کینگ کونگ

(King Kong)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۵ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌ی ماجراجویی یک کارگردان طمع‌کار برای درآمدزایی از یک بوزینه‌ی غول‌پیکر، همراه با مضامین عاشقانه

سال: 2005
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوجوان‌ها ممکن است از علاقه‌ی زن و مرد جوان به هم، تلاش آن‌ها برای محافظت از هم و بودن در کنار هم احساس خوبی پیدا کنند. همچنین، حضور پسر نوجوان پا به ‌پای بزرگ‌ترها در اتفاقات برای آنان معنادار است.
  افراد گروه در خطرات کنار هم می‌مانند و به یکدیگر کمک می‌کنند. مرد جوان برای نجات دختر موردعلاقه‌اش ناامید نمی‌شود و از هیچ کاری دریغ نمی‌کند. یکی از خدمه‌ی کشتی به آینده و هدفمندی زندگی نوجوانی که در کشتی کار می‌کند، اهمیت می‌دهد.
  زن و مرد جوان نگاه‌های معناداری رد و بدل می‌کنند؛ دست هم را می‌گیرند، همدیگر را در آغوش می‌کشند و می‌بوسند. در موارد متعدد از ظاهر و اندام زن صحبت می‌شود. موضوع رابطه‌ی احساسی بین بوزینه و زن بسیار پررنگ است؛ بوزینه در برابر خطرات و مردان دیگر عاشقانه از زن محافظت می‌کند. زن هم به او تکیه می‌کند و دوست ندارد او آسیبی ببیند. صحنه‌های متعددی از سیگار کشیدن، نوشیدن و رقصیدن زنان و مردان در فیلم وجود دارد. بیرون از سالن رقص، پوسترهای تبلیغاتی با تصاویری از زنان نیمه‌برهنه نصب شده است. کارگردان از اعضای گروهش بهره‌کشی می‌کند و از قربانی کردن‌شان برای فیلم خود و درآمدزایی ابایی ندارد.
  یکی از سرمایه‌گذارهای سینمایی بومی‌ها را وحشی و کاکاسیاه لقب می‌دهد. ناسزاهایی همچون ابله، احمق و بدترکیب در فیلم به کار رفته است.
  در فیلم، صحنه‌های بسیاری از حمله‌ی جانوران ترسناک و مشمئزکننده، اعم از دایناسورها، عقرب‌ها، زالوها و حشره‌های غول‌پیکر به انسان‌ها و تیراندازی آن‌ها برای دفاع از خود وجود دارد. در چند صحنه، افراد گروه توسط این جانوران زنده‌زنده خورده می‌شوند. صحنه‌های متعدد و مفصلی از نبرد بوزینه با جانوران مختلف برای حفاظت از زن جوان، یا با انسان‌ها برای پس‌گرفتن او وجود دارد؛ بوزینه افراد گروه را به اطراف یا به دره پرت می‌کند یا باعث مرگ‌شان می‌شود. او در یک صحنه فک دایناسور را می‌شکافد؛ همچنین، در شهر به ماشین‌ها و قطارها حمله می‌کند و همه‌ چیز را نابود می‌کند. خودروهای متعددی به هم برخورد می‌کنند و له می‌شوند. چند صحنه از برخورد کشتی به صخره‌ها هم وجود دارد. فیلم با موسیقی و بازی خوب بازیگرها به‌خوبی فضای ترسناکی را برای بیننده ایجاد می‌کند. افراد در جزیره با اسکلت‌های متعددی در حالت‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند. بومیان جزیره ظاهر ترسناکی دارند و زن جوان را از داخل کشتی برای مراسم خود می‌ربایند. آن‌ها با گرزها و نیزه‌های خود چند نفر را می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی کینگ کونگ (۲۰۰۵) بازسازی مدرن یک فیلم قدیمی به همین نام مربوط به سال ۱۹۳۳ است که ماجرای سفر اکتشافی یک گروه فیلم‌سازی به جزیره‌ای ناشناخته و انتقال یک بوزینه‌ی غول‌پیکر به آمریکا را حکایت می‌کند. داستان از آن‌جا شروع می‌شود که کارگردان بلندپرواز می‌خواهد فیلمش را در جزیره‌ی جمجمه فیلمبرداری کند و به خیال این‌که جزیره متروک است، با گروهش وارد آن می‌شود. اما بومیان جزیره آن‌ها را غافلگیر می‌کنند و زن جوان را به عنوان قربانی به بوزینه‌ی غول‌پیکر، به نام کونگ، پیشکش می‌کنند. افراد گروه ابتدا برای نجات زن تلاش می‌کنند اما در نهایت تصمیم می‌گیرند کونگ را در تله بیندازند و او را برای نمایش و درآمدزایی به آمریکا ببرند. آن‌ها در این راه با خطرهای گوناگونی روبه‌رو می‌شوند اما همیشه در کنار هم می‌مانند و به یکدیگر کمک می‌کنند. فیلم به‌نوعی رقابت عشقی میان مرد جوان و کونگ را به تصویر می‌کشد. مرد جوان برای نجات زن همه‌ی تلاش خود را می‌کند و جان خود را به خطر می‌اندازد؛ از طرف دیگر، کونگ در برابر خطرها و جانوران مختلف از زن محافظت می‌کند و در حضور او آرام است.
  در فیلم، صحنه‌های خشن و ترسناک بسیاری از حمله‌ی جانوران و حشره‌های مشمئزکننده و غول‌پیکر به انسان‌ها و تیراندازی آن‌ها برای دفاع از خود وجود دارد. صحنه‌هایی از زنده‌زنده خورده شدن افراد یا پرت شدن آن‌ها به اطراف توسط جانوران غول‌پیکر همراه با صحنه‌های واضح و مفصل از مرگ آن‌ها ممکن است برای کودکان حساس ناراحت‌کننده باشد. رابطه‌ی احساسی زن جوان با کونگ از یک سو و با مرد جوان از سوی دیگر، در این نسخه از فیلم بسیار پررنگ است. تماشای این فیلم برای نوجوانان بزرگ‌تر از ۱۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کارگردان بلندپرواز می‌خواهد فیلمش را در جزیره‌ی ناشناخته‌ی جمجمه فیلمبرداری کند. او و گروهش به خیال این‌که آن‌جا یک جزیره‌ی متروک است، وارد آن می‌شوند. بومیان جزیره بعضی از آن‌ها را می‌کشند و زن جوان را به عنوان قربانی به بوزینه‌ی غول‌پیکر پیشکش می‌کنند. افراد گروه برای نجات زن به عمق جزیره می‌روند؛ جایی که جانوران ماقبل تاریخ و حشره‌های غول‌پیکر بر آن حکمرانی می‌کنند. بوزینه به زن علاقه‌مند شده و همین احساس او به گروه کمک می‌کند او را به تله بیندازند و به نیویورک ببرند اما آن‌ها توان او را کمتر از چیزی که هست تصور کرده‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  رابطه‌ی میان کینگ کونگ و زن جوان چگونه بود؟ آیا می‌توان رابطه‌ی آن‌ها را مثل رابطه‌ی انسان با حیوان خانگی‌اش دانست؟
  کدام بخش از فیلم برای شما ناراحت‌کننده یا ترسناک بود؟
  این نسخه‌ی جدید کینگ کونگ چه تفاوتی با نسخه‌های قبلی داستان دارد؟ چه ویژگی‌هایی باعث افزایش یا کاهش جذابیت آن شده است؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۸۷
  سال انتشار ۲۰۰۵