6 قهرمان بزرگ

(Big Hero 6 )

بررس متن: نیکو علیپور

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی پسری نوجوان که برادرش را از دست داده، تلاش او برای غلبه بر ناامیدی، بازگشتن به زندگی و کامل کردن اختراع‌ برادرش

سال انتشار: 2014

6 قهرمان بزرگ

(Big Hero 6 )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

فیلمی انیمیشنی و ابرقهرمانی درباره‌ی پسری نوجوان که برادرش را از دست داده، تلاش او برای غلبه بر ناامیدی، بازگشتن به زندگی و کامل کردن اختراع‌ برادرش

سال انتشار: 2014

بررس متن: نیکو علیپور

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
هیرو بعد از مرگ برادرش در ناامیدی و افسردگی غرق شده، اما بعد از ملاقات دوباره‌ی دوستانش و مواجهه با اختراع برادرش، به زندگی باز می‌گردد. او در این مسیر با موانع زیادی مواجه می‌شود و از طریق تجربه به پختگی می‌رسد. تلاش و همکاری هیرو و دیگران و دوستی آنها با هم نیز می‌تواند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشد.
محتوای آموزشی
در فیلم به بعضی اصطلاحات و ایده‌های علمی در حوزه‌ی رباتیک اشاره می‌شود و مخاطبان به دنبال کردن پروژه‌های علمی ترغیب می‌شوند.
الگوی شخصیتی
شخصیت تاداشی برادر هیرو، شخصیتی سخت‌کوش است که برای تکامل اختراعش بارها تلاش می‌کند. او در ابتدای فیلم برای نجات استادش از حادثه‌ی آتش‌سوزی تلاش می‌کند و جانش را از دست می‌دهد. هیرو تلاش می‌کند شرایط خودش را تغییر دهد و از فاجعه‌ی مرگ برادرش عبور کند و دوباره به زندگی برگردد. او برای رسیدن به هدف، از دیگران کمک می‌خواهد. بیمکس در طول داستان به آسیب نرساندن به انسان‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید که برای درمان آنها برنامه‌ریزی شده و با این کار، روی بقیه‌ی شخصیت‌های داستان تاثیر می‌گذارد. بقیه‌ی شخصیت‌های فیلم و دوستان هیرو، بعد از مرگ برادرش از او حمایت می‌کنند. اما شخصیت‌های این داستان افرادی نابغه و گزینش‌شده بودند که با افراد عادی تفاوت داشتند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
هیرو در حادثه‌ی آتش سوزی برادر خود را از دست داده و تنها عضو باقی مانده از خانواده، خاله‌اش است. هیرو برنامه‌ی بیمکس، ربات درمانگر را تغییر می‌دهد و در صحنه‌ای او را تبدیل به ربات نابودگر می‌کند. مردی شرور با کتی بلند و نقابی بر چهره به وسیله‌ی تعداد زیادی ریزتراشه که به کمک نقاب آنها را کنترل می‌کند، به افراد مختلفی حمله می‌کند و آسیب می‌رساند. دختر مرد نقاب‌دار در آزمایش تلپورت (انتقال آنی ماده در فضا) ناپدید می‌شود و باعث ایجاد حس انتقام‌جویی در مرد نقاب‌دار می‌شود. صحنه‌های تعقیب و گریز دلهره‌آور بین ریزربات‌ها و هیرو در فیلم زیاد است.
گفتار نامناسب
از کلمات و عبارات توهین‌آمیز مثل احمق و خفه شو استفاده می‌شود. گفت‌وگوها در مورد ربات‌ها و وسایل و تجهیزات آزمایشگاه،‌ پر از کلمات و اصطلاحات تخصصی و علمی و فنی است. در نسخه‌ی دوبله‌ی شرکت گلوری، بعضی شخصیت‌ها بدون اینکه دلیل خاصی داشته باشد، با لهجه دوبله شده‌اند.
محتوای بزرگسالانه
چون شخصیت‌ها نوجوان‌اند، گفت‌وگوها در مورد نشانه‌های بلوغ زیادند: تغییر خلق‌وخو، تمایلات عجیب و شدید، موی زائد. موضوع قربانی کردن جان خود به خاطر دیگری موضوع کودکانه‌ای نیست.
آنچه والدین باید بدانند

