مینیون‌ها: ظهور گرو

(Minions: The Rise of Gru)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی پسری با رویای بهترین شرور دنیا شدن، آشنایی او با گروه شش شرور، و تلاش او برای رسیدن به آرزویش

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گرو رؤیاهای زیادی دارد. او دوست دارد بزرگ‌ترین شرور شود. گرو برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش زیادی می‌کند و گاهی به سختی شکست می‌خورد. او و مینیون‌ها رابطه‌ی دوستانه‌ای دارند. با این‌که گرو و مادرش خیلی صمیمی نیستند، ولی در بسیاری از مواقع، مادر گرو از دور متوجه کارهای او می‌شود.
  مینیون‌ها و گرو دوست‌های خوبی هستند. گاهی مینیون‌ها دست به کارهای اشتباه می‌زنند و گرو را عصبانی می‌کنند، ولی سعی می‌کنند اشتباهاتشان را جبران کنند. وقتی گرو از دست مینیون‌ها دلخور می‌شود و به‌تنهایی می‌رود تا گردنبند را پیدا کند، مینیون‌ها پنهانی دنبال او می‌روند. آن‌ها به خاطر نجات گرو کونگ‌فو یاد می‌گیرند و شرورهای تغییر شکل یافته می‌جنگند تا گرو را نجات دهند.
  در یکی از موقعیت‌ها که گرو و مینیون‌ها به اتاق مادر گرو می‌روند، می‌بینند مشغول تمرین یوگا با یک مرد است و زبان‌هایشان را درآورده‌‌اند. گرو به مادرش می‌گوید: «مامان! این بوگندوی دیلاق سیبیلو کیه اومده خونه؟» وقتی مشت‌خفن و گرو برای دزدیدن تابلوی مونالیزا به بانک می‌روند، مشت‌خفن خودش را به مریضی می‌زند، و از گرو می‌خواهد طوری وانمود کند که یک بچه‌ی مظلوم است که پدربزرگش مریض شده است. او به گرو یاد می‌دهد از بچه بودنش سوءاستفاده کند و بقیه را گول بزند تا بتواند تابلو را بدزدد و در انجام این کار موفق هم می‌شوند.علاوه بر این، محصولات متنوعی بر مبنای شخصیت‌های این فیلم در بازار وجود دارد که می‌تواند کودک را به خرید آن‌ها ترغیب کند.
  در نسخه‌ی دوبله‌ی فیلم از واژه‌های توهین‌آمیزی مثل کوفت، خفه‌ شو، برگام، گولاخ، صاحب‌مرده و... استفاده شده است. و گاهی شخصیت‌ها با لحن‌های تحقیرآمیز با هم صحبت می‌کنند.
  مخاطب با تماشای این فیلم امکان دارد به کونگ‌فو و فنون رزمی علاقه‌مند شود.
  فیلم صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد. در آن انواع سلاح‌ها به کار برده می‌شود. شرورها برای پیش بردن رفتارهای خشن و بی‌رحمانه‌شان از هیچ کاری دریغ نمی‌کنند. آن‌ها از دست پلیس فرار می‌کنند. و حتی باعث آسیب زدن به پلیس می‌شوند. وقتی مشت‌خفن گردنبند طلسم زودیاک را گیر می‌آورد، بقیه‌ی شرورها او را از بالا به پایین پرتاب می‌کنند تا بمیرد. گرو که دوست دارد وقتی بزرگ شد شرور شود، در همان بچگی کارهای ناهنجار زیادی می‌کند. او و مینیون‌ها بدون خریدن بلیت به سینما می‌روند و سم خطرناکی در سینما پخش می‌کنند و وقتی سینما خالی شد، فیلم را تماشا می‌کنند. به زور از بستنی‌فروشی بستنی می‌گیرند و بستنی‌هایشان را جلوی آدم‌هایی که در حال ورزش هستند، می‌خورند. در یکی از موقعیت‌ها کوین، استوارت و باب لباس خلبان‌ها را می‌پوشند و هواپیمایی را به مقصد سانفرانسیسکو به پرواز درمی‌آورند. هواپیما به شدت به بالا و پایین پرتاب می‌شود. مشت‌خفن که گرو را دزدیده، 48 ساعت وقت می‌دهد تا مینیون‌ها گردنبند را برای او ببرند. او گرو را روی صفحه‌ی گرامافون بزرگی بسته و اره‌‌برقی تیزی هم کنار گرامافون روشن کرده تا او را بکشد. مشت‌خفن زیردست‌های جدیدش را کتک می‌زند. کروکودیل‌های مشت‌خفن به او و گرو حمله می‌کنند. وقتی پنج تا شرور رد گرو را می‌زنند، خانه‌ی مشت‌خفن را خراب می‌کنند و گرو را به عقربه‌های ساعت بزرگ میدان می‌بندند تا با حرکت عقربه‌ها، دست و پای گرو کنده شود. طلسم زودیاک شرورها را تبدیل به حیواناتی خیلی بزرگ و وحشی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی «مینیون‌ها: ظهور گرو» دنباله‌ی فیلم مینیون‌ها و پنجمین قسمت از مجموعه فیلم‌های «منِ نفرت‌انگیز» به شمار می‌رود. ماجرای این فیلم که در سال 1976 اتفاق می‌افتد، داستان گروی 11 ساله را روایت می‌کند که دعوت‌نامه‌ای از گروه شش شرور به دستش می‌رسد. او بعد از قبولی در مصاحبه می‌تواند عضو گروه آن‌ها شود. گرو با این‌که در مصاحبه رد می‌شود، گردنبند طلسم زودیاک را می‌دزدد و شرورها و رئیسشان به دنبال گرو و گردنبند زودیاک می‌افتند. رابطه‌ی گرو و مینیون‌ها عاطفی و بر مبنای دوستی است. مینیون‌ها هر کاری برای گرو می‌کنند و او را رئیس خودشان می‌دانند. وقتی مشت‌خفن توی استخر پر از کروکودیلش می‌افتد و چیزی نمانده کروکودیل‌ها او را بخورند، گرو نجاتش می‌دهد و از این نقطه، رابطه‌ای عاطفی بین مشت‌خفن و گرو شکل می‌گیرد.
  این فیلم حاوی تصاویر خشن و ترسناکی است که ممکن است باعث آزار کودکان کوچک‌تر شود. صحنه‌های تعقیب‌و‌گریز، استفاده از انواع و اقسام اسلحه‌ها، خیانت کردن به رئیس و بیرون انداختن او از گروه، گیر افتادن در بیابان بی‌آب و علف، پرتاب شدن از بلندی و سقوط با هواپیما در این فیلم دیده می‌شود. شخصیت‌ها از واژه‌های توهین‌آمیز استفاده می‌کنند. ضمن این‌که محتوا و پیام کلی فیلم مناسب کودک و نوجوان نیست؛ پسر 11 ساله‌ای که می‌خواهد شرور باشد و دست به کارهای شرورانه می‌زند و نه تنها نتیجه‌ی رفتارهای بدش را نمی‌بیند و از کارهایش پشیمان نمی‌شود، بلکه با رئیس گروه شرورها که به خاطر پیری از گروه بیرون افتاده دوست می‌شود و گروهی جدید را تشکیل می‌دهند. شخصیت‌ها برای اعمال مجرمانه‌شان دست به ظاهرسازی می‌زنند و با دروغ کارهایشان را پیش می‌برند. داستان فیلم در دو سه مسیر موازی پیش می‌رود و همین موضوع می‌تواند درک سیر داستان را برای کودک دشوار کند. علاوه بر این، محصولات متنوعی بر مبنای شخصیت‌های این فیلم در بازار وجود دارد که می‌تواند کودک را به خرید آن‌ها ترغیب کند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 10 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 10 تا 12 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند هم فرصت گفت‌و‌گو درباره‌ی موضوعات فیلم برایشان فراهم شود.

