گوژپشت نوتردام ۲

(The Hunchback of Notre Dame II)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و درام از تلاش پسری جوان با قیافه‌ای متفاوت برای رسیدن به عزت‌نفس و یافتن عشق واقعی

سال: 2002
    بررس فیلم: علی نجفی

    سنجه‌ها

    این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
    احساسات ناخوشایند کوازیمودو و مادلین نسبت به خودشان ممکن است در هر کودکی شکل بگیرد؛ یا به خاطر تفاوت‌های ظاهری یا تحقیرها و رفتارهای نامناسب اطرافیان. تلاش برای توجه به زیبایی‌های درونی، افزایش عزت نفس، و جلب دوستی و اعتماد در فیلم بسیار مورد تأکید است.
    کوازیمودو با همه، به‌ویژه بچه‌ها، مهربان است و اطرافیانش او را به خاطر ویژگی‌های اخلاقی‌اش دوست دارند. وقتی به مادلین علاقه‌مند می‌شود، منتظر معجزه نمی‌نشیند و خودش دست به کار می‌شود. همسر کلانتر نیز به جای او کاری نمی‌کند و در عوض او را تشویق می‌کند تا خودش حرف دلش را بزند. او به مادلین اعتماد می‌کند و به او فرصت می‌دهد تا خود واقعی‌اش را نشان دهد و استعدادش را شکوفا کند.
    کوازیمودو و مادلین به هم علاقه‌مند می‌شود و رفتارهای عاشقانه‌ای دارند؛ هرچند در دوبله بسیاری از صحنه‌های مربوط به آن حذف شده است. برخی از شخصیت‌های زن لباس‌های باز پوشیده‌اند که در دوبله حذف یا پوشانده شده‌اند. کل داستان مربوط به احساس تنهایی و بی‌کسی کوازیمودو و جستجوی او برای عشق واقعی است.
    مدیر سیرک با زیردستانش با لحن تحقیرآمیزی حرف می‌زند و دختر جوان را بارها با صفت‌هایی مثل خنگ و نادان تحقیر می‌کند. همچنین، با تهدید دختر، او را به انجام کارهایی خلاف میلش وادار می‌کند.
    کودکان درباره‌ی رسوم اهالی پاریس و فضای جشن عشق، آگاهی مختصری پیدا می‌کنند؛ به اسم جشن در دوبله اشاره نمی‌شود.
    مجسمه‌های کلیسا حرکت می‌کنند و حرف می‌زنند و در موقعیت‌های متعدد با هم دعوا یا بحث می‌کنند. در صحنه‌ای حشره‌های ریزی از اسکلت‌های انسانی بیرون می‌آیند. کلانتر و یارانش برای دستگیری مدیر سیرک شمشیر می‌کشند اما از آن استفاده نمی‌کنند. مدیر سیرک، پسربچه‌ی کلانتر را گروگان گرفته است.

    آنچه والدین باید بدانند

    در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

    انیمیشن گوژپشت نوتردام ۲ یک انیمیشن دوبعدی عاشقانه و موزیکال است که با الهام از رمانی با همین نام، نوشته‌ی ویکتور هوگو و در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده است. داستان درباره‌ی پسر جوانی به نام کوازیمودو است که به‌خاطر ظاهر متفاوتش احساس بدی درباره‌ی خود دارد اما هنرمند و مهربان است. ناقوس باارزش او نیز از بیرون ظاهر ساده‌ای دارد اما از درون با الماس‌ها و یاقوت‌های گران‌بها تزئین شده است. او احساس تنهایی و بی‌کسی می‌کند و به دنبال عشق واقعی است. کوازیمودو به دختری به نام مادلین علاقه‌مند می‌شود که در سیرک سیار کار می‌کند و همچون خود او، خانواده‌ای ندارد، همیشه تحقیر شده و توانایی‌هایش نادیده گرفته شده است. مدیر سیرک با تحقیر و تهدید، او را به انجام کارهایی خلاف میلش وادار می‌کند. کوازیمودو و مادلین یاد می‌گیرند به زیبایی‌های درونی یکدیگر توجه کنند و با اعتماد به هم، یکدیگر را در به دست آوردن عزت‌نفس کمک کنند. تلاش برای توجه به زیبایی‌های درونی، افزایش عزت‌نفس، و جلب دوستی و اعتماد در فیلم بسیار مورد تأکید است.
    در فیلم صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود دارد. کلانتر و یارانش برای دستگیری مجرم شمشیر می‌کشند؛ هرچند از آن استفاده نمی‌کنند. در یک صحنه، حشره‌های ریز و سیاه‌رنگی از اسکلت‌های انسانی بیرون می‌آیند که ممکن است برای کوچک‌ترها غافلگیرکننده باشد. داستان اصلی فیلم درباره‌ی احساس تنهایی کوازیمودو و تلاش او برای یافتن عشق واقعی است که در جهان کودکان موضوع معناداری نیست. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم یا سؤال‌هایشان با هم گفتگو کنند.

    چکیده داستان

    اهالی پاریس خود را برای جشن عشق آماده می‌کنند؛ جشنی که در آن، عشق خود را به یکدیگر ابراز می‌کنند. کوازیمودو، پسر جوان، خود را تنها و بی‌کس احساس می‌کند؛ تا این‌که با مادلین، یکی از کارکنان سیرک سیار، آشنا می‌شود. مدیر سیرک برای دزدیدن زنگوله‌ی باارزش کوازیمودو نقشه کشیده و برای عملی کردن نقشه‌اش از مادلین استفاده می‌کند اما در نهایت موفق نمی‌شود نقشه‌اش را عملی کند.

    فرصت‌هایی برای گفتگو

    در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

    قضاوت‌های ما در مورد آدم‌ها بر اساس ظاهرشان ممکن است چه پیامدهایی برای ما یا آن‌ها داشته باشد؟
    به نظرتان چرا کوازیمودو نمی‌توانست دوباره به مادلین اعتماد کند؟ مادلین چگونه توانست اعتماد او را جلب کند؟
    از عملکرد مدیر سیرک برای دزدی از مردم چه درسی می‌توان گرفت؟

    مشخصات فیلم و انیمیشن

    رتبه MMPA G
    مدت زمان ۶۸
    سال انتشار ۲۰۰۲