یخ‌زده

(Frozen)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و موزیکال درباره‌ی دو خواهر شاهزاده و سوء‌تفاهماتی که بین آن‌ها پیش می‌آید و تلاش آن‌ها برای حل کردن اختلافات و نجات سرزمین‌شان

سال: 2013
  بررس فیلم: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  طلسم یخی خواهر بزرگ‌تر باعث تصمیم سختگیرانه‌ی والدین می‌شود و به موجب آن السا و آنا در تنهایی بزرگ می‌شوند و همواره آنا به دنبال پیدا کردن دوست برای پر کردن خلائی است که به‌واسطه‌ی تنهایی به‌وجود آمده است. بعد از رفتن السا به کوهستان، آنا تمام تلاشش را برای بازگشت او می‌کند و هیچ‌ وقت ناامید نمی‌شود. این موضوعات برای کودکان قابل ارتباط‌اند ولی موضوع فیلم و ویژگی‌های شخصیت‌ها بیشتر به دنیای نوجوانان مربوط می‌شود.
  آنا خواهری مهربان و شجاع است. با این‌که که مردم شهر السا را خطری برای مردم می‌دانند، او به‌تنهایی برای بازگرداندن خواهرش به کوهستان می‌رود و از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. در این مسیر او با آشنایی با کریستوف کم‌کم می‌فهمد که برای پیدا کردن کسی که دوستش دارد بیشتر از یک روز لازم است. السا نیز می‌فهمد که قدرتش می‌تواند به‌‌جای خرابی و نابودی محیط اطرافش، شادی را برای دیگران به ارمغان بیاورد. خواهران در طول فیلم رشد و تغییر می‌کنند.
  موضوع خواستگاری و دوست‌پسر و ازدواج چندین بار در فیلم مطرح می‌شود؛ هم در رابطه‌ی آنا و هانس و هم در رابطه‌ی آنا و کریستوف. در نسخه‌ی اصلی آنا و کریستوف در پایان فیلم هم را می‌بوسند. ظاهر و پوشش السا زنانه است، لباسش تنگ و چاک‌دار است و فرم بدنش شبیه کلیشه‌های مرسوم در مورد بدن زنانه است. هانس برای به قدرت رسیدن تظاهر به عشق دروغین به آنا می‌کند. از مشروبات الکلی در پذیرایی جشن تاج‌گذاری استفاده می‌شود.
  بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز شنیده می‌شود: دیوانه، خائن، هیولا. ترول‌ها درباره‌ی کریستوف می‌گویند بالاخانه‌اش را اجاره داده. لحن سرد و خشن در بسیاری از گفتگوها وجود دارد. گفتگوهای مربوط به عشق و ازدواج در فیلم متعددند.
  کودکان با داستان ملکه‌ی برفی، نوشته‌ی هانس کریستین اندرسن آشنا می‌شوند.
  وقتی که السا و آنا بچه بودند، السا اتفاقی با قدرت یخی‌اش به آنا ضربه می‌زند و او نزدیک است بمیرد. بعد از چند سال السا و آنا والدین‌شان را از دست می‌دهند. شخصیت هیولای یخی که توسط السا ساخته شده هم ممکن است ایجاد رعب و وحشت کند. السا در شب تاج‌گذاری از ترس و خشم تمام شهر را یخی می‌کند و زمستانی سرد کل سرزمین را سفید می‌کند. در کوهستان، گرگ‌ها به آنا و کریستوف حمله می‌کنند اما آن‌ها موفق می‌شوند فرار کنند. السا با ساختن هیولایی یخی باز هم ناخواسته به آنا آسیب می‌زند. افرادی با تفنگ و نیزه به السا حمله می‌کنند و او را در زندانی در قصر زندانی و محکوم به اعدام می‌کنند. صحنه‌ی برملا شدن عشق دروغین هانس به آنا، تنها گذاشتن او در اتاقی سرد و یخ‌زده و خاموش کردن آتش، شکلی از خشونت جنسیتی را به کودکان نشان می‌دهد و ممکن است برایشان ترسناک باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  یخ‌زده یک انیمیشن کامپیوتری سه‌بعدی است که با اقتباس از داستان ملکه‌ی برفی، نوشته‌ی