گریه جنگل

(Jungle Cry)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ورزشی درباره‌ی تیمی از پسرهای نوجوان هندی و تغییر رشته‌ی ورزشی‌شان از فوتبال به راگبی برای شرکت در مسابقات جهانی در انگلیس

سال: 2022
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پسرها شرایط خانوادگی خوبی ندارند و عشق فوتبال به آن‌ها انگیزه‌ داده تا از خانواده‌هایشان جدا شوند و در کنار هم تمرین کنند. آن‌ها با هم رفیق‌اند و در عین حال، با هم کل کل و دعوا هم دارند. پسرها به خاطر ظاهرشان که با انگلیسی‌ها متفاوت است، احساس خجالت می‌کنند یا همدیگر را به همین دلیل دست می‌اندازند. آن‌ها در مسابقات راگبی، شکست و پیروزی را تجربه می‌کنند و در کنار هم موفق می‌شوند دستاورد بزرگی داشته باشند. رابطه‌ی پسرها با رودرا و روشنی هم رابطه‌ای دوستانه است. آن‌ها گاهی از رودرا عصبانی می‌شوند و با او قهر می‌کنند ولی دوباره رفاقت‌شان را از سر می‌گیرند. روشنی هم مثل خواهری بزرگ‌تر و حامی در کنارشان است و به آن‌ها روحیه می‌دهد.
  رودرا یک مربی مسئولیت‌پذیر و جدی است که تمام تلاش‌اش را می‌کند تا بچه‌ها نتیجه‌ی خوبی بگیرند. او با وجود این‌که از تغییر رشته‌ی بچه‌ها به راگبی راضی نیست، ولی به خاطر حمایت از آن‌ها به تیم‌شان می‌پیوندد و مربی‌گری آن‌ها را به عهده می‌گیرد. او با مطالعه و تمرین، دانش خود را افزایش می‌دهد و آن را در اختیار بچه‌ها می‌گذارد. پسرها برای راگبی از خودشان مایه می‌گذارند و به سختی تمرین می‌کنند. آن‌ها با وجود نتایج بدی که در بازی‌های ابتدایی می‌گیرند، امیدشان را از دست نمی‌دهند و با ادامه‌ی تمرین و سخت‌کوشی زیاد موفق می‌شوند برنده‌ی مسابقات شوند. روشنی برای موفقیت بچه‌ها تلاش زیادی می‌کند. او به رودرا یادآوری می‌کند که زیادی به بچه‌ها سخت می‌گیرد و باید اجازه دهد آن‌ها کمی با هم رفاقت کنند و خوش بگذرانند. او با صحبت با یک خانواده‌ی انگلیسی، جای خواب و غذایی خوب برای بچه‌ها فراهم می‌کند تا بتوانند با انرژی مسابقه بدهند. شخصیت‌ها از هم یاد می‌گیرند و به هم کمک می‌کنند تا مسائلشان را حل کنند و در زندگی‌های غیرفوتبالی‌شان هم موفق شوند.
  پسرها بعد از برد در یک مسابقه مشروب می‌نوشند. رودرا و روشنی هم به بار می‌روند و می‌نوشند. لباس ورزشکاران آرم شرکت آدیداس را دارد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: دستت رو بکش، عوضی، چه مرگته، چه غلطی می‌کنی، گم شو، مسخره‌بازی، آشغال، نادون، افتضاح. بچه‌ها ظاهر و رفتارهای هم را که متفاوت با انگلیسی‌هاست، دست می‌اندازند.
  در فیلم، ورزش راگبی و بعضی از قوانین و روش‌های بازی به نمایش درآمده است.
  قسمت‌هایی از فیلم در کشور هند ساخته شده و بخش‌هایی از سبک زندگی و پوشش و ظاهر افراد نمایش داده شده است.