  چکیده داستان

  سال 1976 گروی 11 ساله که مشغول کارهای شرارت‌بار است و آرزویش این است در آینده شرور بزرگی شود، دعوت‌نامه‌ای از شش شرور دریافت می‌کند. شش شرور که رئیسشان مشت‌خفن معروف به جوهرآقا را به خاطر پیر شدن، از بلندی به پایین پرتاب کرده‌اند، دنبال شرور دیگری می‌گردند تا تیمشان کامل شود. گرو به خاطر سن کمش در مصاحبه رد می‌شود، ولی موفق می‌شود گردنبند سنگ طلسم زودیاک را بدزدد. مشت‌خفن که زنده مانده دنبال گردنبند است، بقیه‌ی شرورها (پلنگ صورتی، هرکول موقشنگ، ننه‌بروسلی، کله‌مرغی، دست‌خرچنگی) هم می‌خواهند گردنبند را از گرو پس بگیرند. اتو (یکی از مینیون‌ها) سنگ را گم می‌کند. مشت‌خفن گرو را می‌دزدد و به سانفرانسیسکو می‌برد. مشت‌خفن و گرو با هم یک تیم شرورانه تشکیل می‌دهند. شب سال نوی چینی بقیه‌ی شرورها از راه می‌رسند و خانه‌ی مشت‌خفن را خراب می‌کنند. اتو که موفق می‌شود گردنبند را پیدا کند، آن را به گرو می‌دهد. ولی شرورها گردنبند را از گرو می‌گیرند و تبدیل به حیواناتی می‌شوند که نماد سال‌های چینی هستند. کوین، استوارت و باب که فنون رزمی و کونگ‌فو یاد گرفته‌اند به کمک گرو می‌آیند. گردنبند به دست گرو می‌افتد و طلسم شرورها باطل می‌شود. گرو در نهایت و با پشت سر گذاشتن اتفاقات بسیار موفق می‌شود گروه شرورش را تشکیل دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چه فرقی بین آدم‌های شرور و آدم‌های مهربان وجود دارد؟
  اگر هم‌کلاسی شما رفتارهای نابهنجار داشته باشد چه کار می‌کنید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان کایل بالدا Kyle Balda، براد آبلسون Brad Ableson، جاناتان دل وال Jonathan del val
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۸۷
  کشور سازنده آمریکا
  استادیو Universal Pictures، Illumination Entertainment
  بازیگران استیو کرل، پی‌یر کافین، تراجی پی. هنسون
  سال انتشار ۲۰۲۲