گرفتن پرچم

(Capture the Flag)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و علمی‌تخیلی درباره‌ی پسری شجاع و تلاش‌های او برای بهبود و حفظ روابط گرم و دوستانه‌ در خانواده‌اش

سال: 2015
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط خانوادگی مایک، سردی رابطه‌ی پدربزرگ با دیگران و تلاش مایک برای گرم کردن کانون خانواده، و دوستی و همکاری او با مارتی و امی و تلاش مشترک‌شان برای رسیدن به هدف، موضوعاتی همذات‌پندارانه و معنادار در دنیای کودکان و نوجوانان‌اند.
  مایک پسری مهربان و شجاع همراه با احساساتی رقیق و عمیق است. او برای کسانی که دوست دارد فداکاری می‌کند و احساساتش فقط به افکار و گفته‌هایش ختم نمی‌شود. امی با این‌که دختر جسوری است اما برای ملاحظات خانوادگی اهمیت زیادی قائل است و در هر شرایطی سعی می‌کند به معیارهای خانواده‌اش پایبند باشد؛ هرچند گاهی مجبور می‌شود برای حمایت از دوستانش این مرزها را نادیده بگیرد. مارتی به در فعالیت‌های بدنی دست و پا چلفتی به نظر می‌رسد اما وقتی پای خلاقیت‌ در میان باشد از هر دانشمندی کاراتر و سریع‌تر است. فرانک (پدربزرگ) که ظاهری سرد و خشن دارد، قلب گرم و مهربانی دارد. او برای تنبیه خود روشی را انتخاب کرده که همه‌ی‌ نزدیکانش را آزار می‌دهد ولی بالاخره خودش را می‌بخشد و به این ترتیب راه بهتری را برای زندگی خود و دیگران برمی‌گزیند.
  چند موقعیت بزرگسالانه در فیلم وجود دارد: ذوق ‌زده شدن دختر و پسری از نگاه هم، رقص چند زن روی صحنه با تاپ و شلوارک کوتاه، پیدا کردن یک مجله‌ی عکس‌های نامناسب توسط مارتی در بخش اداری ناسا و عکس‌العمل دستپاچه‌ای که کارمند از خودش نشان می‌دهد، بوسه‌ی مایک و امی به ‌صورت ناخواسته و هول شدن هر دوی آن‌ها از این اتفاق.
  جمله‌ها و عبارت‌هایی که همراه با توهین، تحقیر و تهدید است استفاده شده که بیشتر آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: دهنت رو ببند، کله‌شق، دروغگوی احمق، یه تیکه آشغال، ترسو، از جلوی چشمم دور شو، فیلم‌های احمقانه‌ات، این وسیله می‌ترکونه، احمق، کله‌پوک، یکی طلب تو، ای مارمولک خائن، هر کار کثیفی که تو رو پولدار کنه هیچ عیبی نداره، این کامپیوتر لعنتی داره دخل‌مون رو میاره، برو گمشو، کودن به درد نخور، بکش‌شون، فقط یه نابغه می‌تونه کل دنیا رو گول بزنه، زیر چرخ‌هام له‌تون می‌کنم.
