یافتن اوهانا

(Finding ‘Ohana)
thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی ماجراجویانه درباره‌ی گذراندن تابستان خواهر و برادری در شهر زادگاه مادرشان، جست‌وجوی گنجی افسانه‌ای، همراه با مضامینی چون اهمیت داشتن خانواده و دوستی

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پدر پیلی و ایوئان از دنیا رفته است و آن‌ها با مادرشان زندگی می‌کنند. مادرشان به‌سختی بزرگشان کرده است و گاهی بچه‌ها علاوه بر نبودن پدر، کمبود مادر را هم در زندگی‌شان حس کرده‌اند و ایوئان این موضوع را به زبان می‌آورد. آن‌ها باید تابستانشان را در جزیره‌ی زادگاه مادرشان بگذرانند و از این موضوع خوشحال نیستند. پیلی و ایوئان گاهی با هم جروبحث‌هایی می‌کنند. آن‌ها می‌روند سراغ ماجراجویی و برای نجات خانه‌ی پدربزرگ دنبال گنج می‌گردند. آن‌ها شرایط سخت پدربزرگ را متوجه می‌شوند و با زندگی در هاوایی کنار می‌آیند.
  مادر پیلی و ایوئان که رابطه‌ی خوبی با پدرش ندارد، و سال‌هاست همدیگر را ندیده‌اند، با هم آشتی می‌کنند و هر دو از رفتارهای گذشته‌شان پشیمان می‌شوند. پیلی و ایوئان هم رابطه‌شان را دوستانه می‌کنند و دست از دعوا و جنگ همیشگی‌شان برمی‌دارند.
  ایوئان با دیدن هانا حالت چهره‌اش تغییر می‌کند و به نظر می‌آید با همان نگاه اول عاشق او می‌شود. در پایان ایوئان به او ابراز علاقه می‌کند.
  رابطه‌ی پیلی و ایوئان با هم خوب نیست و با لحن توهین‌آمیز با هم حرف می‌زنند. مادرشان هم با پدربزرگشان با لحن خوبی صحبت نمی‌کند. علاوه‌براین، در فیلم واژه‌های توهین‌آمیزی مثل پسرهای بدترکیب، لعنتی، دهن گشادت رو ببند و... به کار می‌رود.
  پدربزرگ و کسپر در یکی از موقعیت‌ها پرنده‌ای را به خاک می‌سپارند که حیوان خانگی کسپر نیست، ولی او می‌گوید مرگ هر حیوانی ناراحت‌کننده است و با این کار به آن حیوان و روحش احترام می‌گذارند. تأکید اصلی فیلم بر ارزشمند بودن خاک، گذشته‌ی انسان و زبان مادری است. علاوه بر آن، همه می‌آموزند خانواده نقش مهمی دارد و باید برای خانواده احترام زیادی قائل شد. آن‌ها در سفرشان به سوی یافتن گنج می‌آموزند که با کار گروهی و مشارکت جمعی و دوستی می‌توانند مشکلات را پشت سر بگذارند.
  ماجرای فیلم در هاوایی اتفاق می‌افتد. آب‌وهوای هاوایی، غذاهایی که مصرف می‌کنند و بخشی از آداب و رسوم آن‌ها در فیلم نمایش داده شده است.
