گودزیلا: سیاره‌ی هیولاها

(Godzilla: Planet of the Monsters)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و علمی‌تخیلی درباره‌ی تسلط هیولاها بر زمین و نبرد شجاعانه و فداکارانه‌ی انسان‌ها برای جلوگیری از انقراض خود

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  امیدواری هاروئو برای پیروزی بر هیولا و تلاش او برای بازگرداندن عدالت و شرافت به جامعه‌ی انسان‌ها موضوعاتی است که می‌تواند برای نوجوان‌ها معنادار باشد.
  هاروئو در مبارزه با هیولا با ترس خود مقابله می‌کند و دیگران را نیز به ایستادگی دعوت می‌کند. هاروئو پیش از هر چیز تلاش می‌کند دشمن را به خوبی بشناسد. او و افرادش برای شکست گودزیلا فداکاری می‌کنند. در مبارزه‌ها زنان و مردان در کنار هم حضور دارند.
  در یک صحنه، یک نفر با شلیک گلوله به سرش خودکشی می‌کند. موضوع اصلی فیلم، جنگ با هیولاها برای نجات زمین و نسل بشر، به دنیای بزرگسالی مربوط می‌شود؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  چند مورد عبارت‌های توهین‌آمیز خفه شوید، احمق، لعنتی، مزخرف و چه کوفتی بود، به کار می‌رود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد: هیولاهایی از اعماق زمین سر بر می‌آورند، گودزیلا از چشمانش چیزی شبیه به لیزر شلیک می‌کند. انفجارها، ویرانی‌ها و کشتارهایی که گودزیلا ایجاد می‌کند، انسان‌ها را وادار به ترک زمین می‌کند. تصاویری از مرگ والدین هاروئو در زمان کودکی، انفجار سفینه‌ی سالمندان، نماهای نزدیک از گودزیلا، حمله‌ی دایناسورهای عجیب به سفینه‌های تحقیقاتی و همچنین، متلاشی شدن گودزیلا به تکه‌های ریز ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. به علاوه، صحنه‌های پرتنشی از نبرد با گودزیلا، شلیک انواع بمب‌ها و موشک‌ها به سمت او، انفجارهای متعدد و کشته شدن نیروهای تیم‌های شناسایی وجود دارد. گودزیلا با انتشار موج‌هایی سهمگین تعداد زیادی از انسان‌ها را در دم می‌کشد. در چند صحنه هم انسان‌ها با اسلحه دیگران را وادار به انجام کاری می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «گودزیلا: سیاره‌ی هیولاها» یک انیمه‌ی کامپیوتری علمی‌تخیلی و نخستین قسمت از سه‌گانه‌ی گودزیلاست که با الهام از افسانه‌های پایان جهان در قرن بیستم، داستان سر برآوردن هیولاهای غول‌پیکر از دل زمین و انقراض نسل بشر را روایت می‌کند. انسان‌ها که توان مقابله با گودزیلا را ندارند، به‌ناچار زمین را در جستجوی سیاره‌ی قابل سکونت دیگری ترک می‌کنند. پس از سال‌ها جستجوی بی‌نتیجه، هاروئو دیگران را متقاعد می‌کند تا به زمین بازگردند و با شناخت بهتر گودزیلا او را از پا درآورند. او با ایستادگی و مقابله با ترس دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و با فداکاری‌های خود و یارانش به موفقیت‌هایی می‌رسند. اما در این مدت، گودزیلا هم پیشرفت کرده و ماجرا به سادگی قبل نیست. فیلم با نمایش امیدواری و تلاش بی‌وقفه‌ی زنان و مردان در مبارزه با دشمن، بر مفاهیمی همچون ایستادگی، شجاعت و فداکاری تأکید می‌کند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی در فیلم وجود دارد؛ تصاویری از هیولاهای غول‌پیکر، گودزیلا، انفجارها و ویرانی‌های متعددی که باعث مرگ انسان‌ها می‌شود. گودزیلا با امواج سهمگین و پرتوهای لیزری همه ‌چیز را در یک لحظه نابود می‌کند و در مقابل، انسان‌ها هم از انواع بمب‌ها و موشک‌ها علیه او استفاده می‌کنند. مرگ والدین هاروئو در زمان کودکی، انفجار سفینه‌ی سالمندان، نماهای نزدیک از گودزیلا و متلاشی شدن آن ممکن است باعث ترس یا اضطراب کوچک‌ترها شود. موضوع کلیدی فیلم، جنگ با هیولاها برای نجات زمین و نسل بشر موضوعی است که به دنیای بزرگسالی مربوط می‌شود؛ هرچند ممکن است برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. تماشای فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور بزرگ‌ترها ببینند تا بتوانند درباره‌ی مسائل مطرح ‌شده در فیلم و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در اواخر قرن بیستم، هیولاهای غول‌پیکری از دل زمین بیرون می‌آیند و انسان‌ها را در خطر انقراض قرار می‌دهند. همزمان دو نژاد از بیگانگان فضایی به زمین می‌آیند تا در مبارزه با گودزیلا به انسان‌ها کمک کنند اما پس از شکست و تلفات سنگین، انسان‌ها زمین را در جستجوی سیاره‌ای قابل سکونت ترک می‌کنند. پس از بیست سال جستجوی بی‌نتیجه در فضا، هاروئو ساکاکی موفق می‌شود با نمایش نقطه‌ضعف‌های گودزیلا دیگران را متقاعد کند تا به زمین برگردند و برای بازپس‌گیری زمین از گودزیلا تلاش کنند. در این مدت، در زمین هزاران سال سپری شده و همه‌چیز با زمانی که انسان‌ها آن را ترک کردند، فرق کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی در این فیلم برایتان جالب است؟ چه تفاوت‌هایی با فیلم‌های ابرقهرمانی غربی دارد؟
  آن‌طور که از پایان فیلم مشخص است، داستان در قسمت دیگری ادامه دارد؛ آیا تمایلی به دیدن قسمت بعدی آن دارید؟
  در صحنه‌های مختلفی از فیلم، انسان‌ها زمین را خانه‌ی خود خطاب می‌کنند؛ به نظر شما، آیا زمین فقط متعلق به انسان‌هاست؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۸۸
  سال انتشار ۲۰۱۷