گارفیلد در جشنواره خنده

(Garfield's Fun Fest)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی گربه‌ای مشهور و خودپسند، تجربه‌ی او در از دست دادن توجه مردم و یادگیری درس‌هایی درباره‌ی فروتنی و صداقت

سال: 2008
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گارفیلد دوست دارد همیشه مورد توجه و تشویق بقیه باشد و از این‌که رقیبش ممکن است جای او را بگیرد ناراحت است. بخشی از احساسات او می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  گارفیلد با کمک فردی متوجه می‌شود که خودپسندی ویژگی پسندیده‌ای نیست و با فروتنی است که می‌تواند دیگران را تحت‌تاثیر قرار دهد. او همچنین یاد می‌گیرد که برای خنداندن دیگران باید خودش باشد و از قلبش پیروی کند. فردی مثل یک معلم حمایتگر و مهربان به گارفیلد کمک می‌کند تا خودش را ببیند و متوجه ویژگی‌های منفی‌اش بشود.
  گارفیلد و رقیب او بر سر گربه‌ی ماده‌ای به نام آرلین رقابت و دعوا دارند. آرلین لب‌های برجسته‌ی اغراق‌آمیزی دارد و در مراسم رقص، لباسی بدن‌نما با یقه‌ای خیلی باز پوشیده که خط سینه‌اش پیداست. او با رامون رقص دونفره می‌کند و گارفیلد نگران از دست دادن او می‌شود. رامون سعی دارد با جملاتش توجه آرلین را به خود جلب کند. او در صحنه‌ای می‌خواهد آرلین را ببوسد. گارفیلد و آرلین در پایان فیلم یکدیگر را می‌بوسند. به موضوعاتی مثل دعواهای زناشویی و رشوه برای بردن در مسابقه اشاره می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: ضایع، چاقالو، کوفت، چرند، مسخره‌بازی، دیوونه، ابله، دهن‌گشاد، گنده‌بک، خودپسند و ازخودراضی.
  گارفیلد در راه رسیدن به برکه با یک خرس بزرگ و چند تمساح مواجه می‌شود. او از نردبانی معلق و در ارتفاع خیلی زیاد بالا می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی سه‌بعدی که با اقتباس از کتاب‌های کمیک گارفیلد، اثر جیم دیویس ساخته شده، درباره‌ی سی‌امین حضور گارفیلد در یک مسابقه‌ی استعدادیابی برای شرکت در جشنواره‌ی خنده است. او که در همه‌ی دوره‌های گذشته در کنار گربه‌ی ماده‌ای به نام آرلین، برنده‌ی این مسابقه بوده، دچار غرور شده و حاضر نیست پیشنهاد آرلین برای یک رقص دونفره را بپذیرد. آرلین که زوج تازه‌ای پیدا می‌کند، تصمیم می‌گیرد مستقل از گارفیلد در مسابقه شرکت کند و گارفیلد که می‌داند بدون آرلین نمی‌تواند اجرای خوبی داشته باشد، تنها و ناامید، به دنبال برکه‌ای سحرآمیز می‌رود تا از آب آن بخورد و بامزه شود و دوباره برنده‌ی مسابقه شود. او در نهایت متوجه می‌شود که برکه‌ی سحرآمیز افسانه است و برای خنداندن دیگران، باید فروتن باشد و با تماشاگرانش صادق باشد. او یاد می‌گیرد از قبلش پیروی کند و به جای این‌که درگیر برنده شدن باشد، به شاد کردن مردم فکر کند.
  فیلم صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد، جز افتادن و به در و دیوار خوردن که آسیبی هم به همراه ندارد. موضوعات و موقعیت‌های بزرگسالانه در فیلم زیادند؛ گارفیلد و رقیب او بر سر آرلین با هم رقابت می‌کنند. آرلین لب‌های برجسته‌ی اغراق‌آمیزی دارد و در مراسم رقص، لباسی بدن‌نما پوشیده است. او با رامون رقص دونفره می‌کند و گارفیلد نگران از دست دادن او می‌شود. رامون سعی دارد با جملاتش توجه آرلین را به خود جلب کند. او در صحنه‌ای می‌خواهد آرلین را ببوسد. گارفیلد و آرلین در پایان فیلم یکدیگر را می‌بوسند.

  چکیده داستان

  گارفیلد می‌خواهد در جشنواره‌ی خنده‌ی امسال هم مثل سال‌های قبل، برنده شود، اما متوجه می‌شود که یک رقیب تازه‌نفس وارد مسابقات شده و ممکن است در مقابل او کم بیاورد. او در داستان‌ها شنیده که برکه‌ی سحرآمیز، آبی دارد که با خوردن آن می‌تواند بامزه شود. گارفیلد به برکه می‌رود و از آب آن می‌خورد، ولی قورباغه‌ای به نام فردی که در آنجا زندگی می‌کند، به گارفیلد می‌گوید که داستانی که درباره‌ی برکه وجود دارد افسانه است و آب برکه هیچ خاصیت خنده‌آوری ندارد. گارفیلد به مسابقه‌ی استعدادیابی برمی‌گردد و سعی می‌کند با آموزه‌های فردی، مردم را بخنداند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا برای گارفیلد مهم بود که حتما در مسابقه برنده شود؟ چه چیزی باعث شد شانس برنده شدنش را از دست بدهد؟
  گارفیلد در پایان فیلم چه تغییراتی کرد؟ چه چیزی باعث شد او تغییر کند؟ به نظر شما اگر آرلین را در کنار رامون نمی‌دید، تغییر می‌کرد؟
  فکر می‌کنید گارفیلد و آرلین چه رابطه‌ای با هم دارند؟ چه احساسی نسبت به هم دارند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Mark A.Z.
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۷۹
  کشور سازنده آمریکا، کره جنوبی
  استودیو Digiart Productions، Paws، Animation Picture Company، Davis Entertainment، Twentieth Century Fox، WonderWorld Studios
  بازیگران تیم کانوِی، فرانک ولکر، گرگ برگر
  سال انتشار ۲۰۰۸