گریمکاتی

(Grimcutty)
thumbnail
۱۸ سال به بالا

فیلمی سینمایی در ژانر وحشت درباره‌ی ترویج چالشی اینترنتی در بین کودکان و نوجوانان، همراه با موضوع مدیریت استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی

سال: 2022
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالش‌هایی که آشا و برادرش در مورداستفاده از تلفن همراه، اینترنت و فضای مجازی دارند برای نوجوانان قابل درک است. پدر آشا در موقعیت‌های زیادی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از تلفن همراه مخالفت با او می‌کند و در عین حال سعی در مراقبت از فرزندانش دارد. برای آشا ماجراجوی در فضای مجازی، ساختن ویدئو و تجربه‌ی استقلال فردی جذاب و لذت‌بخش است.
  سخت‌گیری‌های امیر باعث می‌شود آشا از او دوری کند و حسی مانند تنفر نسبت به پدرش داشته باشد. آشا با شجاعت تلاش می‌کند واقعیت را برای پدر و مادرش شفاف کند و به آن‌ها نشان دهد در واقع گریمکاتی است که به آن‌ها آسیب میزند و دوستانش خودزنی نمی‌کنند.
  آشا و دوستانش وارد یک پارتی می‌شوند، باهم می‌رقصند و نوشیدنی الکلی می‌نوشند. دوست آشا خبر خودکشی کسیدی با ضربات چاقو را به او می‌دهد.
  عباراتی مانند؛ مسخره، لعنتی، چه مرگته و هرزه در داستان استفاده شده است.
  این فیلم دارای صحنه‌های ترسناک و خشن زیادی است که ممکن است مخاطب را بترساند. مادری جوان در حال خواندن اخبار خودزنی کودکان است. پسربچه، موجودی ترسناک را از پنجره و بین درختان می‌بیند، به سمت آشپزخانه می‌رود و بعد از برداشتن چاقو با ضربات پی‌درپی به مادرش حمله می‌کند. استرس و اضطراب آشا با لرزش دست و جویدن ناخن‌ها نشان داده می‌شود. دو پدر درباره‌ی خودزنی پسربچه‌ها به دلیل شرکت در چالش گریمکاتی با هم صحبت می‌کنند. بین آشا و پدرش درگیری‌های لفظی زیادی برای گرفتن تلفن همراه رخ می‌دهد. آشا بارها گریمکاتی را می‌بیند، جیغ می‌کشد و فرار می‌کند. آشا از دست گریمکاتی فرار می‌کند، به حمام می‌رود و گریمکاتی با چاقو به او حمله می‌کند. دست آشا با چاقو بریده می‌شود. در صحنه‌های زیادی خون‌ریزی وجود دارد. در یک مهمانی همه افراد با چاقو برای عکس گرفتن ژست می‌گیرند، ژست‌هایی مانند فروکردن چاقو در دهان و یا بریدن رگ گردن. گریمکاتی به مهمانی حمله می‌کند، به دنبال آشا می‌رود و گلوی او را فشار می‌دهد تا آشا را خفه کند. پای آشا توسط گریمکاتی با چاقو بریده می‌شود. گریمکاتی به کامران که در خانه تنها است حمله می‌کند، در صحنه‌ای کامران در حالی که گریمکاتی با یک کروات در حال خفه کردن او بوده است بی‌هوش روی زمین نشان داده می‌شود. آشا یک پسربچه زندانی شده در انباری را در حالی که از شدت ضعف بدنی بی‌هوش شده است، پیدا می‌کند ، مادر پسر با اسلحه، آشا را تهدید می‌کند. آشا و مادرش در اتومبیل با هم بحث می‌کنند، مادر عصبانی می‌شود و با مشت شیشه‌ی اتومبیل را می‌شکند. ملینا با اسلحه به سمت مادر آشا حمله و او را تهدید می‌کند. آشا برای دفاع از مادرش به ملینا حمله می‌کند و او را روی زمین پرت می‌کند. پسربچه از اتاق فرار می‌کند و میله‌ای فلزی را به پای مادرش فرو می‌کند و مادر از پله‌ها سقوط می‌کند. کامران با دیدن گریمکاتی در بیمارستان فرار می‌کند. گریمکاتی آشا را در حیاط بیمارستان می‌گیرد و تلاش می‌کند که آشا را خفه کند. پدر با دیدن این صحنه سرنگ آرام‌بخش را درون پای خود فرو می‌کند تا گریمکاتی از بین برود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی گریمکاتی درباره‌ی رایج شدن چالشی اینترنتی به همین نام