گوسفندی به نام شان: فارماگدون

(A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon )

بررس متن: زهرا درایتی

7+ 5 تا 7 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دوستی بین گوسفندی در مزرعه و موجودی فرازمینی، و تلاش گوسفند و دوستانش برای بازگرداندن او پیش والدینش

سال انتشار: 2019

گوسفندی به نام شان: فارماگدون

(A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon )
7+
5 تا 7 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دوستی بین گوسفندی در مزرعه و موجودی فرازمینی، و تلاش گوسفند و دوستانش برای بازگرداندن او پیش والدینش

سال انتشار: 2019

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شان با لو لا رابطه‌ی دوستانه‌ای برقرار می‌کند و برای نجات او تلاش می‌کند. گوسفندان دیگر هم به او کمک می‌کنند. لو لا از والدینش جدا شده و می‌خواهد هرچه زودتر پیش آن‌ها برگردد. خطراتی که برای او و دیگر گوسفندان پیش می‌آید، ماجراجویی‌هایشان در کنار هم و روابط میان گوسفندان و سگ و مرد مزرعه‌دار نیز می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
شان در عین بازیگوش بودن، مهربان و حمایتگر است. او وقتی متوجه می‌شود لو لا از والدینش جدا شده، تمام تلاشش را می‌کند تا همه‌ی گوسفندان مزرعه را متحد کند و همگی با هم همکاری می‌کنند تا لو لا به والدینش برسد. گوسفندان و سگ مزرعه با وجود این‌که قبل از پیدا شدن لو لا، با هم مسائل و مشکلاتی دارند، برای رسیدن به هدف مشترک، با هم همکاری می‌کنند و اختلافات‌شان را کنار می‌گذارند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
حضور سفینه‌ی فضایی در جنگل، ترسناک و رازآلود است و مزرعه‌دار و سگش از ترس پا به فرار می‌گذارند. در طول فیلم شخصیت‌ها در خطر قرار می‌گیرند، فرار می‌کنند، مورد اصابت فریزبی و اشیای دیگری قرار می‌گیرند، از ارتفاع سقوط می‌کنند ولی کسی آسیبی نمی‌بیند. انفجار و ویرانی و افتادن و پرت شدن اشیا هم در طول فیلم اتفاق می‌افتد. مأمور آژانس شخصیتی بدجنس و ترسناک دارد و می‌خواهد با استفاده از یک ربات بزرگ لو لا را بگیرد ولی در پایان معلوم می‌شود که دلیل رفتارهای خشنش چیست. لو لا از والدینش جدا شده و در تلاش است پیش آن‌ها برگردد ولی موانع مختلفی سر راهش قرار دارند که این رسیدن را تا پایان فیلم به تعویق می‌اندازند. صحنه‌ی جدا شدن لو لا از شان و رفتن از پیش او ممکن است برای کودکان غم‌انگیز باشد. فیلم در حالی به پایان می‌رسد که ماشین برداشت جدید مزرعه‌دار، با اصابت یک فریزبی از هم می‌پاشد و عصبانیت مزرعه‌دار و رفتارهای بعدی‌اش با سگ و گوسفندان در ابهام باقی می‌ماند.
گفتار نامناسب
فیلم بی‌کلام است ولی گاهی شخصیت‌ها با رفتارهایشان یکدیگر را مسخره می‌کنند.
محتوای بزرگسالانه
آقای مزرعه‌دار در چند صحنه با لباس‌زیر نمایش داده می‌شود و در یک صحنه باسنش نشان داده می‌شود. طرحی از زن و مردی برهنه نشان داده می‌شود که جاهای خصوصی‌شان پوشیده شده است. لو لا بعد از نوشیدن دو بطری نوشیدنی، شبیه افرادی رفتار می‌کند که انرژی‌زا نوشیده‌اند.
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن استاپ موشن بدون کلام، در ادامه‌ی قسمت اول آن و با اقتباس از سریال گوسفندی به نام شان ساخته شده که در فارسی با نام بره‌ناقلا شناخته شده است. در این قسمت، گوسفندان مزرعه که زندگی کسالت‌بار و روزمره‌شان را می‌گذرانند، با ورود یک موجود فرازمینی به مزرعه، وارد ماجراهای هیجان‌انگیزی می‌شوند که زندگی‌شان را دگرگون می‌کند. این موجود فرازمینی که در اثر یک اشتباه از سیاره‌اش خارج شده و از والدینش نیز جدا شده، لو لا نام دارد. او موجودی دوست‌داشتنی و بازیگوش است که در بدو ورود با شان، گوسفند معروف مزرعه، دوست می‌شود. شان بعد از این‌که متوجه می‌شود لو لا از والدینش جدا شده، سعی می‌کند بقیه‌ی حیوانات مزرعه را متحد کند تا با همکاری هم او را به سفینه‌اش برگردانند اما در این بین اتفاقاتی می‌افتد که مانع رسیدن لو لا به سفینه‌اش می‌شوند. شان و دیگر حیوانات در نهایت، با همکاری هم موفق می‌شوند همه‌ی موانع را از سر راه بردارند و لو لا را به والدینش برسانند. دوستی، کار گروهی، همدلی و تلاش برای رسیدن به هدف از مضامین پرتکرار در این فیلم‌اند. فیلم صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد. فرود سفینه و آغاز داستان در فضایی تاریک و ترسناک اتفاق می‌افتد. افتادن و پرت شدن و اصابت اشیا به شخصیت‌ها در طول فیلم جریان دارد. موضوع جدایی لو لا از والدینش و شخصیت‌ بدجنس مامور آژانس و رفتارهای خشن او برای گرفتن لو لا نیز می‌تواند برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. صحنه‌ی جدا شدن لو لا از شان و رفتن از پیش او هم ممکن است برای کودکان غم‌انگیز باشد. از آن‌جایی که فیلم بدون کلام است و داستان نسبتاً پیچیده‌ای دارد، ممکن است درک خط سیر اتفاقات برای کوچک‌ترها دشوار باشد و نیاز به همراهی بزرگ‌ترها داشته باشند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو در مورد ترس‌ها و نگرانی‌هایشان و موضوعات داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

