گودزیلا: شهر در خط مقدم

(Godzilla: City on the Edge of Battle)

thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمه و علمی‌تخیلی درباره‌ی تلاش، ایستادگی و فداکاری انسان‌ها برای بازپس‌گیری زمین از گودزیلا، با تأکید بر پشتکار و کار گروهی

سال: 2018
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تلاش انسان‌ها برای پیروزی بر گودزیلا ممکن است برای نوجوانان معنادار باشد.
  هاروئو در مقابل مشکلات می‌ایستد و استفاده از دانش در چالش‌های زندگی را ویژگی منحصر به فرد انسان‌ها می‌داند. او چند بار کاری را می‌کند که از اعماق وجودش احساس می‌کند. تقابل میان منطق و احساس در فیلم برجسته شده و هاروئو برای پیدا کردن راه به احساس خود توجه می‌کند. فرهنگ هوتوآ مبتنی بر زندگی و هماهنگی با زیست‌بوم کره‌ی زمین است، نه نفرت و نابودی. هم در میان مبارزان و هم در میان قبیله‌ی هوتوآ زنان و مردان در کنار هم حضور دارند.
  یوکو و هاروئو در یک صحنه یکدیگر را می‌بوسند. در موارد متعدد به پیشکشی جسم برای هدف والا و عملیات‌های انتحاری اشاره می‌شود. اهالی بیلوسالودو جزئی از شهر نانوفلز می‌شوند و از انسان‌ها نیز می‌خواهند همین کار را بکنند. جنگ برای نجات زمین و نسل بشر موضوعی است که به دنیای بزرگسالان مربوط می‌شود؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در موارد متعددی، عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر آشغال، عوضی، لعنتی، مزخرف، حرامزاده و چه مرگت است استفاده می‌شود.
  صحنه‌های پرتنشی از مبارزه‌ی انسان‌ها با گودزیلا، شلیک پیاپی گلوله و توپ به او و انفجارهای عظیم وجود دارد. پرتو لیزری ساطع‌ شده از چشمان گودزیلا تا بیرون از جو هم می‌رود. گودزیلا چند بار تلاش می‌کند شخصیت‌های اصلی داستان را هدف قرار دهد اما در این قسمت، انسان‌ها موفق می‌شوند با آن مقابله کنند یا با واکنش سریع از تیررس خارج شوند. در شهر نانوفلز، جسدهای جذب ‌شده‌ی انسان‌ها به چشم می‌خورد. همچنین، در زندان شهر هوتوآ، اسکلت‌های بیشماری دیده می‌شود. علاوه بر نماهای نزدیک از گودزیلا، تبدیل تدریجی انسان‌ها به نانوفلز که از پا شروع می‌شود و کم‌کم سراسر بدن را فرا می‌گیرد، ممکن است باعث ترس یا اضطراب کوچک‌ترها شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  گودزیلا: شهر در خط مقدم یک انیمه‌ی کامپیوتری علمی‌تخیلی و دومین قسمت از سه‌گانه‌ی گودزیلاست. در این قسمت، در ادامه‌ی گودزیلا: سرزمین هیولاها، بازماندگان موج‌های سهمگین گودزیلا سعی می‌کنند دوباره عزم‌شان را جزم کنند و با تجهیزات بهتر به مصاف گودزیلای غول‌پیکر بروند. آشنایی با گونه‌ی جدیدی از انسان‌های هوشمند، آن‌ها را به شهر مکاگودزیلا (گودزیلای ماشینی) می‌رساند؛ شهری که با تکثیر و تکامل فناوری هوشمند نانوفلز ایجاد شده است؛ فناوری‌ای که بیلوسالودوئی‌ها برای مقابله با گودزیلا به زمین آورده بودند. اما هاروئو با پی بردن به ماهیت اهریمنی نانوفلز متوجه می‌شود این فناوری پس از نابودی گودزیلا خود به گودزیلای جدیدی بدل خواهد شد. هاروئو با حفظ روحیه و ایستادگی نقش فرماندهی خود را به خوبی ادامه می‌دهد و در لحظه‌های دشوار به ندای درونش گوش می‌دهد. این قسمت از فیلم هم با نمایش ایستادگی و فداکاری مردان و زنان مبارز، بر تلاش، پشتکار و کار گروهی تأکید می‌کند.
  در این قسمت هم صحنه‌های پرتنشی از مبارزه‌ی انسان‌ها با گودزیلا همراه با شلیک پیاپی گلوله و توپ و انفجارهای عظیم وجود دارد. گودزیلا چند بار تلاش می‌کند انسان‌ها را با پرتو لیزر هدف قرار دهد اما با هوشمندی و سرعت واکنش انسان‌ها ناکام می‌ماند. علاوه بر نماهای نزدیک از گودزیلا و خطوط الکترومغناطیسی پیرامون آن، تبدیل تدریجی انسان‌ها به نانوفلز نیز ممکن است باعث ترس یا اضطراب کوچک‌ترها شود. استفاده از عبارت‌های توهین‌آمیز بیشتر از قسمت قبلی است و دو کلمه‌ی لعنتی و عوضی بارها به کار می‌روند. موضوع نجات زمین و نسل بشر مربوط به دنیای بزرگسالی است؛ هرچند می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. به علاوه، اشارات متعددی به تقدیم جسم برای هدف والاتر در فیلم وجود دارد. تماشای فیلم برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور بزرگ‌ترها ببینند تا بتوانند درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پس از آن‌که گودزیلای غول‌پیکر همه‌ی سفینه‌ها را نابود کرد، بازماندگان تلاش می‌کنند تا با سیاره‌ی مادر ارتباط برقرار کنند. آن‌ها با گونه‌ی جدیدی از انسان‌ها آشنا می‌شوند که با وجود زندگی بدوی، از هوش بالایی برخوردارند. سرنیزه‌های آنان از نانوفلز است؛ فناوری پیشرفته‌ای که بیلوسالودوئی‌ها برای مقابله با گودزیلا به زمین آوردند. نانوفلز حالا خود را تکثیر کرده و یک شهر نانوفلزی ساخته است. با به دست گرفتن کنترل شهر نانوفلزی، بازماندگان با سفینه‌ی مادر ارتباط برقرار می‌کنند و تجهیزات خود را به کمک نانوفلز ارتقا می‌دهند. اما درست در لحظه‌ای که یک قدم به نابودی گودزیلا مانده، هاروئو به ماهیت اهریمنی آن پی می‌برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  این فیلم چه تفاوتی با فیلم‌های علمی‌تخیلی غربی دارد؟ آبا این تفاوت‌ها در دیگر فیلم‌های علمی‌تخیلی ژاپنی هم وجود دارد؟ به نظر شما، این تفاوت‌ها از کجا ناشی می‌شود؟
  گالاگو معتقد بود رفتار هاروئو با گودزیلا در تناقض با انسانیت است؛ چقدر با او موافق‌اید؟
  به نظر شما، فیلم پایان مناسبی داشت یا اصلاً پایانی داشت؟ اگر شما جای نویسنده بودید، آن را چطور تمام می‌کردید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۱۰۰
  سال انتشار ۲۰۱۸