز فقط دنبال خانواده‌ی خودش بود، وقتی متوجه می‌شود جان حیوانات جنگل در خطر است، به کمک آن‌ها می‌آید. او در آخر هویت خودش را پیدا می‌کند و به این باور می‌رسد که همه‌ی حیوانات جنگل خانواده‌ی او هستند.
  ناچی که در آغاز گوشه‌گیر، تنها و ترسو است، جان همه‌ی حیوانات را نجات می‌دهد. در یکی از موقعیت‌ها وقتی پاکو قارچی سمی خورده و بدنش ورم کرده است، ناچی از دریچه‌ای که در حال بسته شدن است فرار نمی‌کند و به خاطر پاکو برمی‌گردد و بعد دنبال راه دیگری برای خروج می‌گردند. پاکو و پروانه هم با وجود جثه‌ی کوچکشان همراه با ناچی تبدیل می‌شوند به قهرمان‌هایی که به بقیه کمک می‌کنند. آن‌ها جان هزاران پروانه‌ای را نجات می‌دهند که ممکن است زیر گدازه‌های آتش بسوزند.
  در فیلم شخصیت‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیز مثل حال‌به‌هم‌زن، پررو، مزاحم و گستاخ استفاده می‌کنند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد؛ زمین‌لرزه‌هایی در جنگل اتفاق می‌افتد. بالام برای نجات یکی از حیوانات جانش را به خطر می‌اندازد و همان موقع درخت بزرگی سقوط می‌کند و او می‌میرد. بعد از رفتن ناچی، زاینا مار بزرگی را سراغ او می‌فرستد تا ناچی را بکشند. او و پاکو فرار می‌کنند و از ارتفاع بلندی خودشان را پرتاب می‌کنند. آن‌ها مجبور می‌شوند بر فراز گدازه‌های آتشفشانی پرواز کنند. ناچی از آبشار بلندی سقوط می‌کند. او در یکی از موقعیت‌ها با زاینا می‌جنگد و چیزی نمانده گدازه‌های آتشفشانی از روی آن‌ها رد شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن «کوآتی» ماجرای حیوان کوچکی به اسم ناچی است که دوست دارد خانواده‌اش را پیدا کند. در جنگلی که او و بقیه‌ی حیوانات زندگی می‌کنند زلزله‌های مهیبی می‌آید. فرمانده‌ی آن‌ها در یکی از این زلزله‌ها می‌میرد و بقیه‌ی حیوانات به فرماندهی ماری به اسم زاینا راهیِ جای جدیدی برای زندگی می‌شوند. ناچی و پاکو مسیر دیگری را انتخاب می‌کنند و با بقیه‌ی حیوانات همراه نمی‌شوند. فیلم مضامینی چون دوستی و همدلی را پررنگ می‌کند. ناچی کوآتی تنهایی است که دوست دارد بداند خانواده‌اش کجا هستند. او با این‌که ترسو است، به خاطر مرگ بالام جلوی زاینا می‌ایستد و از همه‌ی حیوانات می‌خواهد همان‌جا بمانند و جنگل را بسازند. ولی کسی به حرفش گوش نمی‌کند. فیلم بر این موضوع تأکید دارد که قهرمان شدن و کمک کردن به بقیه ربطی به اندازه و جثه ندارد و هر کسی می‌تواند با شجاعت در مقابل شر بایستد.
  این فیلم صحنه‌های خشن و ناراحت‌کننده‌ای دارد که ممکن است برای کوچکترها دلهره‌آور باشد. صحنه‌ی سقوط درخت روی بالام و مرگ او، تعقیب و گریز ناچی و پاکو از دست مارها، صحنه‌های فرار از گدازه‌های آتش، صحنه‌ی درگیریِ تن‌به‌تن ناچی و زاینا و… شخصیت‌ها گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در جنگل XO کوآتی کوچکی به اسم ناچی تک و تنهاست و هیچ خانواده‌ای ندارد. او با بقیه‌ی حیوانات جنگل زندگی می‌کند. فرمانده‌ی آن‌ها یک جگوار به اسم بالام است. در همین زمان چند زمین‌لرزه می‌آید و همین موضوع حیوانات را می‌ترساند. آن‌ها با کوکوپا مشورت می‌کنند و او می‌گوید جنگل را ترک نکنند. ولی همان موقع زلزله‌ی دیگری می‌آید و بالام می‌میرد. زاینا ماری است که قصد فریب حیوانات دیگر را دارد و از این موقعیت سوءاستفاده می‌کند و آن‌ها را از جنگل می‌برد. ناچی با کوکوپا مشورت می‌کند و همراه با پاکو دنبال خانواده‌اش می‌رود. ناچی در این سفر متوجه می‌شود علت زلزله‌ها چیست و این‌که زاینا می‌خواهد بقیه‌ی حیوانات را گول بزند. او حیوانات را نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید برای این‌که کسی قهرمان باشد و بتواند جان بقیه را نجات بدهد حتماً باید قوی و بزرگ باشد؟
  به نظر شما اگر ناچی سفرش را شروع نمی‌کرد می‌توانست به بقیه کمک کند؟
  آیا ناچی در پایان توانست خانواده‌اش را پیدا کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Rodrigo
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۲
  کشور سازنده مکزیک، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Latin We، Los Hijos de Jack، Upstairs
  بازیگران آدریانا بارازا، ایولونا مونتانر، سوفیا ورگارا
  سال انتشار ۲۰۲۱