۶ قهرمان بزرگ انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی است. داستان فیلم که برگرفته از کتابی مصور با همین نام است، درباره‌ی هیرو، پسری نابغه است که در ۱۳ سالگی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده و علاقه‌ای به رفتن به دانشگاه ندارد. برادر او با نشان دادن اختراع جدید خود که ربات درمانگر بیمکس نام دارد و امکاناتی که در دانشگاه می‌تواند داشته باشد، هیرو را تشویق به ثبت‌نام در دانشگاه می‌کند، ولی با فاجعه‌ای که رخ می‌دهد، هیرو برادرش را از دست می‌دهد و همه چیز به هم می‌ریزد. هیرو بعد از مرگ برادرش و با حمایت‌های خانواده و دوستانش، یاد می‌گیرد که چطور خاطرات برادرش را همچنان عزیز بدارد و به زندگی ادامه دهد. احساس تنهایی هیرو، تعلقش به بیمکس و تلاش او برای گذر کردن از سوگ برادر، به‌خوبی در فیلم به تصویر کشیده شده است. فیلم، اهمیت بودن کنار خانواده و دوستان در زمان سختی و ناراحتی را یادآور می‌شود و نشان می‌دهد هرچند عبور کردن از یک حادثه‌ی تراژیک می‌تواند بسیار غم‌انگیز و دشوار باشد، اما با کمک گرفتن از دیگران و تلاش برای تسلط بر خود، شدنی و قابل تحمل است. فیلم همچنین، علم را به گونه‌ای جذاب نشان می‌دهد و کودکان را به راه انداختن پروژه‌های علمی تشویق می‌کند. فیلم موضوعات و صحنه‌های ترسناک و خشن متعددی دارد؛ از جمله این که برادر هیرو در یک حادثه‌ی آتش‌سوزی برای نجات استادش جان خود را از دست داده است. صحنه‌های تعقیب و گریز دلهره‌آور بین ریزربات‌ها و هیرو نیز در فیلم زیاد است و در صحنه‌ای هیرو بیمکس را تبدیل به ربات نابودگر می‌کند. فضای کلی فیلم و مسائل طرح‌شده در آن هم بیشتر در جهان کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط است. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور والدین تماشا کنند تا علاوه بر احساس امنیت، فرصت داشته باشند در مورد موضوعات مطرح‌شده در فیلم با هم گفت‌وگو کنند.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی پسر ۱۴ ساله‌ی نابغه‌ای به نام هیرو هامادا است که ترجیح می‌دهد بیشتر وقتش را در مبارزه با ربات‌ها سپری کند تا این که به مدرسه برود. روزی برادر بزرگ‌ترش، تاداشی، عجایب آزمایشگاه رباتیک دانشگاهش را به او نشان می‌دهد. هیرو در تلاش برای پذیرفته شدن در آن پروژه، میکروباتی درست می‌کند که می‌توان با تله‌پاتی آن را کنترل کرد. اما زمانی که هیرو و تاداشی می‌خواهند این موفقیت را جشن بگیرند، یک آتش‌سوزی در سالن نمایشگاه روی می‌دهد که باعث مرگ تاداشی می‌شود. یک ربات بادکنکی به نام بیمکس که یک «همراه سلامتی شخصی» است و برای کمک به بهبود مردم طراحی‌ شده، تنها چیزی است که از برادرش به یادگار مانده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

آیا به نظر شما تجربه‌های هیرو و دوستانش واقعی به نظر می‌رسند؟ کدام یک از تجربه‌های آنها برای شما واقعی‌تر بودند؟ به نظرتان چرا هیرو نسبت به بیمکس احساس وابستگی می‌کرد؟ هیرو چگونه توانست به غمِ از دست دادن برادرش غلبه کند و به زندگی برگردد؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 102
سال انتشار 2014