کیسه برنج

بررس متن: نامیه اصفهانیان

13+ 11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی درام درباره‌ی دختربچه‌ای شاد و پرانرژی و سفر چندساعته و پرماجرای او در همراهی با پیرزن همسایه، همراه با تجربه‌ی زندگی در خانواده‌ای تهی‌دست

سال انتشار: 1375

کیسه برنج

13+
11 تا 13 با همراهی والدین

فیلمی درام درباره‌ی دختربچه‌ای شاد و پرانرژی و سفر چندساعته و پرماجرای او در همراهی با پیرزن همسایه، همراه با تجربه‌ی زندگی در خانواده‌ای تهی‌دست

سال انتشار: 1375

بررس متن: نامیه اصفهانیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
فیلم از منظر بزرگسال ساخته شده و بامزگی‌ها و شیطنت‌ها و دردسرهایی که جیران درست می‌کند، بیشتر از آن‌که برای کودکان همذات‌پندارانه باشد، برای بزرگ‌ترها شیرین و دوست‌داشتنی است. اما ارتباط جیران و پیرزن و ماجراهای زیادی که در طول مسیر تجربه می‌کنند می‌تواند برای کودکان هم قابل ارتباط باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
جیران شاد و پرانرژی و مهربان است و وقتی می‌خواهد کاری را انجام دهد، آن‌قدر پافشاری می‌کند تا به نتیجه برسد. او با وجود سن کم و بازیگوشی و شیطنت‌های زیاد، پیرزن را مسئولانه همراهی می‌کند و با روحیه‌ی خوب و مثبتش، ناراحتی پیرزن را از دلش در می‌آورد. پیرزن هم با وجود این‌که از شیطنت‌های جیران به تنگ می‌آید و گاهی از او کلافه می‌شود، صبوری می‌کند و به خواسته‌های او توجه می‌کند. حسین پسر مهربانی است و وقتی جیران نیاز به کمک دارد به او کمک می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
فیلم در دهه‌ی ۷۰ و در محله‌ای فقیرنشین و قدیمی در تهران ساخته شده و بخش‌هایی از سبک زندگی مردم آن دوران به نمایش درآمده است؛ بخش‌هایی چون کوچه‌ها و خانه‌ها، روابط همسایه‌ها، زندگی کوپنی، صف خرید، حمل و نقل، فضای شهر و پوشش و ظاهر مردم.
ترس و خشونت
خانواده‌ی جیران زندگی سخت و فقیرانه‌ای دارند. پدر پول کافی برای پاسخ دادن به درخواست‌های زن و بچه‌هایش ندارد. جیران برای دادن کلاه بچه‌ای به دنبال اتوبوسی می‌دود و پیرزن هم مجبور می‌شود دنبال او بدود و از نفس می‌افتد. عینک پیرزن در جوی آب می‌افتد و حال پیرزن بد می‌شود. کیسه‌ی برنج در اتوبوس پاره می‌شود.
گفتار نامناسب
گاهی از کلمات توهین‌آمیزی مثل بدجنس، پُر رو یا فضول استفاده شده است. بزرگ‌ترها در طول فیلم با لحنی سرزنش‌آمیز یا همراه با تحکم با بچه‌ها حرف می‌زنند.
محتوای بزرگسالانه
فقری که در فیلم به نمایش درآمده، ناتوانی پدر در دادن خرجی زندگی، درخواست‌های مکرر مادر برای گرفتن پول از پدر و برخورد سرد و خشن پدر با او، ناتوانی پیرزن برای رفتن و خرید کردن و رنجی که از این موضوع می‌برد، و احساس ترحمی که در فیلم نسبت به زندگی تهی‌دستان وجود دارد، همگی از منظری بزرگسالانه به نمایش درآمده‌اند و ممکن است برای کودکان غم‌انگیز و اضطراب‌آور باشند.
آنچه والدین باید بدانند

