گربه‌ی کلاه‌به‌سر

(The Cat in the Hat )

بررس متن: فاطمه علی زاده

10+ 8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی درباره‌ی آشنایی خواهر و برادری بازیگوش و گربه‌‌ای با کلاه جادویی، و درک اهمیت مسئولیت‌پذیری و حمایت از هم

سال انتشار: 2003

گربه‌ی کلاه‌به‌سر

(The Cat in the Hat )
10+
8 تا 10 با همراهی والدین

فیلمی فانتزی درباره‌ی آشنایی خواهر و برادری بازیگوش و گربه‌‌ای با کلاه جادویی، و درک اهمیت مسئولیت‌پذیری و حمایت از هم

سال انتشار: 2003

بررس متن: فاطمه علیزاده

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ارتباط میان سالی و کنراد و علاقه‌ی آن‌ها به مادرشان، میل آن‌ها به زیر پا گذاشتن قوانین خانه، این موضوع که در طول فیلم کنراد و سالی متوجه رفتارهای اشتباه‌شان شدند و سعی کردند اوضاع بد اطراف‌شان را مدیریت کنند، حمایت مادر از آن‌ها در برابر حرف‌های مرد همسایه و اعتماد به آن‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه باشند.
محتوای آموزشی
کودکان با کتاب گربه‌ی باکلاه، اثر دکتر زئوس آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
در طول فیلم می‌بینیم که کنراد مسئولیت کارهای اشتباه خود را نمی‌پذیرد و سالی نیز متوجه نیست که به ‌عنوان یک دوست و خواهر باید از اطرافیانش حمایت کند و به آن‌ها احترام بگذارد و همین باعث شده که تنها بماند. اما در انتهای فیلم هر دو متوجه نقاط ضعف خود می‌شوند و تلاش می‌کنند با همکاری و علاقه‌ای که به یکدیگر و مادرشان دارند، مسئولیت انجام کارها را به عهده بگیرند. کنراد نیز یاد می‌گیرد که با توجه به قوانین خانواده و محدودیت‌ها نیز می‌توان با کارهایی که دردسری ایجاد نمی‌کنند، سرگرم شد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
تعقیب و گریز بچه‌ها برای فرار کردن از دست لارنس و تماشای تهدیدهای او برای فرستادن کنراد به مدرسه‌ی نظامی می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ترسناک و دلهره‌آور باشد. درصحنه‌ای دیگر نیز گربه فرمان ماشین را به بچه‌ها می‌دهد و اجازه می‌دهد که رانندگی کنند و در نهایت آن‌ها به‌خاطر این بی‌احتیاطی تصادف سختی می‌کنند که البته در آن آسیب نمی‌بینند.
گفتار نامناسب
در نسخه‌ی اصلی فیلم گربه چندین فحش نامناسب یا جوک‌هایی جنسی می‌گوید که در نسخه‌ی دوبله حذف‌ شده‌اند. مرد همسایه نیز از لحن تحقیرآمیز و همراه با تهدید برای صحبت با کنراد و سالی استفاده می‌کند. مدیر مادر نیز مرتب داد می‌زند و همه را تهدید به اخراج می‌کند.
محتوای بزرگسالانه
در نسخه‌ی اصلی فیلم چند صحنه‌ی بوسیدن دیده می‌شود. در صحنه‌ای هم بچه‌ها آبجو می‌نوشند و خانم‌هایی دیده می‌شوند که لباس‌هایی کوتاه و تنگ پوشیده‌اند که البته این موارد در نسخه‌ی دوبله حذف ‌شده‌اند. موضوع ازدواج و علاقه‌ی مادر به مرد همسایه نیز در فیلم مطرح می‌شود.
آنچه والدین باید بدانند

این فیلم سینمایی بر اساس کتابی به همین نام، نوشته‌ی دکتر زئوس ساخته‌ شده و در ایران با نام گربه‌ی کلاه‌به‌سر یا گربه‌ی باکلاه شناخته می‌شود. داستان درباره‌ی یک روز از زندگی برادر و خواهری به نام کنراد و سالی است. در آن روز مادر آن‌ها مهمانی بزرگی دارد و کنراد بازیگوش و نامرتب و سالی که تلاش می‌کند مثل بزرگ‌ترها رفتار کند و هیچ دوستی ندارد، باید مراقب رفتارشان باشند تا خانه به هم ریخته نشود. اما ناگهان گربه‌ای جادویی در خانه ظاهر می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد که قوانین را زیر پا بگذارند و فقط از بازی کردن لذت ببرند. در طول فیلم می‌بینیم کنراد و سالی متوجه می‌شوند که با نبود قوانین، کنترل اوضاع از دست همه خارج می‌شود و علاوه بر این‌که هر کسی باید مسئولیت کارهای اشتباهش را بپذیرد، آن‌ها می‌فهمند که خواهر و برادر واقعی باید از هم حمایت کنند و با همکاری و همدلی برای رفع مشکلات تلاش کنند. فیلم چند صحنه‌ی خشن و ترسناک دارد؛ مثل وقتی‌ که مرد همسایه می‌خواهد قبل از ازدواج با مادر بچه‌ها، کنراد را به مدرسه‌ی نظامی بفرستد و مدام آن‌ها را تهدید می‌کند و در صحنه‌هایی فرار بچه‌ها از دست او را می‌بینیم و در صحنه‌ای دیگر ماشینی که بچه‌ها آن را می‌رانند تصادف می‌کند. در نسخه‌ی اصلی فیلم گربه از کلماتی نامناسب و جوک‌های جنسی برای خنداندن مخاطب استفاده می‌کند و شخصیت‌های زن لباس‌های کوتاه و تنگی پوشیده‌اند که البته این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم حذف ‌شده‌اند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موضوعاتی که در فیلم مطرح می‌شوند با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی برادر و خواهری به نام‌های کنراد و سالی است که باید تا مهمانی مادرشان مراقب خانه و رفتارهایشان باشند و بازیگوشی نکنند. اما ناگهان گربه‌ی جادویی کلاه‌به‌سری در خانه ظاهر می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد که قوانین خانه را بشکنند و بازی‌های هیجان‌انگیزی که او بلد است را انجام دهند و فقط به لذت بردن فکر کنند. ناگهان کنراد و سالی متوجه می‌شوند در حالی ‌که تا مهمانی فقط چند ساعت مانده، کنترل همه‌ چیز از دست خارج ‌شده و خانه‌شان در حال از بین رفتن است. در این ‌بین، لارنس، مرد همسایه هم که می‌خواهد از شر این دو راحت شود و بدون وجود بچه‌ها با مادرشان ازدواج کند، برای آن‌ها دردسرهایی ایجاد می‌کند؛ تا این‌که سالی و کنراد که همیشه با هم دعوا داشتند، تصمیم می‌گیرند با کمک هم اوضاع را سروسامان دهند و گربه هم که تحت‌تأثیر همدلی آن‌ها قرار گرفته، به آن‌ها در این مسیر کمک می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

در پایان فیلم کنراد و سالی چه درس‌هایی گرفتند؟ به نظر شما آن‌ها به رفتارهای گذشته‌شان ادامه می‌دهند؟ به نظرتان وجود قوانین برای خانه و خانواده الزامی‌اند؟ اگر قوانین نباشند چه اتفاق‌هایی می‌افتد؟ چرا دوستان سالی او را به جشن تولد دعوت نکردند؟ به نظر شما بهتر بود سالی چه رفتاری با دوستانش می‌داشت؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 82
سال انتشار 2003