کورالاین

(Coraline)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و در ژانر وحشت درباره‌ی دختری که از والدینش راضی نیست، تجربه‌ی هولناک زندگی با والدینی دیگر و تلاش برای بازگشت پیش مادر و پدر واقعی‌اش

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نقل مکان به خانه‌ای جدید، ارتباط کورالین با والدینش، احساس تنهایی او، مشغله‌های زیاد والدین و بی‌توجهی به کورالین، ترس‌های او از زندگی در خانه‌ی جدید و بدخلقی‌هایش، آرزوی داشتن والدینی مهربان و با توجه و... همگی در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و همذات‌پندارانه‌اند.
  کورالین جسور و مصمم است. او برای رسیدن به خواسته‌هایش تلاش می‌کند، بر ترس‌هایش غلبه می‌کند و وقتی تصور می‌کند والدینش در خطرند، برای نجات آن‌ها از خودش شهامت و پشتکار نشان می‌دهد. والدین کورالین با وجود این‌که ابتدا به نظر می‌رسد حوصله‌ی او را ندارند، در انتهای فیلم رفتار و نگرش‌شان را تغییر می‌دهند و با او همراه‌تر و مهربان‌تر می‌شوند.
  دو شخصیت زن مسن در فیلم هستند که در نمایشی، لباس‌های بدن‌نما پوشیده‌اند. یکی‌شان به‌جز لباس زیر چیزی نپوشیده. سینه‌های یکی به شکل اغراق‌آمیزی بزرگ و در حال تکان خوردن‌اند. خط سینه‌ی چند شخصیت در صحنه‌های مختلف مشخص است. مادر کورالین تصور می‌کند آقای بابینسکی مست است.
  از بعضی کلمات و عبارات ناسزا استفاده شده: احمق، چرند، خودخواه، عوضی. لحن خیلی از گفتگوها تهدیدآمیز است؛ برای مثال از خوردن کودکان صحبت می‌شود: این‌که مادر دیگر زندگی چند کودک را خورده یا به خوردن کودکان علاقه دارد. در بخش زیادی از فیلم، شخصیت‌ها سرد و خشن با هم صحبت می‌کنند.
  فیلم در ژانر وحشت ساخته شده و صحنه‌های خشن و ترسناک خیلی زیادی دارد: فضای فیلم سرد و تاریک است و اغلب با موسیقی تعلیقی و رعب‌آوری همراه است. خیلی از اتفاقات در شب و در فضای ترسناک بیرون از خانه رخ می‌دهند. چهره‌ها وحشت‌زده‌اند و ممکن است کودکان را خیلی بترسانند. مادر و پدر دیگر، ظاهری ترسناک با چشمانی دکمه‌ای دارند. رفتارهایشان مرموز و هراسناک است. کورالین توده‌ای از حشرات را می‌کشد و بارها به وایبی مشت می‌زند و با او بدرفتاری می‌کند. در باغ، کورالین مورد حمله‌ی موتورسواری قرار می‌گیرد که ظاهری جادویی و ترسناک دارد ولی بعد می‌فهمد او وایبی است. او همچنین مورد حمله‌ی گل‌ها و گیاهان وحشی قرار می‌گیرد. مادر دیگر به کارولین می‌گوید باید به‌جای چشم‌هایش دکمه بدوزد و کورالین از این موضوع وحشت می‌کند. بعد از این‌که کورالین پیشنهاد او را نمی‌پذیرد، او از یک مادر ایده‌آل و مهربان، تبدیل به یک جادوگر ترسناک و شیطانی می‌شود. او کورالین را به پشت دیواری پرت می‌کند که شبیه زندان است. مادر دیگر سه کودک دیگر را هم قبلاً کشته و روح‌شان را آن‌جا زندانی کرده است. کورالین از ترس، گربه را به سمت مادر دیگر پرت می‌کند. گربه چشم‌های دکمه‌ای او را در می‌آورد. کورالین از دست مادر دیگر فرار می‌کند و دست‌های سوزنی او را لای در می‌گذارد. وقتی کورالین می‌خواهد کلید را در چاهی وسط باغ بیندازد، دست‌های مادر دیگر او را تعقیب می‌کنند و نزدیک است وایبی را به درون چاه بیندازند. مادر دیگر پدر دیگر را مجبور می‌کند کورالین را بکشد. او با دستگاه عجیبی دنبال کورالین می‌کند. کورالین برای پیدا کردن چشم‌ها مجبور می‌شود با موجودات عجیب و ترسناکی مبارزه کند. مادر دیگر تار