گودال‌ها

(Holes)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی پسری نوجوان و زندگی او در اردوگاه کار بزهکاران، چالش او با بدعهدی اجدادش و تلاش برای تغییر سرنوشتش

سال: 2003
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چالشی اجتماعی که استنلی با آن روبه‌رو می‌شود، ممکن است برای هر نوجوانی به شکلی اتفاق بیفتد. چگونگی قضاوت بزرگ‌سالان و هم‌سالان استنلی در اردوگاه، می‌تواند در مدرسه یا هر محیط اجتماعی دیگری رخ بدهد و دنیای نوجوان را سرشار از ناامیدی، ترس، تنهایی و درگیری، و در حالت مثبت، سرشار از دوستی و پیروزی کند.
  استنلی پسری آرام، خوش‌رفتار، مودب و منطقی است. او به سرنوشت شوم اعتقادی ندارد، اهل درگیری نیست و سعی می‌کند با انعطاف و ملایمت مسایلش را حل کند. رابطه‌ی عاطفی عمیقی با مادرش دارد و احساسات او را نسبت به خودش درک می‌کند و می‌پذیرد. زیرو پسری آرام، مودب و دقیق است. حتی در محیط ناامنی مثل اردوگاه، ملاکش در انتخاب دوست، شخصیت افراد است. هکتور مهربان و راستگوست.
  والکر که مرد ثروتمندی است، به داشتن رابطه با معلم گرین لیک تمایل دارد، اما او سام سیاه‌پوست را دوست دارد. کاترین و سام یکدیگر را می‌بوسند. کلانتر به جای کمک به سام و کاترین، از کاترین می‌خواهد او را ببوسد. کاترین بعد از کشته شدن سام شروع به دزدی می‌کند و قربانیانش را بعد از قتل با بوسه نشانه‌گذاری می‌کند.
  در اردوگاه بعضی از افراد با القاب زشت خطاب می‌شوند، مانند: کیسه استفراغ، زیر بغل. از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل احمق، پشگل گاو، خفه شو استفاده می‌شود.
  در فیلم به شرایط و سبک زندگی و پوشش در حدود ۱۰۰ سال پیش در آمریکا اشاراتی می‌شود.
  قلدری و زورگویی بعضی از پسرها در طول فیلم مشاهده می‌شود. رفتارهای جناب آقا با پسرها خشن است. زن صاحب اردوگاه به صورت جناب آقا سیلی می‌زند و صورت او مجروح می‌شود. استنلی و زگزاگ کتک‌کاری مفصلی می‌کنند. هکتور پس از حمایت از استنلی توسط مسئولین اردوگاه تحت فشار قرار می‌گیرد و با بیل پزشک اردوگاه را مضروب می‌کند. جناب آقا، شخصیتی خشن، بی‌منطق و در باطن ترسویی دارد. خانم والکر زن خشن و طمع‌کاری است که مالک منطقه‌ی گرین لیک است و جوانان بزه‌کار را به بهانه‌ی تنبیه مجبور به حفر گودال می‌کند تا به گنجی که در منطقه مدفون شده است دست پیدا کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  گودال‌ها فیلمی سینمایی است که با اقتباس از رمانی با همین نام، نوشته‌ی لوییس سَچِر ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسری به نام استنلی است که به جرم دزدیدن کفشی مربوط به یکی از معروف‌ترین بازیکنان بسکتبال، به اردوگاه کار اجباری در تگزاس منتقل می‌شود. صاحب اردوگاه که زنی خشن است، پسران را مجبور به کندن گودال‌هایی می‌کند. پسران راز گودال‌ها را نمی‌دانند، ولی بعد از ماجرایی که برای استنلی پیش می‌آید، همه متوجه راز اردوگاه و پیوند عجیبی که بین گودال‌ها، اردوگاه، زن مالک اردوگاه، استنلی و گذشته وجود دارد، می‌شوند. در این مسیر، استنلی با بدرفتاری و قلدری پسران اردوگاه مواجه می‌شود و با دوستی با پسری به نام زیرو، روند وقایع را تغییر می‌دهد. فیلم حامل این پیام است که اثر هر آنچه ما انجام می‌دهیم، به ما یا به فرزندانمان بازمی‌گردد و در نهایت، این خوبی است که بر بدی پیروز می‌شود. فیلم همچنین بر ارزش و اهمیت دوستی، انعطاف‌پذیری، تحمل سختی‌ها و نیز بر ضدارزش بودن قلدری، ارعاب و نژادپرستی تاکید می‌کند.
  در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد؛ از جمله قلدری و زورگویی بعضی از پسرها و زد و خورد و درگیری‌های زیاد بین شخصیت‌ها. هکتور پس از حمایت از استنلی توسط مسئولین اردوگاه، تحت فشار قرار می‌گیرد و با بیل، پزشک اردوگاه را مضروب می‌کند. داستان فیلم پیچیده است و رفت و برگشت در زمان زیاد اتفاق می‌افتد؛ این موضوع ممکن است درک خط داستانی را برای کوچک‌ترها دشوار کند. از آنجایی که شخصیت‌های فیلم نوجوانان و بزرگسالان‌اند، به موضوعاتی مثل بوسیدن و سیگار و مشروب پرداخته می‌شود. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفت‌وگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و نیز در مورد روند داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  استنلی یلنتس چهارمین فرزند خانواده‌ای است که خود را اسیر نفرین اجدادشان به خاطر بدعهدی می‌دانند. طی یک اتفاق غیرمنتظره، استنلی متهم به دزدیدن یک جفت کتانی ارزشمند می‌شود و به کار در اردوگاه جوانان بزه‌کار در منطقه‌ای خشک و بی‌آب و علف محکوم می‌شود. او که پسری آرام، خوش‌رفتار، مودب و منطقی است، در محیط اردوگاه مورد تمسخر و آزار و اذیت قرار می‌گیرد. در این بین، پسر ریزنقشی که زیرو صدایش می‌کنند، با استنلی دوست می‌شود. دوستی آنها نه تنها مسیر وقایع را در اردوگاه تغییر می‌دهد، حتی آثار شوم بدعهدی اجداد استنلی را جبران می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فیلم به تاثیر سرنوشت در زندگی انسان‌ها اشاره می‌کند. شما در این‌باره چه فکر می‌کنید؟ به نظرتان زندگی ما تحت تاثیر سرنوشت است یا انتخاب‌هایمان؟
  به نظر شما چقدر از زندگی انسان‌ها تحت تاثیر عملکرد گذشته‌ی آنها است؟ برای شما پیش آمده که به خاطر کاری در گذشته، در زندگی امروزتان به دردسر بیفتید؟
  فکر می‌کنید چرا استنلی واقعیت را درباره‌ی وضعیت اردوگاه برای مادرش نمی‌نوشت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۱۱۷
  سال انتشار ۲۰۰۳