گیسوکمند

(Tangled)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دختری جوان، اختلاف او با نامادری‌اش بر سر دنبال کردن رؤیاهایش، فرار او از خانه و تجربه‌ی تنهایی،‌ ناامیدی و دوستی

سال: 2010
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  راپونزل با وجود مخالفت زیاد نامادری‌اش در مورد خارج شدن از خانه، برای رسیدن به رؤیای دیرینه‌اش به بیرون می‌رود. او متوجه می‌شود دنیا هیچ شباهتی به توصیفات نامادری‌اش ندارد و مردم مهربان‌اند. رفتارهای نامادری با او و تلاش‌های او برای مستقل شدن برای بسیاری از کودکان همذات‌پندارانه است.
  راپونزل کنجکاو و خوش‌بین است و همیشه به دنبال خوبی در هر آدمی است. او دیگران را تشویق می‌کند تا عادلانه قضاوت کنند و تصمیم بگیرند. فلین دزدی است که با جلو رفتن داستان به مرور به آدم بهتری تبدیل می‌شود و اشتباهات گذشته‌اش را تکرار نمی‌کند.
  راپونزل و فلین در طول فیلم به دفعات نگاه‌های عاشقانه رد و بدل می‌کنند و با یکدیگر سر و سری دارند و در نهایت عاشق هم می‌شوند. گاتل با زیبایی ظاهری‌اش همکاران فلین را گول می‌زند. اندام راپونزل مطابق با کلیشه‌های اندام زنانه است و برجستگی‌ها و انحناهای اغراق‌آمیزی دارد. راپونزل و فلین در مسیر به رستورانی می‌روند که افراد در آن در حال نوشیدن مشروبات الکلی‌اند.
  کلماتی مانند مضحک و احمق به عنوان ناسزا استفاده می‌شوند.
  کودکان با افسانه‌ی غربی راپونزل آشنا می‌شوند.
  گاتل، همکاران فلین رایدر و اراذل و اوباش داخل رستوران همگی چهره‌های ترسناکی دارند. گاتل راپونزل را در کودکی از پدر و مادرش می‌دزدد. او همواره به راپونزل می‌گوید دنیا مکانی ترسناک و پر از آدم‌های خطرناک است. فلین سربازی را از اسبش به پایین پرت می‌کند. ماکسیموس (اسب سرباز) سعی می‌کند فلین را از دره به پایین پرت کند. راپونزل به صورت مکرر با ماهیتابه به فلین ضربه می‌زند و او را با موهایش روی صندلی می‌بندد. اراذل و اوباش در رستوران، فلین را دستگیر و تهدید می‌کنند. فلین با سربازان و اسبی به نام ماکسیموس مبارزه می‌کند. راپونزل و فلین در غاری گیر می‌افتند و نزدیک است غرق شوند. فلین محکوم به اعدام می‌شود، اما نجات پیدا می‌کند. گاتل از پشت به فلین خنجر می‌زند و به نظر می‌آید او مرده است، اما توسط راپونزل نجات پیدا می‌کند. در طول داستان صحنه‌های متعددی از تعقیب‌وگریز را شاهدیم.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  «گیسوکمند» یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است. داستان این انیمیشن که با اقتباس از افسانه‌ی کلاسیک راپونزل از برادران گریم ساخته شده، درباره‌ی دختری شاهزاده به همین نام است که جادویی در گیسوانش نهفته است و توسط زنی به نام گاتل دزدیده می‌شود. زمانی که راپونزل به نوجوانی می‌رسد، می‌خواهد برجی را که از کودکی در آن زندانی بوده ترک کند اما گاتل همیشه کاری می‌کند که او از مردم و دنیای بیرون وحشت داشته باشد و به او اجازه‌ی خارج شدن از خانه را نمی‌دهد اما وقتی دزدی به نام فلین رایدر به برج می‌آید، سفر خطرناک و ماجراجویانه‌ای را با او برای خروج از برج آغاز می‌کند. راپونزل بر خلاف کلیشه‌های رایج در داستان‌های پرنسسی، منتظر نمی‌ماند تا رایدر او را نجات دهد. او سعی می‌کند به خودش کمک کند و شرایط را به خواست خودش تغییر دهد. این فیلم کودکان را تشویق می‌کند که به دنبال رؤیاهایشان بروند و به آن‌ها نشان می‌دهد انسان‌ها همیشه آن‌گونه که به نظر می‌رسند نیستند. همچنین به دختران یادآوری می‌کند که نیازی به نجات داده شدن ندارند و می‌توانند از پس خودشان برآیند.
  فیلم موقعیت‌ها و صحنه‌‌های خشن و ترسناک متعددی دارد؛ از جمله دزدیده شدن راپونزل و جدا کردن او از والدینش، چهره‌ی ترسناک گاتل در پیری، ظاهر اراذل و اوباش در رستوران و صحنه‌های متعدد تعقیب‌وگریز. بخش زیادی از فیلم به عشق میان راپونزل و فلین می‌پردازد که موضوع کودکانه‌ای نیست. موضوع فرار از خانه هم ممکن است برای بعضی از والدین نگران‌کننده باشد و شاید تمایل داشته باشند در مورد این موضوع با کودکشان گفتگو کنند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در مورد موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گیسوکمند، داستان شاهزاده راپونزل را تعریف می‌کند که به دلیل این‌که مادرش در دوران بارداری از یک گل خاص خورده، دارای موهای جادویی بلند با قدرت درمانی و جوان‌سازی است. این قدرت فقط برای نامادری‌اش، گاتل، یک عجوزه‌ی پیر که راپونزل را در کودکی دزدیده، استفاده می‌شود که همیشه جوان و زیبا به نظر آید. از آن‌جایی که راپونزل در یک برج دورافتاده زندانی است، هر سال در روز تولدش آرزو می‌کند بتواند ستارگان زیبا را که آسمان را روشن می‌کنند، ببیند. زمانی که یک دزد فراری به نام فلین رایدر برج او را پیدا می‌کند، راپونزل او را در موهای خود اسیر می‌کند تا این‌که قول دهد او را برای دیدن فانوس‌های معلق در هوا با خود ببرد و قبل از این‌که گاتل از مأموریت سه‌روزه‌اش برگردد، او را به برج برگرداند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا رؤیایی دارید که دوست دارید برای رسیدن به آن تلاش کنید؟ برای رسیدن به آن چکار می‌کنید؟
  به نظرتان نامادری واقعاً راپونزل را دوست داشت یا فقط از او استفاده می‌کرد؟ راپونزل چه احساسی نسبت به او داشت؟
  راپونزل چه شباهت‌ها و چه تفاوت‌هایی با شاهزاده‌های دیگری که شرکت والت‌دیزنی تولید کرده دارد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۹۲
  سال انتشار ۲۰۱۰