کوکی

(Kooky)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی فانتزی درباره‌ی عروسک کهنه‌ی یک پسربچه، انداختن او در زباله‌ها و تلاش برای برگشتن به خانه، همراه با مبارزه با زباله‌های بدجنس

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اوندرا کوکی را خیلی دوست دارد و از این‌که مادرش آن را دور می‌اندازد ناراحت می‌شود. او با وجود این‌که خودش کوکی را به خانه برمی‌گرداند، ولی در رؤیاهایش او را در حالی می‌بیند که از خانه دور شده و در جنگلی تاریک گم شده است. به نظر می‌رسد اوندرا هم با کوکی دوست است و هم خودش را در او می‌بیند.
  کوکی خوش‌قلب و مهربان است و با وجود این‌که دلش برای خانه تنگ شده، وقتی می‌بیند رییس به کمک نیاز دارد، در کنار او می‌ماند. او با شجاعت خود، تخم‌های پرندگان را نجات می‌دهد و آن‌ها را به والدینشان می‌رساند. رییس با مردم مهربان است و به آن‌ها کمک می‌کند. او وقتی مورد بدرفتاری مردم قرار می‌گیرد هم باز سعی می‌کند آن‌ها را درک کند و به آن‌ها فرصت بدهد تا اشتباهشان را جبران کنند.
  رییس سیگار می‌کشد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: احمق، ابله، دیوونه، مزخرف، حواس‌پرت، ترسو، بی‌معرفت، شکمت رو پاره می‌کنم، نادون،‌ از خودت خجالت نمی‌کشی، چه رویی داری.
  در فیلم، موجودات بدجنس زباله‌های پلاستیکی هستند و موجودات خوب یا مردم عادی، زباله‌های بازیافتی‌اند.
  اوندرا تنگی نفس دارد و مادر عروسک او را دور می‌اندازد. زباله‌های بدجنس کوکی را تعقیب می‌کنند تا او را به محل دفن زباله برگردانند. نزدیک است کوکی زیر بولدوزر برود. کوکی در جنگل تاریک گم می‌شود. موجودات بازیافتی ظاهر ترسناکی دارند. زباله‌های بدجنس کوکی و رییس را تعقیب می‌کنند. کوکی از کامیون در حال حرکتی بالا می‌رود و بعد هم از آن آویزان می‌شود. او در ماشین زباله‌ها می‌افتد. زباله‌ها او را تهدید به تکه تکه کردن می‌کنند. آن‌ها علف‌های خشک را آتش می‌زنند تا کوکی را بسوزانند. ماشین کوکی و رییس درون برف‌ها پرتاب می‌شود. زباله‌ها می‌خواهند رییس را با چنگال بکشند. آن‌ها او را درون یک بطری پلاستیکی گیر می‌اندازند و روی آتش نگه می‌دارند. بعد هم او را به قصد دار زدن از درخت آویزان می‌کنند. مردم هم که گول آن‌ها را خورده‌اند، برای رییس درخواست اعدام می‌کنند. زباله‌ها پوشال‌های کوکی را در آتش می‌اندازند. کوکی دوباره تنها می‌شود و از حلزون‌ها و پرندگان می‌ترسد. زباله‌ها می‌خواهند به کوکی شلیک کنند یا او را برشته کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم که ترکیبی از تکنیک‌های عروسکی، استاپ‌موشن و لایو اکشن (ترکیب انیمیشن و تصاویر واقعی) است، داستان عروسک پارچه‌ای یک پسربچه‌ی شش‌ساله به نام اوندرا است که به خاطر تنگی نفس ناشی از آسم، نباید با عروسک‌های پرزدار بازی کند. به همین خاطر، مادرش عروسک او را که خرسی به نام کوکی است، در زباله‌ها می‌اندازد. اوندرا حتی بعد از برگرداندن کوکی به اتاقش، آن‌قدر از دور شدن او اضطراب دارد، که در رؤیاهایش کوکی را در حال فرار از دست زباله‌های بدجنس می‌بیند. کوکی با وجود این‌که دلش می‌خواهد پیش اوندرا برگردد، برای کمک به زباله‌های بازیافتی که مورد آزار و اذیت زباله‌های پلاستیکی قرار می‌گیرند، پیش آن‌ها می‌ماند و بعد از این‌که همراه آن‌ها زباله‌های بدجنس را به سزای اعمالشان می‌رساند، پیش اوندرا برمی‌گردد. به نظر می‌رسد فیلم در تلاش است در قالب داستان اوندرا و کوکی، به تفاوت زباله‌های بازیافتی و غیرقابل بازیافت هم اشاره کند؛ هرچند این اشاره، از ساختن دوگانه‌ی خیر و شر فراتر نمی‌رود.
  فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. ظاهر همه‌ی زباله‌ها ترسناک است. زباله‌های پلاستیکی علاوه بر ظاهر ترسناک، بدجنس هم هستند و می‌خواهند کوکی را از بین ببرند. آن‌ها به سمت کوکی و بقیه شلیک می‌کنند و آن‌ها را به تکه تکه کردن و سوزاندن تهدید می‌کنند. آن‌ها همچنین، رییس زباله‌های بازیافتی را تهدید به اعدام می‌کنند و با طناب از درخت آویزان می‌کنند. این بررسی از روی نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم نوشته شده که حدود بیست دقیقه از نسخه‌ی اصلی کوتاه‌تر است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اوندرا پسربچه‌ی شش‌ساله‌ای است که آسم دارد و به همین خاطر، مادرش خرس عروسکی مورد علاقه‌ی او را که باعث تشدید تنگی نفس‌اش می‌شود، دور می‌اندازد. اوندرا نیمه‌های شب از خانه بیرون می‌رود و خرس را که کوکی نام دارد، از سطل زباله برمی‌دارد و به خانه برمی‌گرداند. او همان شب تب می‌کند و در هذیان‌‌هایش کوکی را می‌بیند که از محل جمع‌آوری زباله‌ها خارج شده و به دنبال راه خانه می‌گردد ولی در جنگل گم می‌شود. او در جنگل با موجودات مختلفی روبرو می‌شود که بعضی از آن‌ها با او دوست می‌شوند و بعضی می‌خواهند او را به محل دفن زباله برگردانند. کوکی در نهایت به خانه برمی‌گردد و این همان زمانی است که تب اوندرا خوب شده است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این فیلم برایتان جالب بود؟ به نظرتان هدف از ساخت فیلم چه بوده است؟ شما فکر می‌کنید به هدفش رسیده است؟
  به نظر شما چرا بعضی از زباله‌ها بدجنس بودند؟ آن‌ها چه تفاوتی با زباله‌های دیگر داشتند؟ چرا می‌خواستند کوکی را از بین ببرند؟
  فکر می‌کنید چرا کوکی با وجود این‌که دلش برای خانه و اوندرا تنگ شده، پیش رییس و بقیه ماند و به آن‌ها کمک کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jan
  مدت زمان ۹۵
  کشور سازنده جمهوری چک
  استودیو Biograf Jan Sverak، Ceská Televize، Phoenix Film Investments، U.F.O. Pictures
  جایزه ها Cairo International Film Festival for Children، Pilsen Film Festival
  بازیگران اوندری سوراک، جیری ماچاک، زدنک سوراک
  سال انتشار ۲۰۱۰