  گاهی بین پسرها دعوا و زد و خورد پیش می‌آید و در زمین مسابقه آسیب می‌بینند. به خاطر وقوع طوفان در هند، دولت از تیم راگبی حمایت مالی نمی‌کند و مدیر موسسه، زمین آنجا را گرو می‌گذارد تا پسرها را به انگلیس بفرستد. بنابراین پسرها زیر فشارند که با قهرمان شدن در مسابقات، زمین موسسه را آزاد کنند. پسرها از خانواده‌های فقیر می‌آیند و خیلی از آن‌ها یک یا هر دو والدشان را از دست داده‌اند. برادر روشنی در تصادفی که او رانندگی می‌کرده مرده است. پسر خانواده‌ی انگلیسی هم در هند از دنیا رفته است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم سینمایی که با الهام از یک داستان واقعی ساخته شده، درباره‌ی یک تیم فوتبال از پسرهای نوجوان هندی است که از طرف یک مربی انگلیسی، برای شرکت در مسابقات جهانی راگبی نوجوانان در انگلیس دعوت می‌شوند. آن‌ها باید در مدت‌زمان کوتاهی برای مسابقات آماده شوند و از آنجایی که از خانواده‌های فقیرشان جدا شده‌اند و در یک موسسه‌ی خیریه زندگی می‌کنند، تصور می‌کنند که از طرف مدیر موسسه زیر فشارند تا در مسابقات شرکت کنند. با پیوستن مربی فوتبالشان که برای بچه‌ها الهام‌بخش و قهرمان به حساب می‌آید، بچه‌ها انگیزه می‌گیرند تا برای آماده شدن در مسابقات تلاش کنند. آن‌ها با کار گروهی و پشتکار فراوان موفق می‌شوند قهرمان شوند، ولی اتفاق بزرگ‌تری که برای بچه‌ها و مربیان تیم می‌افتد این است که به هم کمک می‌کنند تا برای مسائلی که خارج از زمین مسابقه دارند هم راه‌حل پیدا کنند و بین راگبی و زندگی پیوند برقرار کنند. فیلم نشان می‌دهد که شرکت در مسابقات ورزشی چه تاثیر شگرفی روی زندگی بچه‌هایی می‌گذارد که از خانواده‌های فقیر می‌آیند و از نظر سازندگان فیلم، به جز ورزش، راه دیگری برای تغییر مسیر زندگی‌شان ندارند.
  بچه‌های تیم زندگی‌های بسیار فقیرانه‌ای دارند و خیلی از آن‌ها والدینشان را از دست داده‌اند. آن‌ها به موسسه پناه آورده‌اند و مجبورند طبق خواست موسسه در مسابقات راگبی شرکت کنند. آن‌ها در مقابل مربی انگلیسی و در کشور انگلیس، ظاهر و رفتارهای یکدیگر را که متفاوت با انگلیسی‌هاست، دست می‌اندازند. فیلم نشان می‌دهد که یک مربی خیّر انگلیسی باعث می‌شود زندگی نوجوانان فقیر هندی زیر و رو شود و هیچ اشاره‌ای به دورانی که انگلیس هند را استعمار کرده و ثروت مردمان آن را دزدیده، نشده است. به نظر می‌رسد ترجیح داده شده آن سابقه به فراموشی سپرده شود و رابطه‌ی دو کشور، با محوریت خیّر بودن انگلیس و مورد لطف بودن هند نمایش داده شود. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گروهی از نوجوانان پسر در موسسه‌‌ای در اودیشای هند و زیر نظر یک مربی هندی به نام رودرا در حال آموزش فوتبال هستند که یک مربی انگلیسی به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد که برای مسابقات راگبی جام جهانی نوجوانان در انگلیس آماده شوند. رودرا ابتدا مخالفت می‌کند، ولی با تلاش مدیر موسسه، پسران شروع به تمرین راگبی می‌کنند و رودرا هم در نهایت به آن‌ها می‌پیوندد. پسران بعد از چهار ماه تمرین به انگلیس می‌روند و فیزیوتراپ تیم هم که زنی به نام روشنی است، به آن‌ها می‌پیوندد. آن‌ها به خاطر شرایط بدی که در خوابگاه دارند، نتیجه‌ی خوبی در مسابقه‌ی اول به دست نمی‌آورند. روشنی با یک زن و شوهر انگلیسی صحبت می‌کند که پسرشان را در تصادفی در هند از دست داده‌اند و کارهای خیریه‌ای برای کودکان انجام می‌دهند. آن‌ها میزبان تیم هند می‌شوند و شرایط خواب و تغذیه‌ی خوبی برای پسرها فراهم می‌کنند. در نهایت تیم هند موفق می‌شود جام مسابقات راگبی نوجوانان را به دست آورد و با سربلندی به هند برگردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان احساس پسرها درباره‌ی تغییر رشته‌ی ورزشی‌شان از فوتبال به راگبی چه بود؟ آن‌ها خودشان این تغییر را انتخاب کردند؟ فکر می‌کنید چرا مدیر موسسه آن‌ها را مجبور کرد راگبی بازی کنند؟
  به نظر شما چرا بچه‌ها یکدیگر را در انگلیس دست می‌انداختند و مسخره می‌کردند؟ آن‌ها در انگلیس، چه احساسی نسبت به خودشان داشتند؟
  درباره‌ی تاریخ رابطه‌ی هند و انگلستان چیزی می‌دانید؟ درباره‌ی استعمار انگلستان در هند چیزی شنیده‌اید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Sagar Ballary
  مدت زمان ۱۱۷
  کشور سازنده هند، انگلستان
  استودیو Bollywood Hollywood Production
  بازیگران ابهای دئول، استیو آلدیس، امیلی شاه
  سال انتشار ۲۰۲۲