گمشده در مهتاب

(Lost in the Moonlight)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی دختری با اعتمادبه‌نفس پایین، از سر گذراندن تجربه‌هایی بزرگ در دنیایی خیالی و بازگشت به دنیای واقعی با احساسی بهتر

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هیونجولی از نقش‌اش در نمایش راضی نیست و احساس می‌کند مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. او دوست ندارد والدینش به دیدن نمایش بیایند. ورود او به کاخ مهتاب و ایفای نقش در کنار سنجاب و جنگجو برای شکست دادن بانوی شکوفه‌ها، او را از احساسی که نسبت به خودش داشته جدا می‌کند و وقتی به دنیای واقعی برمی‌گردد، نقشی را که به او داده شده به خوبی بازی می‌کند.
  هیونجولی در کاخ مهتاب به دوستانش کمک می‌کند تا بانوی شکوفه‌ها را شکست بدهند. او مهربان و شجاع است و وقتی با توانمندی‌های خود مواجه می‌شود، موفق می‌شود در نمایش هم بهترین بازی‌اش را بکند. سنجاب و جنگجو برای پیروزی بر بانوی شکوفه‌ها و نجات طبیعت و کاخ مهتاب تمام تلاش‌شان را می‌کنند. آن‌ها به هیونجولی کمک می‌کنند تا دوباره به زندگی واقعی برگردد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز همراه با لحن خشن استفاده شده: زده به سرش، لعنتی، احمقانه،‌ بی‌ادب، باید حسابت رو برسم، فضول، ترسو، نادون، سمج، موذی، بیچاره، عقلت رو از دست دادی، کله‌پوک، بی‌عرضه، چطور جرئت می‌کنی، گم‌ شو، به‌دردنخور.
  به آیین‌های سنتی در کره و بعضی از شخصیت‌های افسانه‌ای این کشور اشاره شده است.
  در کاخ مهتاب موجوداتی فانتزی با ظاهری ترسناک و رفتارهایی جادویی و عجیب وجود دارند و هیونجولی در میان آن‌ها گیر افتاده است. مردی ماسکی ترسناک بر صورت دارد و گردنش دراز می‌شود. او با هیونجولی رفتار خشنی دارد. جنگجو و دیگران بارها با هم مبارزه می‌کنند و سعی دارند یکدیگر را از بین ببرند. جان هیونجولی چندین بار به خطر می‌افتد. بانوی شکوفه‌ها قصد دارد او را زندانی کند، ولی او فرار می‌کند. سربازانی با قیافه‌های ترسناک او را دنبال می‌کنند. بانوی شکوفه‌ها رفتاری خشن دارد. او می‌خواهد از سنجاب برای به قدرت رسیدن سوءاستفاده کند. سنجاب و هیونجولی در اتاقی پر از آب گیر می‌افتند. درخت سرو از طلسم خارج می‌شود و همه‌ی درختان را به حرکت درمی‌آورد. ظاهر و رفتار او خشن است. حرکت درختان باعث تخریب خانه‌ها می‌شود. محافظان طبیعت نگران‌اند همه بمیرند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمیشن دوبعدیِ گمشده در مهتاب، که به سبک انیمه‌ها ساخته شده، درباره‌ی دختری نوجوان به نام هیونجولی است که به نظر می‌رسد اعتماد‌به‌نفس پایینی دارد. او تصور می‌کند دیگران به او توجهی ندارند و به همین دلیل، نقشی حاشیه‌ای در تئاتر بچه‌ها به او سپرده شده است. هیونجولی حتی خجالت می‌کشد والدینش برای تماشای نمایش‌اش بیایند. او درست قبل از این‌که روی صحنه برود وارد دنیایی خیالی در کاخ مهتاب می‌شود که فضایی فانتزی دارد و پر از ارواح و دیگر موجودات افسانه‌ای است. درگیر شدن با ماجرهای کاخ، هیونجولی را از مسئله‌ی خودش دور می‌کند. او در آن‌جا دوستانی پیدا می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا زنی بدجنس را که می‌خواهد طبیعت آن‌جا را از بین ببرد شکست بدهند. هیونجولی وقتی به واقعیت برمی‌گردد احساس بهتری نسبت به خودش دارد و سعی می‌کند نقش‌اش را با همه‌ی توان بازی کند. فیلم نشان می‌دهد هر کس در زندگی نقشی به عهده دارد که نسبت به دیگر نقش‌ها مهم‌تر یا کم اهمیت‌تر نیست. مهم این است که همه‌ی توانمان را به کار بگیریم تا نقشی را که به عهده گرفته‌ایم به خوبی ایفا کنیم.
  فضای کاخ مهتاب جادویی و عجیب است. موجوداتی فانتزی با ظاهر و رفتارهای عجیب و غریب در آن‌جا هستند که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشند. بین شخصیت‌ها مبارزات متعددی شکل می‌گیرد که با زد و خورد همراه است. بانوی شکوفه‌ها رفتاری خشن و ترسناک دارد. او می‌خواهد برای رسیدن به اهدافش سنجاب و هیونجولی را از بین ببرد. سربازان ترسناک او چندین بار هیونجولی را دنبال می‌کنند. گیر افتادن هیونجولی در میان این همه موجود عجیب ممکن است برای کودکان خیلی آزاردهنده باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  هیونجولی دختری سیزده ساله است که قرار است در نمایشی سنتی در کنار بچه‌های دیگر ایفای نقش کند، اما از نقش‌اش راضی نیست. او ناگهان وارد دنیایی خیالی در کاخ مهتاب می‌شود. کاخ مهتاب جایی فانتزی است که ارواح و خدایان مرموز در آن زندگی می‌کنند و زنی بدجنس به نام بانوی شکوفه‌ها می‌خواهد با از بین بردن محافظان طبیعت و بیدار کردن درخت سروی جادویی، زندگی طبیعی در آن‌جا را نابود کند و خودش فرمانروای کاخ مهتاب شود. هیونجولی در آن‌جا با آقای سنجاب و جنگجویی به نام وُن آشنا می‌شود که در حال نبرد با بانوی شکوفه‌ها هستند. او به دوستانش کمک می‌کند تا او را شکست بدهند و بعد، خودش به دنیای واقعی برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید هیونجولی چرا از نقش درخت ناراضی بود؟ چرا دوست نداشت والدینش او را ببینند؟
  به نظر شما چه اتفاقی در کاخ مهتاب به هیونجولی کمک کرد تا نقش درخت را به خوبی ایفا کند؟ او قبل و بعد از ورود به کاخ مهتاب چه تفاوت‌هایی داشت؟
  شما تابه‌حال احساسی شبیه به هیونجولی داشته‌اید؟ اگر جای او بودید چگونه به خودتان کمک می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Kim
  مدت زمان ۸۰
  کشور سازنده کره جنوبی
  استودیو Next Entertainment World
  بازیگران سول جی-کیم، کُن یول، لی هانی
  سال انتشار ۲۰۱۶