یاکاری، یک سفر دیدنی

(Yakari, a Spectacular Journey)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای از بومیان آمریکا و تجربه‌های او در طبیعت و دور از قبیله و گرفتن نشان شجاعت

سال: 2020
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یاکاری از تندر خوش‌اش می‌آید و دلش می‌خواهد او مال خودش باشد. او با تندر دوست می‌شود و از این‌که همچین دوست باشکوهی دارد احساس غرور می‌کند. یاکاری از دویدن در طبیعت و سروکله زدن با حیوانات لذت می‌برد. او مثل عموم بچه‌ها دوست دارد با حیوانات حرف بزند و وقتی این توانایی را پیدا می‌کند، سر از پا نمی‌شناسد. احساسات و تجربه‌های یاکاری می‌توانند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  یاکاری مسئولیت‌پذیر و باروحیه است. او با شجاعت به تندر کمک می‌کند و وقتی متوجه می‌شود تندر نمی‌خواهد مال کسی باشد، از رام کردن او صرف‌نظر می‌کند. او به بقیه‌ی اسب‌ها که مورد اذیت شکارچیان قرار گرفته‌اند هم کمک می‌کند تا آزاد شوند. تندر شخصیتی مستقل و آزاد دارد. او نمی‌خواهد در بند آدم‌ها گرفتار شود و به کسی سواری بدهد و حتی درخواست یاکاری را هم رد می‌کند. او با یاکاری دوست می‌شود و به او و خانواده‌اش کمک می‌کند تا از گردباد جان سالم به در ببرند. والدین و دوستان یاکاری مهربان و حمایتگرند و برای پیدا کردن او تلاش می‌کنند. مادر و پدرش وقتی او را پیدا می‌کنند، به جای سرزنش از این‌که قبیله را ترک کرده، او را که خیلی ترسیده، در آغوش می‌گیرند و نوازش می‌کنند.
  بالاتنه‌ی بعضی از مردان قبیله برهنه است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: خاک بر سرم، ابله، بدجنس، عُرضه نداری، احمق، چه غلطی می‌کنی، خنگ، نادون.
  در فیلم حیواناتی مثل اسب، خرس، عقاب و گاومیش نشان داده می‌شود و طبیعت و مناظر طبیعی محل زندگی قبیله از جمله کوهستان، جنگل، رودخانه، آبشار و غار یخی دیده می‌شود.
  داستان درباره‌ی قبیله‌ای از بومیان آمریکاست و بخش‌هایی از فرهنگ آن‌ها مثل پوشش، بعضی از آداب و رسوم، محل زندگی و موسیقی‌شان نمایش داده می‌شود.
  افراد قبیله نگران گردبادند و می‌خواهند کوچ کنند. یاکاری یواشکی از قبیله خارج می‌شود و در جنگل و کوهستان با دردسرهای مختلفی روبرو می‌شود. سنگ بزرگی نزدیک است روی او و تندر بیفتد. تندر از دست یاکاری عصبانی می‌شود. یاکاری درون رودخانه می‌افتد و از آبشار بلندی پرت می‌شود. یاکاری خیلی از قبیله دور شده و والدین او نگران‌اند قبل از گردباد او را پیدا نکنند. گله‌ی اسب‌های وحشی در حال فرار از دست شکارچیان‌اند. یاکاری برای رسیدن به خانه باید راه زیادی طی کند و خیلی خسته می‌شود. او در شکاف زمین می‌افتد و به زیر آب می‌رود. گردباد بزرگی شروع می‌شود و یاکاری و بقیه فرار می‌کنند. سنگ‌های کوه ریزش می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این فیلم انیمیشنی دوبعدی درباره‌ی پسربچه‌ای به نام یاکاری، از اعضای قبیله‌ی سو است که از بومیان آمریکا هستند. او که شیفته‌ی اسب وحشی زیبایی به نام تندر است، بدون اطلاع والدینش از قبیله خارج می‌شود و به دنبال تندر می‌رود اما متوجه می‌شود که تندر دوست ندارد مال کسی باشد و می‌خواهد زندگی آزادی داشته باشد. یاکاری به خواست تندر احترام می‌گذارد و او را رام نمی‌کند. او و تندر با هم دوست می‌شوند و تندر به یاکاری و خانواده‌اش کمک می‌کند تا از گردبادی که زندگی‌شان را تهدید می‌کند، به سلامت فرار کنند. یاکاری در طول سفر ماجراجویانه‌ای که در کنار تندر دارد، متوجه می‌شود که با وجود این‌که از خیلی چیزها می‌ترسد، پسر شجاعی است. او از دوستش عقاب می‌شنود که هر کس خودش در آرامش باشد و بتواند با همه‌ی چیزهای اطرافش در آرامش زندگی کند، شجاع است. این دقیقا همان کاری است که یاکاری انجام می‌دهد.
