یکی بود یکی نبود

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی کمدی درباره‌ی تجربه‌ی یک پسربچه از تنهایی، دوستی و دوست داشته شدن همراه با شخصیت‌های عروسکی

سال: 1379
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات آرش نظیر تنهایی، دوستی، نیاز به محبت و بی‌توجهی والدین، برای کودکان معنادار است. او و دوستان تازه‌اش بازی می‌کنند، شعر می‌خوانند و می‌رقصند. بیماری ببعی همه‌ی دوستان و اطرافیان او را نگران کرده و آنان را وادار کرده تا برای بهبودی او تلاش کنند. والدین آرش در طی این اتفاقات و ماجراها متوجه سهل‌انگاری و بی‌توجهی خود می‌شوند.
  حیوانات مزرعه، اعم از بره، الاغ، گاو، گربه و مرغ و خروس، با وجود تفاوت‌هایی که دارند، با یکدیگر دوست‌اند، در همه حال با هم‌اند و به هم کمک می‌کنند. دایی نیازهای کودک را به آقای مجری یادآوری می‌کند و او را متوجه سهل‌انگاری‌اش می‌کند. آقای مجری هم وقتی متوجه اشتباهش می‌شود، سعی می‌کند آن را جبران کند.
  موارد متعددی از بحث‌ها و گله و شکایت‌های زن و شوهری همراه با قهر و آشتی وجود دارد. حرف‌ها و نگاه‌های معناداری بین دایی و دختر همسایه رد و بدل می‌شود؛ دختر همسایه خواستگار دارد اما با دخالت بچه‌ها مراسم به هم می‌ریزد و دایی به ازدواج با او امیدوارتر می‌شود.
  یکی دو مورد عبارت‌هایی مثل لعنتی یا مرض داشتن به کار می‌رود. گفتگوهای مربوط به موضوعات زناشویی به صورت مشاجره در طول فیلم شنیده می‌شود.
  یک گروه سودجو به دنبال استفاده از اعتبار آقای مجری و حیوانات عروسکی برای تبلیغات قرص‌های شکلاتی‌اند. به این بهانه، چند بار غیرمستقیم به کودکان یادآوری می‌شود به قرص‌های بزرگ‌ترها دست نزنند و آن را با آب‌نبات و شکلات اشتباه نگیرند.
  بره کوچولو مادر خود را از دست داده و حالا با ناپدید شدن خاله پیرزن بیمار شده است. بزرگ‌ترها با او در مورد پیری و مرگ صحبت می‌کنند تا بپذیرد که خاله پیرزن مرده و دیگر باز نمی‌گردد. بره بدحال می‌شود، او را به بیمارستان می‌برند و در نهایت می‌میرد. صحنه‌های واضحی از تلاش پزشکان برای احیای بره و کشیدن پارچه‌ی سفید روی او وجود دارد. اما با ظاهر شدن خاله پیرزن دوباره سالم می‌شود. مرد کارخانه‌دار افرادی برای زورگیری دارد، دفتر تبلیغات را به هم می‌ریزند و دعوا و زورگیری راه می‌اندازند. بعداً هم که حیوانات عروسکی می‌فهمند قرار است از آن‌ها سوءاستفاده شود، با دعوا و زد و خورد از آن‌جا فرار می‌کنند. تصاویر کوتاهی از ابرهای سیاه و رعد و برق وجود دارد؛ در ادامه، دایی به استقبال صاعقه و جزغاله شدن می‌رود. همچنین، دایی در کلبه‌ی خاله پیرزن، وقتی زیر دست‌وپای گاو قرار گرفته، برای دفاع از خود گاز می‌گیرد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  یکی بود یکی نبود فیلمی سینمایی با شخصیت‌های عروسکی در مورد یک بره کوچولوی بیمار است که از راه دور برای آقای مجری معروف نامه نوشته و از او کمک خواسته تا خاله پیرزن را پیدا کند. ببعی و دوستانش به خانه‌ی آقای مجری در شهر می‌آیند و آقای مجری با چاپ و پخش آگهی به دنبال خاله پیرزن می‌گردد. آرش، پسر آقای مجری، که پیش از این تنها بوده و خودش را با بازی‌های خشن کامپیوتری سرگرم می‌کرده، حالا دوستان و همبازی‌هایی دارد که با هم شعر می‌خوانند و می‌رقصند. والدین آرش فرزندشان را دوست دارند اما مشغله‌های کاری آنان را از دیدن نیازهای فرزند خود بازداشته است. حضور دوستان جدید آرش و بیماری ببعی باعث می‌شود والدین به نیازهای بچه‌ها بیشتر توجه کنند. فیلم با نمایش دوستی آرش با حیوانات عروسکی، ضمن تأکید بر دوستی‌های کودکانه و ارتباط میان سالمندان و کودکان، نیازهای کودکان را به بزرگ‌ترها یادآوری می‌کند. حضور یک گروه تبلیغاتی در داستان و تلاش آن‌ها برای سودجویی از اعتبار آقای مجری، فضا را برای آگاهی دادن به کودکان درباره‌ی تبلیغات و تأثیر آن فراهم می‌کند.
  در این فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. اشاره‌ی مستقیم به مرگ مادر ببعی، پیری و مرگ خاله پیرزن به همراه مرگ خود ببعی در بیمارستان و صحنه‌های واضح از تلاش پزشکان برای احیای او ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد اما در نهایت خاله پیرزن پیدا می‌شود و ببعی دوباره سالم می‌شود. در صحنه‌های متعدد، افراد زورگیر دفتر تبلیغاتی را به هم می‌ریزند؛ حیوانات عروسکی هم که متوجه می‌شوند فریب خورده‌اند، با دعوا و زدوخورد از آن‌جا خارج می‌شوند. همچنین، صحنه‌های متعددی از اختلافات زناشویی دیده می‌شود که معمولاً به جای صحبت و حل آن‌ها به قهر و مشاجره ختم می‌شود. بزرگ‌ترهای فیلم الگوی مناسبی برای کودکان نیستند و بارها با دروغ و پنهان‌کاری اشتباهات خود را می‌پوشانند. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موضوعات داستان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  آقای مجری که همراه همسر و پسرش در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کند، نامه‌ای از یک کودک بیمار دریافت می‌کند که از او کمک خواسته اما آن را جدی نمی‌گیرد و با برادرزنش به سفر می‌رود. در راه، نامه آن‌ها را از تونلی جادویی به کلبه‌ی خاله پیرزن می‌برد. خاله پیرزن مدتی است که ناپدید شده و بره کوچولو از دوری او افسرده و غمگین شده است. آقای مجری با چاپ و پخش آگهی در شهر به دنبال خاله پیرزن می‌گردد؛ پیدا کردن او تنها راهی است که ببعی سلامتی خود را بازیابد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی دوستان ببعی را کنار هم نگه می‌داشت؟ آیا برای دوست ‌داشتنِ هم باید شبیه هم باشیم؟
  آیا آنچه در تبلیغات می‌بینیم عین واقعیت است؟ تبلیغات‌ چگونه ممکن است ما را برای خریدن چیزی مجاب کنند؟
  آیا داستان قدیمی کدوی قلقله‌زن را شنیده‌اید؟ از داستان‌های قدیمی ایرانی چه داستان دیگری را به یاد می‌آورید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  مدت زمان ۹۴
  سال انتشار ۱۳۷۹