شان و دوستانش زندگی آرامی را در مزرعه می‌گذرانند و مثل همیشه باید قوانینی را که سگ مزرعه‌دار وضع کرده، رعایت کنند. اما شبی با فرود آمدن سفینه‌ای فضایی در جنگل و ورود موجودی فرازمینی به نام لو لا به مزرعه، زندگی اهالی مزرعه تغییر می‌کند. شان و دوستانش متوجه می‌شوند که لو لا از والدینش جدا شده و نیاز به کمک دارد تا به سفینه‌اش برسد و پیش والدینش در سیاره‌اش برگردد. از طرف دیگر، مأموری از آژانس شکار اشیای ناشناس پرنده، که در کودکی موجوداتی فرازمینی را دیده، با خبردار شدن از ورود لو لا به مزرعه، می‌خواهد او را دستگیر کند و ادعایش را در مورد وجود موجودات فرازمینی ثابت کند. اهالی مزرعه با هم همکاری می‌کنند تا لو لا را از دست مأمور نجات دهند و به والدینش برسانند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

داستان فیلم را متوجه شدید؟ وقتی موقع تماشای فیلم چیزی را متوجه نمی‌شوید چه کار می‌کنید؟ از دیگران سوال می‌کنید؟ به نظر شما شخصیت‌های فیلم، با وجود این‌که حرف نمی‌زدند، چگونه با هم ارتباط برقرار می‏‌کردند؟ شما حرف‌های آن‌ها را متوجه می‌شدید؟ به نظرتان چرا مأمور آژانس می‌خواست لو لا را بگیرد؟ در پایان فیلم فهمیدید که دلیل رفتارهای او چه بود؟ چیزی از اتفاقات کودکی او فهمیدید؟ فکر می‌کنید شان بعد از رفتن لو لا چه احساسی داشت؟ برای شما پیش آمده که از دوستی جدا شوید یا مدت طولانی او را نبینید؟ برای رفع دلتنگی چکار کردید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 87
سال انتشار 2019