عنکبوتی درست می‌کند و کورالین را در آن می‌اندازد و بعد او را تعقیب می‌کند. کورالین از راه تونل فرار می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که یک انیمیشن سینمایی استاپ‌موشن است، با اقتباس از داستانی با همین نام، نوشته‌ی نیل گیمن ساخته شده است. داستان درباره‌ی دختری 11 ساله به نام کورالین (کورالاین) است که به همراه والدینش به خانه‌ای قدیمی و مرموز نقل مکان کرده‌اند. کورالین از رفتارهای والدینش و از این‌که به او بی‌توجهی می‌کنند و مدام سرگرم کارهای شخصی‌شان هستند، ناراضی است. او که زندگی دیگری را دوست دارد، ناخواسته وارد دنیایی رؤیایی می‌شود که در آن، والدین دیگری دارد که مهربان و باتوجه‌اند ولی بعد از مدتی متوجه می‌شود که اشتباه می‌کرده و پشت رفتارهای مهربان والدین دیگر، خشونت و بدرفتاری نهفته است. او بعد از مواجه شدن با سختی‌ها و ترس‌های زیاد، می‌فهمد که زندگی واقعی‌اش، آن‌قدرها هم که تصور می‌کرده بد نیست و والدین واقعی‌اش با وجود این‌که کامل نیستند و همه‌ی رفتارهایشان خوشایند نیست، بهتر از والدین دروغینی هستند که ظاهری ایده‌آل دارند. آن‌ها کورالین را واقعاً دوست دارند و حتی اگر به او کم توجه می‌کنند، عمیقاً برای او اهمیت قائل‌اند. والدین کورالین نیز متوجه می‌شوند که برای او وقت کافی نمی‌گذارند و باید بیشتر به او توجه کنند. آن‌ها در نهایت، بیشتر قدر هم را می‌دانند.
  فیلم که در ژانر وحشت ساخته شده، صحنه‌های خشن و ترسناک خیلی زیادی دارد. فضای فیلم سرد و تاریک است و اغلب با موسیقی تعلیقی و رعب‌آوری همراه است. خیلی از اتفاقات در شب و در فضای ترسناک بیرون از خانه رخ می‌دهند. چشمان دکمه‌ای مادر و پدر دیگر، تلاش مادر دیگر برای دکمه‌ای کردن چشم‌های کورالین و تبدیل شدن مادر دیگر از یک مادر مهربان به جادوگری شیطان‌صفت، موضوعاتی‌اند که ممکن است برای کودکان خیلی تلخ و ترسناک باشند. توصیه می‌شود والدین از قبل، فیلم را تماشا کنند و با شناختی که از حساسیت‌ها و تجربه‌های کودک‌شان دارند، به تماشای خانوادگی آن اقدام کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  کورالین دختری 11 ساله است که به همراه پدر و مادرش به یک خانه‌ی عجیب و دورافتاده نقل مکان کرده‌اند. او از این‌که دیگر دوستانش را نمی‌بیند و پدر و مادرش به او توجه نمی‌کنند، ناراحت است. کورالین یک شب درِ کوچکی را در خانه‌شان پیدا می‌کند و از آن وارد دنیایی جادویی می‌شود و آن‌جا پدر و مادری مهربان و ایده‌آل پیدا می‌کند. اما تمام افراد این دنیای جدید به جای چشم، دکمه دارند. همه‌چیز خوب پیش می‌رود تا وقتی که مادر جدیدش می‌خواهد به‌جای چشم‌های کورالین، دکمه بدوزد و او را در آن دنیا نگه دارد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این فیلم برای شما ترسناک بود؟ چه موضوعات یا صحنه‌هایی بیشتر شما را ترساند؟ فکر می‌کنید دلیلی داشت فیلم این‌قدر ترسناک باشد؟
  به نظر شما کورالین از بی‌توجهی والدینش چه احساسی داشت؟ شما اگر جای او بودید چکار می‌کردید؟
  والدین او چگونه می‌توانستند هم به کارهایشان برسند و هم به او توجه کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Henry Selick
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۰
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Focus Features، Laika Entertainment
  بازیگران تری هچر، جان هاجمن، داکوتا فانینگ
  سال انتشار ۲۰۰۹