گوستر

(Ghoster)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی و فانتزی درباره‌ی به ارث رسیدن عمارتی به پدر و دختری، رفتن آن‌ها به عمارت، مواجه شدن آن‌ها با شبحی زندانی در آینه‌ها، و تلاش برای نجات پسر شبحی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مادر الیزابت از دنیا رفته است و او با پدرش زندگی می‌کند. آن‌ها جای خالی مادر را به‌شدت احساس می‌کنند. وضعیت مالی آن‌ها خوب نیست و بدهی زیادی به بانک دارند. الیزابت سعی می‌کند هوای پدرش را داشته باشد و به او روحیه دهد. او و متئو دست به ماجراجویی می‌زنند و تلاش می‌کنند به پسر شبحی کمک کنند.
  الیزابت با این‌که مادرش را از دست داده و خیلی ناراحت است، سعی می‌کند روحیه‌اش را حفظ و به پدرش کمک کند. پدر الیزابت هم شوخ‌طبع است و با وجود فشارهای مالی زیاد، آرامشش را حفظ می‌کند. رابطه‌ی پدر و دختر خیلی خوب است. الیزابت ماجرای پسر شبحی را برای پدرش تعریف می‌کند و وقتی پسر شبحی از همه‌ی آن‌ها کمک می‌خواهد، با این‌که بانک فشار زیادی به آن‌ها آورده تا بدهی‌هایشان را بدهند، دست به هر کاری می‌زنند تا او و خانواده‌اش را که در الماس اژدها اسیر شده‌اند نجات دهند.
  پدر الیزابت به محض دیدن کانی از او درباره‌ی زندگی‌اش پرس‌وجو می‌کند و همین که متوجه می‌شود کانی مجرد است، خوشحال می‌شود.
  الیزابت زمانی که پدرش خوابیده، صدایی می‌شنود که به او می‌گوید دم در خانه برود. وقتی الیزابت و پدرش به عمارت جدید می‌روند، الیزابت در آینه شبحی را می‌بیند. او در شیر آشپزخانه هم او را می‌بیند. زمانی که متئو و الیزابت وارد تابلوی جغد می‌شوند، خطرات زیادی آن‌ها را تهدید می‌کنند. با اشتباه گفتن حروف شوالیه‌ها، چیزی نمانده جانشان را از دست بدهند. با کشیدن اهرم اشتباه زمین زیر پایشان فرو می‌ریزد. در موقعیت‌های پایانی مشخص می‌شود کانی همان اژدها بوده که خودش را در خانواده‌ی آن‌ها جا داده بود. اژدها پسر شبحی را مسموم می‌کند و می‌گوید تا نیمه‌شب می‌میرد. روح مادر الیزابت ظاهر می‌شود و اژدها را در جعبه زندانی می‌کند. الیزابت با این‌که اصلاً این کار را دوست ندارد، ولی باید با روح مادرش خداحافظی کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی و فانتزی گوستر ماجرای دختری است که با پدرش زندگی می‌کند و مادرش را به تازگی از دست داده است. آن‌ها نامه‌ای دریافت می‌کنند و مشخص می‌شود مادرش وارث عمارت بزرگی شده است. آن‌ها به عمارت می‌روند تا از ماجرا سردربیاورند که با شبح پسری مواجه می‌شوند و باید مشکل او را حل کنند. در این فیلم مضامینی چون همدلی و دوست داشتن پررنگ شده است. الیزابت هم غصه‌ی مرگ مادر را می‌خورد هم با مشکلات مالی‌شان درگیر است و باید به پدرش روحیه بدهد. وقتی پسر شبحی از آن‌ها می‌خواهد زمان کامل شدن ماه به او کمک کنند با اژدها بجنگد، همگی کمکش می‌کنند و الیزابت و متئو با وارد شدن به تابلوی جغد جانشان را به خطر می‌اندازند.
  در فیلم موقعیت‌های ترسناکی وجود دارد که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. اوایل فیلم وقتی برق رفته و الیزابت در نور شمع نشسته، صدایی را می‌شنود که به او می‌گوید دم در برود. وقتی وارد عمارت می‌شوند، الیزابت شبحی را در آینه می‌بیند. آن شبح بارها تلاش می‌کند با آن‌ها ارتباط برقرار کند. نماینده‌های بانک چند بار درِ خانه‌ی آن‌ها می‌آیند و تهدیدشان می‌کنند. وقتی متئو و الیزابت وارد تابلوی جغد می‌شوند، خطرهای زیادی تهدیدشان می‌کند و در آخر اژدها پسر شبحی را مسموم می‌کند. روح مادر الیزابت ظاهر می‌شود و الیزابت باید برای همیشه با او خداحافظی کند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو درباره‌ی مسائل مختلف فیلم فراهم باشد.

  چکیده داستان

  الیزابت به تازگی مادرش را از داده است. او و پدرش گرفتار مشکلات مالی زیادی هستند. طوری که حتی برق خانه‌شان قطع شده است. نامه‌ی مرموزی به دست آن‌ها می‌رسد. در آن نامه مشخص می‌شود مادرشان عمارت بزرگی با سی‌و‌هفت اتاق را به ارث برده است. الیزابت و پدرش به عمارت می‌روند و متوجه می‌شوند یوتو، اژدهای بدجنس، پسر شبحی را به مدت پنجاه سال در آینه‌های عمارت اسیر کرده است. یوتو وارث‌های عمارت را از بین برده و در الماسی اسیر کرده است. او با این کار می‌خواهد به عمر جاودان برسد. شبی که ماه کامل می‌شود، با کشتن الیزابت، یعنی آخرین وارث عمارت، یوتو می‌خواهد به خواسته‌اش برسد، ولی الیزابت همراه پدرش و متئو و پسر شبحی معماهای زیادی را حل می‌کنند و با اژدها مواجه می‌شوند. مادر الیزابت به کمک او می‌آید و اژدها را در جعبه‌ی چوبی زندانی می‌کند و پسر شبحی یا همان ویلیام، داییِ الیزابت هم زنده می‌شود و به عمارت برمی‌گردد. ویلیام بدهی بانک را می‌دهد و آن‌ها با همدیگر زندگی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان اشباح و ارواح واقعی هستند و ممکن است آدم‌ها آن‌ها را ببینند؟
  آیا درباره‌ی موجودی به اسم اژدها اطلاعاتی دارید؟
  الیزابت و متئو ماجرای پسر شبحی را به پدرهایشان گفتند. به نظرتان این کار چه کمکی به آن‌ها کرد و اگر مخفی‌کاری می‌کردند ممکن بود چه اتفاق‌هایی برایشان بیفتد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Rayan Bellgardt
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۰
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Ace Entertainment Films
  بازیگران جاش اسکیگ، جی.آر براون، سوفی پراکتر
  سال انتشار ۲۰۲۲