در بین کودکان و نوجوانان است. درحالی که والدین تصور می‌کنند در پی انجام این چالش کودکانشان به خودزنی روی آورده اند، کودکان با دیدن گریمکاتی وحشت زده می‌شوند و در واقعیت این گریمکاتی است که با چاقو به آن‌ها حمله می‌کند. آشا، دختر نوجوانی که وارد این چالش شده است، با شجاعت و تلاش سعی در اثبات وجود گریمکاتی به والدینش دارد. او با درگیری با گریمکاتی زخمی می‌شود و در نهایت موفق می‌شود راه از بین بردن او را پیدا کند. گریمکاتی با عصبانیت والدین قوی‌تر می‌شود و در نهایت با تزریق آرام‌بخش به پدر آشا، از بین می‌رود. موضوعاتی مانند تأثیر منفی فضای مجازی بر روی نوجوانان و نحوه‌ی مدیریت استفاده از گوشی همراه در داستان مطرح می‌شود.
  این فیلم در ژانر وحشت ساخته‌شده است و دارای صحنه‌های زیادی از خشونت و ترس است که ممکن است بینندگان را بترساند. هیولایی به نام گریمکاتی در صحنه‌های زیادی به کودکان و نوجوانان حمله می‌کند، به دنبال آن‌ها می‌رود، با چاقو به آن‌ها ضربه می‌زند و در تلاش برای خفه کردن کودکان است. والدین که توانایی دیدن گریمکاتی را ندارند تصور می‌کنند که فرزندانشان در حال خودزنی با چاقو هستند و در حین نجات دادن آن‌ها با ضربات چاقو به آن‌ها حمله می‌شود. برادر آشا با کروات توسط گریمکاتی بی‌هوش می‌شود و راهی بیمارستان می‌شود. پسربچه‌ای به مادر خود حمله می‌کند و او را با ضربات چاقو و بعدها با فروکردن میله‌ای در پایش زخمی می‌کند. در یک مهمانی نوجوانان نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند، باهم می‌رقصند و سیگار می‌کشند. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 18 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان با پسربچه‌ای شروع می‌شود که هیولایی را در پنجره اتاقش می‌بیند. او با عجله چاقویی از آشپزخانه بر می‌دارد و از ترس با ضربات چاقو به سمت مادرش حمله می‌کند. در ادامه و در روایت اصلی، آشا دختر نوجوانی است که به ضبط ویدئو علاقه دارد. پدرش امیر با شنیدن خبر رایج شدن خودزنی در بین نوجوانان به دلیل شرکت در چالش اینترنتی گریمکاتی، وسایل الکترونیکی آشا، مانند موبایل و لپ‌تاپ را از او می‌گیرد. آشا که با موبایل دوستانش در حال جست‌وجو در مورد گریمکاتی است، شبانه با هیولای گریمکاتی، که فقط کودکان و نوجوانان قادر به دیدن آن هستند، مواجه می‌شود. در ادامه در یک مهمانی، گریمکاتی به آشا حمله می‌کند و پدر به‌موقع او را نجات می‌دهد. آشا با جستجو در اینترنت با ملینا مادری که فرزندش به او حمله کرده بود، آشنا می‌شود و به خانه‌ی ملینا می‌رود و در این لحظه گریمکاتی به برادرش که تنها در خانه است حمله می‌کند. پدر برادرش را نجات داده، به بیمارستان می‌برد و در بیمارستان گریمکاتی دوباره به آشا حمله می‌کند. آشا و دوستانش متوجه می‌شوند که وقتی پدر و مادرشان عصبانی‌اند گریمکاتی قوی‌تر می‌شود و تصمیم می‌گیرند با داروی آرام‌بخش والدینشان را آرام کنند تا درنهایت گریمکاتی از بین برود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا با ایده‌ی محدود کردن استفاده از تلفن همراه پدر آشا موافقید؟
  به نظر شما چرا آشا با وجود ساختن ویدئوهای آرام‌بخش باز هم استرس را تجربه می‌کند؟
  پیشنهاد شما به آشا برای جلب اعتماد پدر و مادرش چیست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان John Ross
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Capture، ۲۰th Digital Studio
  بازیگران سارا ولفکایند، شانین سوسامون، عثمان علی
  سال انتشار ۲۰۲۲