هانس کریستین اندرسن ساخته شده است. داستان درباره‌ی دو خواهر به نام‌های السا و آنا است که در کودکی ارتباط خوبی با هم دارند ولی بعدها به‌خاطر قدرت جادویی السا که می‌تواند همه چیز را به کوهی از یخ تبدیل کند، رابطه‌ی آن‌ها دستخوش تغییراتی می‌شود. در طول فیلم بین السا و آنا سوءتفاهماتی پیش می‌آید؛ آنا ناگهان عاشق شاهزاده‌ای می‌شود و تصمیم به ازدواج با او می‌گیرد و السا مخالفت می‌کند و این آغاز جدایی آن‌ها از یکدیگر است. پس از فرار السا از قصر، آنا برای پیدا کردن او به کوهستان می‌رود و از هیچ تلاشی برای بازگرداندن خواهر خود دریغ نمی‌کند و در این مسیر به اشتباهات گذشته‌ی خود پی می‌برد. هر دوی آن‌ها کم‌کم متوجه خطاهایشان در ارتباط با هم می‌شوند و سعی می‌کنند به هم کمک کنند و یکدیگر را ببخشند و رابطه‌شان را بر مبنای عشق و دوستی نسبت به هم، از نو بسازند. فیلم نشان می‌دهد که افراد در موقعیت‌های استرس‌زا ممکن است تصمیمات اشتباه بگیرند و باید تاوان تصمیمات اشتباه‌شان را بدهند. اما اگر اطرافیان به آن‌ها فرصت بدهند، می‌توانند جبران کنند و مسیرشان را دوباره بسازند.
  فیلم چند موقعیت و صحنه‌ی ترسناک و خشن دارد؛ از جمله مرگ والدین السا و آنا، آسیب دیدن آنا توسط خواهرش و نیز شخصیت هیولای یخی که توسط السا ساخته شده است. همچنین، ماجراهای عاشقانه‌ی فیلم و احساسات رمانتیک آنا ممکن است کودکان کوچک‌تر را درگیر موضوعاتی مثل عشق بزرگسالانه و ازدواج کند. در کنار این‌ها، شخصیت‌های السا و آنا و پوشش و اندام‌شان، بیشتر شبیه زنان بالغ است و این موضوع هم می‌تواند تصورات غیرکودکانه‌ای در مورد بدن و ظاهر در دختربچه‌ها ایجاد کند؛ به‌خصوص این‌که اندام آن‌ها کلیشه‌ای و با انحناهای اغراق‌آمیز است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  فیلم داستان دو خواهر شاهزاده است که در کودکی رابطه‌ی صمیمانه‌ای با یکدیگر دارند اما به دلیل جادوی خواهر بزرگ‌تر که می‌تواند همه چیز اطرافش را به کوهی از یخ تبدیل کند، رابطه‌شان کم‌رنگ می‌شود و زندگی دو خواهر با تنهایی عجین می‌شود. پس از مرگ ناگهانی پدر و مادر و گرفتار شدن آن‌ها در طوفان، خواهر بزرگ‌تر یخی به مقام شاهزادگی می‌رسد اما در شب مراسم تاج‌گذاری، میان آن‌ها اختلافی شکل می‌گیرد؛ آنا دلبسته‌ی شاهزاده‌ای از جزایر جنوبی می‌شود و در همان بازدید ابتدایی تصمیم به ازدواج می‌گیرند. آنا این موضوع را با السا در میان می‌گذارد ولی السا راضی به پیوند آن‌ها نیست. پس از بگو مگوی آن دو در جشن تاج‌گذاری، السا طی اتفاقاتی از قصر فرار می‌کند و زمستانی سرد و یخی سرزمین آن‌ها را فرا می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شخصیت السا و آنا چقدر به کودکان واقعی نزدیک است؟ کدام یک از ویژگی‌هایشان شبیه دختر بچه‌ها است؟
  آنا و السا در طول داستان چه چیزهایی یاد گرفتند؟ چه چیزی آن‌ها را به سمت هم برگرداند؟
  آیا وسایل، لباس‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی را که عکس السا و آنا روی آن‌هاست، به این خاطر می‌خرید که به آن‌ها نیاز دارید یا آن‌ها را فقط به‌خاطر تصویر شخصیت‌های این فیلم می‌خرید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  رتبه MPAA PG
  مدت زمان ۱۰۲
  سال انتشار ۲۰۱۳