گلابی بزرگ

(The Giant Pear)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی تلاش‌های دو دوست صمیمی و یک دانشمند برای پیدا کردن شهردار مهربان‌شان در جزیره‌ای اسرارآمیز

سال: 2017
  بررس فیلم: فاطمه علیزاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخورد سباستین با روح پدربزرگش که از او می‌خواهد ناامید نشود و ادامه دهد، تغییر او از بچه فیلی ترسو به دریانوردی شجاع، رابطه‌ی دوستانه‌ی شهردار با میچو، سباستین و مردم شهر و تلاش آن‌ها برای پیدا کردن او پس از گم ‌شدنش و رفتارهای کارسِن که سعی می‌کند به‌زور با دیگران دوست شود و آن‌ها را پیش خود نگه دارد، همگی می‌توانند برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  شهردار جیبی به عنوان یک شهردار هیچ غروری در خود ندارد و سعی می‌کند با همه‌ی اهالی شهر مهربان باشد. روح پدربزرگ سباستین به او می‌گوید وقتی کنار دوستانت باشی نیازی نیست بترسی و می‌توانی با کمک آن‌ها و هوش خودت، برای حل مشکلات راه‌حل‌های جدیدی پیدا کنی. میچو و پرفسور گلوکز افرادی خلاق‌اند که همیشه راه جدیدی برای حل مسائل ارائه می‌دهند. در این فیلم دوستان در هر شرایطی کنار هم می‌مانند و برای حل مشکلات یکدیگر هر کاری انجام می‌دهند و می‌فهمند که ظاهر و باطن چیزها ممکن است با هم فرق داشته باشد.
  دزدان دریایی در هنگام رقص روی عرشه‌ی کشتی، حرکاتی انجام می‌دهند که کمی بار جنسی دارند. کارسِن، صاحب زیردریایی اژدهایی، برای پذیرایی از مهمانانش مشروب سرو می‌کند.
  معاون شهردار برای نشان دادن قدرتش به دیگران، با لحنی خشن و تهدیدآمیز با آن‌ها صحبت می‌کند. در طول فیلم نیز شخصیت‌ها از عباراتی همچون کچل، احمق کله بادکنکی، بیا بلُمبون و خاک عالم تو سرت استفاده می‌کنند.
  ممکن است کودکان در طول فیلم کمی با دریانوردی و نحوه‌ی ساخت قطب‌نما آشنا شوند.
  فیلم چندین صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله گم‌ شدن ناگهانی شهردار، تبدیل‌شدن بذری که شهردار فرستاده به یک گلابی غول‌پیکر و خراب کردن خانه‌ی سباستین و میچو، برجی که معاون شهردار می‌سازد و باعث می‌شود شهر در سایه فرو برود، تعقیب و گریز معاون شهردار و پلیس و به هم ریختن شهر دنبال میچو و سباستین و گلابی غول پیکرشان، شلیک گلوله‌ی جنگی به کشتی گلابی، حمله‌ی دزدان دریایی به کشتی، صحنه‌ای که کشتی گلابی در طوفان گرفتار می‌شود و اژدهایی آن را نجات می‌دهد، رفتارهای کارسِن صاحب اژدهای زیردریایی که می‌خواهد همه‌ی مسافران را به زور نزد خود نگه دارد تا از تنهایی در بیاید، رفتن کشتی گلابی در ابرهای سیاهی که دریا را گرفته‌اند و محل زندگی ارواح کسانی‌اند که در دریا غرق‌ شده‌اند، پرت شدن سباستین به چاهی در جزیره‌ی اسرارآمیز که باعث می‌شود بفهمند جزیره در واقع یک کشتی بزرگ است، پرت شدن سباستین در آب و تلاش میچو برای نجات او و ناراحتی شهردار که فکر می‌کند میچو و سباستین غرق ‌شده‌اند اما در نهایت نجات پیدا می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمیشن که به صورت کامپیوتری