داستان این فیلم درباره‌ی دختربچه‌ای پنج ساله به نام جیران است که روزی به امید این‌که به پارک برود و تاب و سرسره بازی کند، با پیرزن همسایه‌شان همراه می‌شود تا پیرزن از فروشگاهی که کمی دور از خانه است، برنج بگیرد. جیران که در خانواده‌ای پرجمعیت و تهی‌دست زندگی می‌کند، هنوز به مدرسه نمی‌رود و وقتی در خانه است، مجبور است در کارهای زیاد و متعدد خانه به مادرش کمک کند؛ به همین خاطر اصرار دارد با پیرزن برود و مدتی را به بازیگوشی سر کند. او در طول مسیر دردسرهای زیادی برای پیرزن درست می‌کند و گاهی او را به ستوه می‌آورد ولی در نهایت با خلق خوش و روحیه‌ی خوبش، از دل پیرزن در می‌آورد و بعد از سفری پرماجرا و پرحادثه و در حالی که با سماجت و التماس موفق شده به پارک هم برود، همراه پیرزن و کیسه‌ی برنج به خانه برمی‌گردد. فیلم که در دهه‌ی ۷۰ ساخته شده، فضای محلات و کوچه‌ها و ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و پوشش و ظاهر مردم را در آن زمان به تصویر کشیده و می‌تواند فرصت خوبی برای گفتگو درباره‌ی تفاوت‌های زندگی امروز و دیروز و نیز تفاوت‌های زندگی در محله‌های مختلف تهران فراهم کند. فیلم بیش از آن‌که برای کودکان باشد، در مورد آن‌هاست و شیطنت‌ها و دردسرهایی که جیران درست می‌کند، بیشتر از آن‌که برای کودکان همذات‌پندارانه یا جذاب باشد، می‌تواند برایشان آزاردهنده باشد. همچنین، فقری که در فیلم به نمایش درآمده، ناتوانی پدر در دادن خرجی زندگی، درخواست‌های مکرر مادر برای گرفتن پول از پدر و برخورد سرد و خشن پدر با او، ناتوانی پیرزن برای رفتن و خرید کردن و رنجی که از این موضوع می‌برد و احساس ترحمی که در فیلم نسبت به زندگی تهی‌دستان وجود دارد، همگی از منظری بزرگسالانه به نمایش درآمده‌اند و ممکن است برای کودکان غم‌انگیز و اضطراب‌آور باشند یا تصویری ترحم‌برانگیز نسبت به تهی‌دستان در ذهن آن‌ها ایجاد کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم حوصله‌شان سر نرود و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مختلف داستان با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

دختربچه‌ای پنج ساله به نام جیران در خانواده‌ای پرجمعیت و تهی‌دست و در محله‌ای فقیرنشین زندگی می‌کند. در همسایگی آن‌ها پیرزنی وجود دارد که می‌خواهد کوپن‌های در حال انقضای برنجش را به فروشگاه ببرد و برنج بگیرد. جیران با اصرار از مادرش اجازه می‌گیرد و همراه پیرزن می‌شود اما وقتی به فروشگاه می‌رسند می‌بینند بسته است. زنی که با پسربچه‌اش به فروشگاه آمده‌، به پیرزن می‌گوید که فروشگاه دیگری در همان نزدیکی هم برنج می‌دهد. آن‌ها با هم به آن‌جا می‌روند و پیرزن کیسه‌ی سنگین برنج را تحویل می‌گیرد و با کمک مردم آن را به اتوبوس می‌رساند. در اتوبوس کیسه‌ی برنج پاره می‌شود و برنج‌ها می‌ریزد. زنان داخل اتوبوس کیسه‌های پلاستیک‌شان را به پیرزن می‌دهند تا برنج‌ها را جمع کند. بعد از ماجراهای زیاد و دردسرهای متعددی که جیران در طول مسیر برای پیرزن درست می‌کند، آن‌ها به خانه می‌رسند و پیرزن که نذر کرده با برنجی که گرفته، شله زرد درست کند، نذرش را ادا می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

تا به حال در موقعیتی مشابه جیران قرار گرفته‌اید؟ تجربه‌های او برای شما تازگی داشت؟ ارتباط او با معصوم خانم چطور؟ همچین رابطه‌ای را تجربه کرده‌اید؟ زندگی شما با زندگی جیران و خانواده‌اش چه شباهت‌هایی دارد؟ چه تفاوت‌هایی دارد؟ محل زندگی شما با محل زندگی جیران چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟ به نظرتان فیلم برای بچه‌ها ساخته شده یا بزرگ‌ترها؟ چه موضوعاتی در آن برای شما جالب بود؟ در طول فیلم چه احساسی نسبت به جیران و رفتارهایش داشتید؟ چه احساسی نسبت به معصوم خانم داشتید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 80
سال انتشار 1375