  در سفر به دنبال تندر، دردسرهایی برای یاکاری پیش می‌آید؛ مثلا در رودخانه می‌افتد و با جریان آب، به جایی خیلی دور از خانه‌شان برده می‌شود. اعضای قبیله قرار است قبل از آغاز گردباد، به جای دیگری کوچ کنند و یاکاری نگران است به موقع به قبیله نرسد. یاکاری بدون اطلاع والدینش از قبیله جدا می‌شود و مدتی را در جنگل و کوهستان، تنها سپری می‌کند. این کار او از طرف اعضای قبیله شجاعت به حساب می‌آید و نشان شجاعت به او تعلق می‌گیرد. این موضوع می‌تواند برای کودکانی که در شرایط فرهنگی و جغرافیایی متفاوتی زندگی می‌کنند، آموزه‌ی مناسبی نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ای به نام یاکاری همراه با خانواده‌اش که از اعضای قبیله‌ای از بومیان آمریکا هستند، قرار است به زودی از محل زندگی‌شان به نقطه‌ای دیگر کوچ کنند تا از گردبادهای پیش رو در امان بمانند. جمعی از مردان قبیله به دنبال رام کردن چند اسب وحشی می‌روند تا برای سفر آماده شوند. یاکاری هم یواشکی آن‌ها را دنبال می‌کند تا اسب سفیدی به نام تندر را رام و مال خودش کند. او تندر را در حالی می‌بیند که پایش زیر یک تکه‌سنگ گیر کرده است. یاکاری به او کمک می‌کند تا نجات پیدا کند و به خاطر این کارش، عقاب محافظش را ملاقات می‌کند که به او توانایی حرف زدن با حیوانات را هدیه می‌دهد. یاکاری وقتی به تندر می‌رسد، از او می‌شنود که نمی‌خواهد مال کسی باشد و به همین دلیل، از رام کردن او دست برمی‌دارد و تصمیم می‌گیرد با او دوست باشد. بعد از آن، تندر به یاکاری و خانواده‌اش کمک می‌کند تا مسیری امن برای فرار کردن از گردباد پیدا کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا تندر نمی‌خواست مال یاکاری باشد ولی با یاکاری دوست شد؟ مال کسی بودن با دوست کسی بودن چه فرقی دارد؟
  یاکاری قبل از دیدن مادر و پدرش چه احساسی داشت؟ وقتی آن‌ها را دید چه احساسی پیدا کرد؟ شما انتظار داشتید والدینش با او چگونه رفتار کنند؟
  فکر می‌کنید چرا عقاب محافظ به یاکاری نشان شجاعت داد؟ یاکاری چگونه از خودش شجاعت نشان داده بود؟ شما به چه کاری می‌گویید شجاعت؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان خاویر جیاکومتی Xavier Giacometti
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده بلژیک، فرانسه، آلمان
  استادیو Dargaud Media، WunderWerk، Belvision، Bac Films، France ۳ Cinéma، Leonine Studios، Westdeutscher Rundfunk، Gao Shan Pictures، Dupuis Audiovisuel
  بازیگران میا دیکو، اسکار دویب، رومن روسا
  سال انتشار ۲۰۲۰