  کسپر و پیلی زمانی که به دنبال گنج رفته‌اند، وارد غار تاریکی می‌شوند. آن‌ها از ارتفاع سقوط می‌کنند و اسکلتی را پیدا می‌کنند. وقتی آن‌ها می‌خواهند از غار رد شوند، عنکبوت خطرناکی روی دست‌های ایوئان راه می‌رود و او را نیش می‌زند. بعد از آن، غار می‌ریزد و چیزی نمانده پیلی زیر آوار بماند. آن‌ها مجبورند از روی پل و لبه‌ی دیوار باریکی رد شوند که زیر آن مواد مذاب در جریان است. در یکی دو موقعیت آن‌ها زیر جریان‌های آب می‌روند. بعد از پیدا کردن گنج متوجه می‌شوند آن‌جا مقبره است و اجازه ندارند چیزی از مقبره ببرند. مشعل‌های مقبره خاموش می‌شود و آن‌ها در تاریکی فرو می‌روند. وقتی ایوئان با خودش بخشی از گنج را می‌برد، ارواحی آن‌ها را دنبال می‌کنند و تا پس گرفتن گنج دست از سر آن‌ها برنمی‌دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم یافتن اوهانا ماجرای خواهر و برادری است که همراه مادرشان و برخلاف میلشان می‌خواهند تابستان را در هاوایی و پیش پدربزرگشان بگذرانند. پیلی خیلی زود کتابی را پیدا می‌کند که شخصی به اسم رابینسون نوشته و در آن از گنجی بزرگ خبر داده است. پیلی و ایوئان و کسپر و هانا سراغ گنج می‌روند و ماجراهای زیادی را از سر می‌گذرانند. در این فیلم نقش خانواده و زبان مادری و فرهنگ گذشته بسیار پررنگ شده است. مادر آن‌ها که به خاطر اختلاف‌های خانوادگی از شهرشان رفته و سال‌هاست پدرش را ندیده، از رفتار گذشته‌اش پشیمان می‌شود. بچه‌ها پدرشان را از دست داده‌اند و همین موضوع کمبودی عاطفی برای آن‌هاست. آن‌ها که دوست ندارند پدربزرگشان بدون خانه شود، دنبال گنج می‌روند و بالاخره متوجه می‌شوند گنج واقعی خانواده‌ی آن‌هاست.
  در این فیلم موقعیت‌هایی وجود دارد که بچه‌ها دست به خطر می‌زنند. پیلی بدون داشتن گواهینامه و زمانی که هنوز به سن قانونی نرسیده است، سوار ماشین می‌شود و رانندگی می‌کند. او گوشی برادرش را برمی‌دارد و به تماس‌های مادرش جواب نمی‌دهد. آن‌ها کتاب رابینسون را گم می‌کنند و پیلی از ذهنش بقیه را راهنمایی می‌کنند. سقوط از ارتفاع، افتادن در آب، دیدن اسکلت‌های ملوان‌ها، زمین‌لرزه، خاموش شدن ناگهانی مشعل‌های غار و… از جمله اتفاق‌هایی است که برای آن‌ها می‌افتد و تماشای آن ممکن است برای کودکان کوچک‌تر آزاردهنده باشد. شخصیت‌ها گاهی با لحن بد و از واژه‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. ایوئان هم عاشق هانا می‌شود و این علاقه در فیلم مشخص است. واژه‌ی اوهانا که در عنوان فیلم آمده است، به معنی خانواده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از 12 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 12 تا 14 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  خواهر و برادری به اسم‌های پیلی و ایوئان همراه مادرشان برای سپری کردن تابستان پیش پدربزرگشان در هاوایی می‌روند. پیلی کتابی را پیدا می‌کند که در آن راهنمای پیدا کردن گنجی قدیمی است. او و برادرش همراه با دوستانشان کسپر و هانا سراغ گنج می‌روند. گنج را پیدا می‌کنند، ولی متوجه می‌شوند گنج داخل یک مقبره است و اجازه ندارند چیزی از آن گنجینه بردارند. آن‌ها متوجه می‌شوند پدربزرگشان قبلاً به آن غار رفته و ماجرای مقبره را می‌دانسته. آن‌ها تصمیم می‌گیرند خانه‌شان را در نیویورک بفروشند و با پدربزرگشان زندگی کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر گنجی افسانه‌ای در زیرزمین خانه‌تان پیدا کنید با آن چه کار می‌کنید؟
  به نظرتان دانستن زبان آبا و اجدادی و فرهنگ گذشته‌مان چقدر مهم است؟
  پیلی برای پیدا کردن گنج، بدون اطلاع به برادر و مادرش و بدون داشتن گواهینامه سوار ماشین شد. آیا این رفتار او درست بود؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Jude Weng
  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۲۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو Ian Bryce Productions
  بازیگران الکس ایونو، کیا پیهو، لیندزی واتسون
  سال انتشار ۲۰۲۱