  کودکان با تماشای فیلم، اطلاعات اولیه‌ای از چگونگی پرتاب موشک به فضا، وضعیت انسان و هر چیزی که در فضا جرم دارد، و چگونگی حرکت روی کره‌ی ماه به ‌دست می‌آورند.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد: ناراحتی مایک از اجتناب و دوری پدربزرگ از پدرش، ترس و هیجان زیاد اسکات (پدر مایک) از سفر به ماه؛ در حدی که دست‌هایش می‌لرزد، تمام شدن سوخت فضا‌پیما و پریدن سرنشینان به بیرون از آن، عصبانیت اسکات از پدرش به‌خاطر صدمه دیدن پایش، شلیک کارسون با اسلحه‌ی آزمایشی و از بین رفتن مدل و گادز، بگو مگوی پدر و مادر مایک و ناراحتی و نگرانی مایک از مشاهده‌ی دعوای آن‌ها، تعقیب مایک و مارتی توسط تعداد زیادی تمساح، نگرانی پدر و مادر مایک برای مایک و امی، پریدن پدربزرگ و بچه‌ها از لوله‌ی خروج و شکستن شیشه‌ی کلاه پدربزرگ و از دست دادن اکسیژن و خطر مرگ پدربزرگ، حمله‌ی کارسون با تعداد زیادی ماشین به مایک و امی، تعقیب و گریز مایک و امی توسط کارسون.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان به تلاش‌های پسر بچه‌ی شجاعی به نام مایک می‌پردازد که به کمک دوستانش سعی می‌کند به روابط آسیب‌دیده‌ی پدر و پدربزرگش سر و سامانی بدهد ولی درگیر ماجرایی خطرناک روی کره‌ی ماه می‌شود. مایک که از سردی روابط پدربزرگش با بقیه‌ی اعضای خانواده، به‌‌خصوص با پدرش غمگین است، طی ماجراهایی مقابل میلیونری طمعکار و ماجراجو به نام کارسون قرار می‌گیرد. او مردی است که بدون توجه به اصول اخلاقی و با کسب ثروت فراوان، تجهیزاتی فوق مدرن و دانشمندانی توانمند را برای دست‌اندازی به منابع سایر کرات از جمله کره‌ی ماه و تسلط بر منابع عظیمی از انرژی به خدمت گرفته است. آنچه که حوادث را به سود مایک با دست خالی و تجهیزاتی ناچیز پیش می‌برد، کمک و همراهی دوستانش، امی و مارتی و اعتماد و حمایت پدربزرگش به اوست. دانش مارتی، جسارت امی و خلاقیت مایک به همراه اعتماد پدر و پدربزرگ به این سه نوجوان، اعتمادبه‌نفس روبه‌رو شدن با کارسون را به آن‌ها می‌دهد و در ادامه‌ی این ماجراها اعضای خانواده نیز به هم نزدیک‌تر می‌شوند. در این داستان بر اهمیت خانواده و روابط گرم خانوادگی، دوستان خوب و تاثیر آن‌ها بر موفقیت انسان، فداکاری و شجاعت و وطن‌دوستی تأکید شده و طمعکاری، دروغ، خودخواهی و سرزنش دیگران با قضاوت‌های یک‌سویه نکوهش شده است.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ مانند سردی و دوری کردن فرانک از پسرش و خانواده‌ی او و غم و اندوه ناشی از رفتار او در خانواده به ‌خصوص برای مایک، حمله‌ی تمساح‌ها به بچه‌ها، پرتاب شدن غافلگیرانه‌ی موشک و روبه‌رو شدن مایک و امی و پدربزرگ با تجهیزات مدرن و عظیم کارسون در کره‌ی ماه و تهدیدهای پی در پی افراد توسط کارسون به مرگ. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  مایک پسری مهربان است که پدر و پدربزرگش را دوست دارد اما از بی‌تفاوتی و سردی پدربزرگ نسبت به پدر و نوه‌هایش خیلی ناراحت و دلخور است. چیزی که بیشتر مایک را آزرده می‌کند این است که هیچ ‌یک از اعضای خانواده علت این رفتار عجیب را نمی‌داند. در شرایطی ویژه، وقتی مرد ثروتمندی به نام کارسون، فرود فضانوردان ناسا بر کره‌ی ماه را کتمان می‌کند، فضانوردان ناسا تصمیم می‌گیرند به ماه سفر کنند و با ارائه‌ی فیلمی از خود به همراه پرچم کشورشان، این تردید را برای همه‌ی مردم رفع کنند. برای عملی شدن این سفر، فضانوردان کهنه‌کاری که اولین سفرکنندگان به ماه بوده‌اند، به یاری فضانوردان جوان می‌شتابند و یکی از آن‌ها فرانک، پدربزرگ مایک است. این اتفاق فرصتی برای آغاز مجدد و ساختن رابطه‌ای دوستانه می‌شود. اما خرابکاری‌های کارسون، که به دنبال کسب منافع شخصی است، رابطه‌ی نوپای پدر و پسر را متزلزل می‌کند و مایک را وادار می‌کند تا دست به کار شده و مانع از فاصله گرفتن آن‌ها شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما اگر بین اعضای یک خانواده اختلافی در بگیرد، بهترین راه برای رفع اختلاف و کدورت چیست؟
  دلیل فرانک برای ترک خانواده و زندگی تنها و دور از خانواده برای شما قابل ‌قبول بود؟ اگر شما جای فرانک بودید چکار می‌کردید؟
  چه چیزی رابطه‌ی اسکات و پدرش فرانک را بهبود بخشید؟ آیا این اتفاق می‌توانست زودتر بیفتد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۲۰۱۵