۱۰۱ سگ خالدار ۲: ماجرای پچ در لندن

(101 Dalmatians II: Patch's London Adventure )

بررس متن: علی نجفی

8+ 6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از تلاش یک توله‌سگ برای قهرمان بودن، نجات توله‌های ربوده‌ شده و تمرین همکاری

سال انتشار: 2002

۱۰۱ سگ خالدار ۲: ماجرای پچ در لندن

(101 Dalmatians II: Patch's London Adventure )
8+
6 تا 8 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه از تلاش یک توله‌سگ برای قهرمان بودن، نجات توله‌های ربوده‌ شده و تمرین همکاری

سال انتشار: 2002

بررس متن: علی نجفی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
افتخارآفرینی و انجام کارهای قهرمانانه از موارد برجسته در دنیای کودکی و نوجوانی است. همراهی پچ با سگ قهرمان تلویزیونی به او کمک می‌کند ضمن تجربه‌ی امید و ناامیدی، غرورش را کنار بگذارد و با تمرین همکاری، شایستگی‌های واقعی‌اش را به نمایش بگذارد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
پچ می‌خواهد منحصربه‌فرد باشد و خودش را برتر از دیگر توله‌سگ‌ها می‌داند اما موقعی موفق می‌شود که خودش را یکی از ۱۰۱ سگ خالدار می‌داند و همکاری دیگر توله‌ها را جلب می‌کند. او در کنار سگ قهرمان تلویزیونی تفاوت فیلم و واقعیت را درک می‌کند و به رشد سگ بازیگر نیز کمک می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
هنگام اثاث‌کشی، یکی از توله‌سگ‌ها در خانه جا می‌ماند. همچون قسمت قبل، توله‌سگ‌ها دزدیده می‌شوند و شیادان در مورد خفه کردن و جداکردنِ سر توله‌ها صحبت می‌کنند. موقع فرار از دست شیادان، در چند صحنه نزدیک است که یکی از توله‌ها دوباره گیر بیفتد. تعقیب و گریز با خودرو در این قسمت کمتر از قسمت قبلی است اما صحنه‌هایی از سقوط از ارتفاع، سقوط به داخل رودخانه، بستن دست و پاهای نقاش و پرتاب چاقوهایی به سمت او وجود دارد؛ هرچند در هیچ یک از این صحنه‌ها کسی آسیب نمی‌بیند. در تلویزیون، در کارتونی که توله‌سگ‌ها می‌بینند، کودک‌ربایی، شلاق و گاومیشی با شاخ‌های تیز وجود دارد.
گفتار نامناسب
در موارد متعدد، پچ مورد تمسخر قرار می‌گیرد و صدای او به بوق دوچرخه تشبیه می‌شود. همچون قسمت قبل، ناسزاها و عبارت‌های نامناسبی مانند خفه شو، لعنتی، کله‌پوک، چاقالو، شپشو، کوفت کردن، در فیلم وجود دارد که توسط شخصیت‌های منفی به کار می‌رود.
محتوای بزرگسالانه
در یک صحنه، نوکرهای زن شیاد با لباس زیر و زیرپوش خوابیده‌اند. زن شیاد در اغلب صحنه‌ها سیگاری با دود سبزرنگ در دست دارد. او از نیاز به همدم حرف می‌زند و رابطه و صحبت‌های معناداری با یک نقاش جوان دارد. سگ بازیگر از پارتی داشتن و زیرآب زدن برای رسیدن به موفقیت حرف می‌زند.
آنچه والدین باید بدانند

انیمیشن ۱۰۱ سگ خالدار ۲ در ادامه‌ی قسمت اول آن ساخته شده و ماجرایی شبیه به قسمت قبلی را دنبال می‌کند: زن شیاد به دنبال سگ‌های خالدار است تا از پوست‌شان پالتو درست کند. پچ، یکی از توله‌ها، می‌خواهد مانند سگ قهرمان تلویزیونی، منحصربه‌فرد و افتخارآمیز باشد. او خود را برتر از دیگر توله‌ها می‌داند و همین غرورش مشکلاتی برای او ایجاد می‌کند. آشنایی او با سگ قهرمان تلویزیونی به او فرصت می‌دهد تفاوت فیلم و واقعیت را درک کند و امید و ناامیدی را تجربه کند. او زمانی موفق می‌شود توانایی‌های منحصربه‌فردش را به نمایش بگذارد که خود را یکی از ۱۰۱ سگ خال‌دار می‌داند و با بقیه همراه می‌شود. توله‌سگ‌ها برای نجات از شیادان با هم همکاری می‌کنند. فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی دارد. همچون قسمت قبل، توله‌سگ‌ها دزدیده می‌شوند و از خفه کردن و جداکردن سر آن‌ها صحبت می‌شود. تعقیب و گریز با خودرو در این قسمت کمتر از قسمت قبلی است اما صحنه‌هایی از سقوط از ارتفاع، سقوط به داخل رودخانه، بستن دست و پاهای نقاش و پرتاب چاقوهایی به سمت او وجود دارد؛ هرچند در هیچ یک از این صحنه‌ها کسی آسیب نمی‌بیند. جا ماندن پچ در خانه موقع اثاث‌کشی ممکن است برای کوچک‌ترها ناراحت‌کننده باشد. زن شیاد در اغلب صحنه‌ها سیگاری با دود سبزرنگ به دست دارد. تماشای فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا بتوانند درباره‌ی موارد خشن یا ترسناک فیلم با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

زن شیاد دوباره نوکرهایش را مأمور می‌کند تا توله‌سگ‌های خالدار را بدزدند تا از پوست‌شان پالتو درست کند. زوج جوان با سگ‌های خالدارشان به مکان جدیدی اثاث‌کشی کرده‌اند اما یکی از توله‌ها در خانه جا مانده است. او با سگ قهرمان تلویزیونی آشنا می‌شود و می‌خواهد مثل او باشد. آن دو از گیرافتادن توله‌سگ‌های خالدار باخبر می‌شوند و تلاش می‌کنند به کمک یکدیگر نجات‌شان دهند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

تفاوت قهرمان‌ها با کسانی که ادای قهرمان‌ها را درمی‌آورند، در چیست؟ آیا برای انجام کارهای افتخارآمیز لازم است قهرمان باشیم؟ پچ در همراهی با سگ بازیگر چه چیزهایی آموخت؟ چه قسمت‌هایی از فیلم برای شما ناراحت‌کننده یا ترسناک بود؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 74
سال انتشار 2002