گربه‌ی آوازخوان

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی درام درباره‌ی خواهر و برادری که پدرشان را گم کرده‌اند و تلاش برادر برای پیدا کردن پدر، با کمک و همراهی گربه‌های خیابانی

سال: 1369
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جدایی گلدونه و حسنی از پدر، زندگی در پرورشگاه، تلاش حسنی برای پیدا کردن پدر و تجربه‌های او از تنهایی، دوستی، ناامیدی، ترس و ناامنی که در سراسر فیلم به تصویر درآمده‌اند، موضوعاتی‌اند که می‌توانند برای کودکان و نوجوانان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  حسنی کودکی جسور، شجاع، مهربان و پرتلاش است. او برای رسیدن به خواسته‌اش ناامید نمی‌شود و دست از تلاش برنمی‌دارد. او همچنین نسبت به گربه‌هایی که او را در رسیدن به هدفش کمک کرده‌اند، وفادار است و به قولی که به آن‌ها داده عمل می‌کند. گربه‌ها موجوداتی مهربان و وفادار و حامی‌اند. آن‌ها وقتی از مسئله‌ی حسنی باخبر می‌شوند، او را تنها نمی‌گذارند و در تمام طول فیلم تلاش می‌کنند او را حمایت کنند.
  به موضوعاتی مثل فقر، زندگی در خیابان، زباله‌گردی و بی‌خانمانی پرداخته شده است. به ارتباط و چالش‌های زناشویی گربه و زنش هم اشاره می‌شود.
  زبان گربه‌ها که بخش زیادی از فیلم را در حال صحبت‌اند، لاتی و بزرگسالانه است: چاکرتیم، نوکرتیم، می‌خوام دربست نوکرت شم، عیالمه، بی ادبی نباشه حامله‌ست، بنال بینم، بخشکی شانس.
  فیلم به طور مختصر به فضای پرورشگاه و زندگی در آن‌جا می‌پردازد.
  فیلم چند صحنه‌ و موقعیت خشن و ترسناک دارد؛ از جمله یتیم بودن کودکان و زندگی در پرورشگاه، حسرت کودکان برای مادر و پدر داشتن، داستان فقر و مرگ مادر و از پا افتادن پدر، خراب شدن سقف خانه، صحنه‌ی انتخاب شدن کودکان توسط یک زن و شوهر، صحنه‌ی بردن گلدونه و فرار آن‌ها از دست مدیر پرورشگاه، رفتار خشن مدیر با حسنی و گلدونه، فرار کودکان از پرورشگاه، حمله‌ی گربه‌ها به غذای کودکان، درگیری بین مردان و گربه‌ها، زدن گربه‌ها با جارو، بیرون پرت کردن حسن از خانه و تهدید به کشتن حسن با چاقو.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان این فیلم سینمایی درباره‌ی خواهر و برادری به نام‌های گلدونه و حسنی است که در پرورشگاه زندگی می‌کنند. حسنی می‌داند پدرشان زنده است و سعی دارد گلدونه را راضی کند تا پدرشان را پیدا کنند. گلدونه بعد از مدتی ناامید می‌شود، ولی حسنی با صبر و تلاش به جستجویش ادامه می‌دهد. او در این مسیر با تعدادی گربه‌ی خیابانی آشنا می‌شود. آن‌ها در پیدا کردن پدر حسنی به او کمک‌های زیادی می‌کنند. حسنی هم با وجود مواجه شدن با موانع زیادی که سر راهش قرار می‌گیرند، امیدش را از دست نمی‌دهد و با شجاعت و پشتکار برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش می‌کند. فیلم بر دوستی و همکاری و امید تأکید می‌کند و کودکان را ترغیب می‌کند که برای رسیدن به هدف‌شان به سادگی دست از تلاش برندارند.
  فضای فیلم سرد و تاریک و غم‌انگیز است. چندین موقعیت و صحنه‌ی خشن و ترسناک هم در فیلم وجود دارد؛ از جمله این‌که کودکان مادرشان را از دست داده‌اند و پدر به‌خاطر فقر، آن‌ها را ترک می‌کند. کودکان در پرورشگاه زندگی می‌کنند و گفتگوهای زیادی پیرامون فقر و بدبختی و بی‌خانمانی رد و بدل می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 11 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 11 تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  حسنی به همراه خواهرش گلدونه در پرورشگاه زندگی می‌کند. روزی زن و شوهری برای انتخاب کودکی به پرورشگاه می‌آیند و گلدونه موردتوجه آن‌ها قرار می‌گیرد اما هنگامی که آن‌ها با توافق مدیره پرورشگاه قصد دارند او را با خود ببرند، حسنی با تکرار این واقعیت که آن‌ها دارای پدری هستند که روزی آن‌ها را از سر فقر و ناچاری جلوی پرورشگاه گذاشته و بالاخره سراغ آن‌ها خواهد آمد، از بردن او جلوگیری می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما اگر حسنی و گلدونه از اول پیش پدرشان می‌ماندند خوشحال‌تر بودند یا وقتی به پرورشگاه سپرده شدند؟
  حسنی بدون کمک گربه‌ها می‌توانست پدرش را پیدا کند؟ آدم‌ها تنها می‌توانند به هدف‌هایشان برسند؟
  به نظرتان کودکانی که پدر و مادر ندارند، چه احساسی دارند؟ ترجیح می‌دهند کجا زندگی کنند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  تهیه کننده منوچهر محمدی
  مدت زمان ۸۶
  سال انتشار ۱۳۶۹