ساخته‌ شده، درباره‌ی فیلی به نام سباستین و گربه‌ای به نام میچو است که تصمیم می‌گیرند با کمک پرفسور گلوکز که یک گلابی بزرگ را به شکل کشتی در آورده، برای پیدا کردن شهردار گمشده‌ی شهرشان به جزیره‌ای اسرارآمیز بروند. آن‌ها در این راه با حمله‌ی دزدان دریایی، یک زیردریایی به شکل اژدها و دریایی با ابرهای سیاه روبه‌رو می‌شوند تا در نهایت شهردار را پیدا کنند. بر خلاف میچو که عاشق تجربه کردن موضوعات جدید است، سباستین از موضوعات زیادی می‌ترسد و دوست ندارد خطر کند. اما در نهایت آن‌ها متوجه می‌شوند که برای رسیدن به هدف و داشتن یک زندگی شاد لازم است به میزان کافی خطر کنند و با مشورت دیگران سعی کنند برای حل مشکلات‌شان راه‌های جدیدی پیدا کنند و میان نقاط ضعف و قوت‌شان تعادل برقرار کنند. در انتهای فیلم همه می‌فهمند که وقتی کنار دوستان واقعی خود باشند، دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد و با کار گروهی است که می‌توانند موفق شوند.
  فیلم چندین صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله گم‌ شدن ناگهانی شهردار مهربان و ناراحتی مردم، تعقیب و گریز بچه‌ها با معاون شهردار، شلیک توپ جنگی به آن‌ها، حمله‌ی دزدان دریایی به کشتی گلابی، برخورد با یک زیردریایی به شکل اژدها، رفتن در دریایی با ابرهای سیاه که محل زندگی ارواح است، پرت شدن سباستین در دریا و نیز صحنه‌ای که همه فکر می‌کنند سباستین و میچو غرق ‌شده‌اند اما در نهایت نجات پیدا می‌کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی سباستین، فیل کوچکی است که همه‌ی اعضای خانواده‌اش اهل دریانوردی بوده‌اند و او به‌خاطر ترسش از آب، حتی شنا بلد نیست. دوستش میچو نیز که بسیار کنجکاو و سربه‌هوا است، مثل بقیه‌ی گربه‌ها از آب متنفر است. روزی آن‌ها مجبور می‌شوند برای پیدا کردن شهردار شهرشان، با همراهی دانشمندی به نام گلوکز و به‌ وسیله‌ی گلابی غول‌پیکری که آن را به شکل کشتی در آورده، به دریا بروند تا شهردار را در جزیره‌ای اسرارآمیز پیدا کنند. آن‌ها در این راه با دزدان دریایی، یک زیردریایی به شکل اژدها و دریایی با ابرهای سیاه روبه‌رو می‌شوند که محل زندگی ارواح کسانی است که در دریا غرق شده‌اند و بالاخره به جزیره‌ی اسرارآمیز می‌رسند اما در نهایت متوجه می‌شوند که در واقع جزیره یک کشتی بزرگ است. آن‌ها تصمیم می‌گیرند با خود جزیره به شهرشان برگردند و جلوی شهردار شدن تویگ، معاون شهردار، که عاشق ساخت برج‌های بلند است و شهر آفتابی را به شهر سایه تبدیل کرده، بگیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما سباستین چطور با ترس‌هایش کنار آمد؟ دوستان او در این راه چه کمکی به او کردند؟
  آیا برای شما هم پیش ‌آمده که از موضوعی بترسید اما با کمک دیگران راهی برای حل آن پیدا کنید؟
  می‌دانید این فیلم در کشور دانمارک ساخته‌ شده؟ از این کشور چه چیزهایی می‌دانید؟ به نظرتان چطور می‌توانیم راجع به سایر کشورها بیشتر بدانیم؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA G
  مدت زمان ۷۹
  سال انتشار ۲۰۱۷