کیکوریکی: افسانه‌ی اژدهای طلایی

(Kikoriki: Legend of the Golden Dragon)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی افزایش استعداد و قدرت‌های افراد به‌ وسیله‌ی یک کلاه و دردسرهای آن برای جمعی از حیوانات یک مزرعه

سال: 2017
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ناراحتی والی از اینکه مثل سایر دوستانش شجاع و قوی نیست و استعداد خاصی ندارد و به همین دلیل مورد توجه دیگران قرار نمی‌گیرد، ناامیدی او از این‌که دیگر نمی‌تواند تبدیل به خود واقعی‌اش شود، تلاش جمعی همه‌ی دوستانش برای نجات او و چشیدن طعم پیروزی پس از موفقیت‌ گروهی‌شان و نیز نارضایتی رزا از این‌که دیگران یک دختر و توانایی‌هایش را نادیده می‌گیرند، همگی می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط و همذ‌ات‌پندارانه باشند.
  والی با تلاش برای زنده ماندن و برگشتن به شکل قبلی‌اش، می‌فهمد که حتی یک کرم ابریشم هم قابلیت‌های خودش را دارد و باید با تلاش، استعدادهایش را شکوفا کند. رزا بی‌توجه به نظر دیگران نشان می‌دهد که یک دختر هم می‌تواند شجاع و باهوش باشد و در مواقع حساس به حل مسائل پیرامونش کمک کند. همه‌ی دوستان والی از گم ‌شدن او ناراحت می‌شوند و با همدلی و تلاش گروهی سعی می‌کنند او را پیدا کنند. در انتها والی و دوستانش متوجه می‌شوند هر کسی نقاط قوت و ضعف خودش را دارد و نیازی به رقابت میان آن‌ها نیست. هر کس باید روی خودش و توانایی‌هایش تمرکز کند.
  در طول فیلم از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده می‌شود: تو مثل یه کرم بی‌خاصیت می‌مونی، این‌جا هم مثل کله‌ی تو خالیه، ببند دهنت رو بی‌ریخت، خفه شو، مغز فندقی، خنگ، گمشو بیرون و آشغال قراضه استفاده می‌شود. بعضی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند.
  در فیلم به تولد یک پروانه از پیله‌ی کرم ابریشم اشاره می‌شود.
  والی توسط یک دستگاه به کرم تبدیل می‌شود و در ادامه، بقیه‌ی شخصیت‌های داستان به یکدیگر تبدیل می‌شوند. قبیله‌ای از حیوانات وحشی در جنگل، والی را رهبر خود می‌دانند و دوستانش را هم زندانی می‌کنند. دوستان والی برای نجات او کارهای خطرناکی می‌کنند؛ همچون رد شدن از یک پل معلق و سوار شدن در هواپیمای یکی از اهالی مزرعه که خراب است و بعد از یک سواری ترسناک سقوط می‌کند. والی در شکل کرم گونه‌اش، خطرات زیادی همچون غرق شدن در رودخانه‌ی خروشان و خورده شدن توسط ماهی‌ها را از سر می‌گذارند. آتشفشان نزدیک قبیله فوران می‌کند اما با کمک والی و دوستانش، کسی آسیب نمی‌بیند. لارا و دیزل که به دنبال طلا هستند، با مواد منفجره قصد از بین بردن روستا را دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن کامپیوتری که بر اساس سریالی با نام کیکوریکی ساخته ‌شده، درباره‌ی چند حیوان نوجوان است که دوستان خوبی برای یکدیگرند و سرگرمی‌های هیجان‌انگیز را دوست دارند. یکی از آن‌ها به نام والی که از داشته‌های شخصیتی و جسمانی‌اش راضی نیست، تصمیم می‌گیرد به‌ وسیله‌ی یک دستگاه به شکل کلاه، خود را تبدیل به فردی قوی‌تر و باهوش‌تر کند اما با یک اشتباه درگیر ماجراهای زیادی می‌شود. در طول فیلم می‌بینیم که دوستان والی با ازخودگذشتگی و کار گروهی، برای نجات او تلاش می‌کنند. شخصیت‌های داستان متوجه می‌شوند که هر کسی استعدادهای منحصربه‌فرد خود را دارد و لازم نیست همگی شبیه هم باشند. رُزا، دوست والی هم تلاش می‌کند تا به دیگران نشان دهد، یک دختر می‌تواند توانایی‌های بسیاری داشته باشد. داستان با نشان دادن رفتارهای والی و دوستانش با دیگران و تصمیمات آن‌ها در موقعیت‌های مختلف، به موضوعاتی همچون وفاداری، ارزش دوستی، شجاعت، برابری جنسیتی، اهمیت کار گروهی و میل به یادگیری می‌پردازد.
  با این‌که بیشتر صحنه‌های خشونت‌آمیز فیلم، جنبه‌ای طنزآمیز دارند، اما ممکن است تماشای صحنه‌هایی مثل فوران آتش‌فشانی عظیم، سواری‌های ترسناک و سقوط هواپیمای شخصیت‌ها، تعقیب و گریزها و افتادن در یک رود خروشان و تهدید والی و دوستانش توسط یک قبیله‌ی جنگلی، برای کودکان کوچک‌تر و حساس که نمی‌توانند تفاوت بین خشونت‌های واقعی و غیرواقعی را تشخیص دهند، خیلی دلهره‌آور و ترسناک باشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی چهار حیوان نوجوان به نام‌های رُزا، والی، کرش و بری است که با هم دوست‌اند و همراه با بقیه‌ی حیوانات، در مزرعه‌ی بزرگی زندگی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها یک توانایی خاص دارد اما والی که فکر می‌کند استعداد خاصی ندارد، با برداشتن کلاهی که یکی از دوستانش ساخته تا استعدادها و توانایی‌های افراد را بیشتر کند، سعی می‌کند خودش را تبدیل به گوسفندی باهوش‌تر و قوی‌تر کند اما اشتباهاً تبدیل به یک کرم ابریشم می‌شود. دوستان او که از غیبت والی نگران شده‌اند، برای پیدا کردنش به اعماق جنگل می‌روند و متوجه می‌شود بدن قدیمی والی در یک قبیله از حیوانات وحشی قرار دارد و باید به والی کنند تا بدنش را نجات دهد و دوباره به یک گوسفند تبدیل شود. در این میان، لارا و دیزل سارق هم که می‌خواهند طلاهای مردم قبیله را بدزدند، مشکلات دیگری برای والی و دوستانش به وجود می‌آورند. در نهایت، با تلاش گروهی والی و دوستانش، قبیله‌ی وحشی‌ها از خطر انفجار آتش‌فشان نجات پیدا می‌کند و قبل از بین رفتن کلاه شگفت‌انگیز، والی به بدن واقعی‌اش برمی‌گردد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما پیام فیلم چه بود؟ شما هم فکر می‌کنید هر کس توانایی‌های منحصربه‌فردی دارد؟
  تبدیل شدن کرم به پروانه را در زندگی واقعی دیده‌اید؟ به نظرتان در فیلم خوب و واقعی نشان داده شده بود؟
  درباره‌ی تلاش رزا برای نشان دادن توانایی‌هایش به ‌عنوان یک دختر، چه نظری دارید؟ به نظر شما، دختر یا پسر بودن می‌تواند مانعی برای رسیدن به اهداف‌مان باشد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۷۹
  سال انتشار ۲۰۱۷