پنجه‌های خشم: افسانه‌ی هنک

(Paws of fury: the legend of Hank)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خواسته‌ی سگی برای سامورایی شدن، تلاش او برای رسیدن به هدف، همراه با مضامینی چون همدلی و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هنک به این امید که بتواند سامورایی شود، وارد منطقه‌ی ممنوعه‌ی گربه‌ها می‌شود. او تلاش می‌کند قوی باشد تا دیگر کسی مسخره‌اش نکند. هنک در مسیر رسیدن به خواسته‎اش گاهی تحقیر می‌شود، گاهی اشتباه می‌کند و گاهی دچار غرور می‌شود. استاد او، جیمبو، او را راهنمایی می‌کند و همیشه همراه اوست. جیمبو به خاطر اشتباهی که در گذشته مرتکب شده و باعث مرگ انسان‌های بی‌گناه شده، دیگر نمی‌خواهد سامورایی باشد و به موجودی ناامید تبدیل شده است. رابطه‌ی او و هنک باعث می‌شود جیمبو هم امیدوار شود و در مورد شهری که در آن زندگی می‌کنند، احساس مسئولیت بیشتری داشته باشد.
  هنک که ترسو است و به خاطر وارد شدن به منطقه‌ی گربه‌ها به اعدام محکوم شده است، تلاش می‌کند قوی و حرفه‌ای بشود. ولی وقتی سومو را شکست می‌دهد، توجهی به این نمی‌کند اگر جیمبو نبود نمی‌توانست موفق شود، و به خاطر همین دچار غرور می‌شود. ولی بعدها هنک تا پای جان برای نجات کاکاموچو و ساکنانش تلاش می‌کند و اشتباه‌های گذشته‌اش را جبران می‌کند. جیمبو با این‌که از اشتباه‌های گذشته‌اش پشیمان است، سعی می‌کند گذشته را فراموش، و به بقیه کمک کند. او که در راه آموزش دادن به هنک مرتکب اشتباه‌هایی شده بود، مسیر آموزش دادن را تغییر می‌دهد و می‌گوید متوجه شده نمی‌شود به یک سگ یاد بدهی گربه باشد، ولی می‌شود به یک سگ یاد بدهی سگ بهتری باشد.
  جیمبو بعد از اشتباهی که در گذشته مرتکب شده، دست از سامورایی بودن برداشته و مدام الکل مصرف می‌کند. این موضوع به زبان آورده نمی‌شود و در زیرنویس هم به آن اشاره نمی‌شود. ولی مشخص است جیمبو بعد از مصرف آن نوشیدنی‌ها تغییر حالت می‌دهد. و در یکی از موقعیت‌ها هنک به او می‌گوید خودش را پشت نوشیدنی مخفی نکند. امیکو هم که بچه است و باید با بقیه‌ی بچه‌ها مشغول بازی باشد، مانند بزرگترها نگران است و دغدغه‌ی نجات شهر را دارد و حتی گاهی شمشیر برمی‌دارد و با دشمن می‌جنگد.
  در برخی موقعیت‌ها از کلماتی توهین‌آمیز مثل احمق و خر استفاده شده است.
  ماجرای فیلم در ژاپن قدیم اتفاق می‌افتد. سامورایی‌ها، نینجاها و هنرهای رزمی‌شان، خانه‌های ژاپنی و غذای خاصشان که در کاسه‌های چوبی و با قاشق‌های چوبی خورده می‌شود، در فیلم نمایش داده شده است. از هنرهای دستی ژاپن ساخت اشیای مختلف با تا زدن کاغذ است. به این هنر اوریگامی گفته می‌شود. این موضوع هم در فیلم به نمایش درآمده است.
  ایکاچو برای از بین بردن کاکاموچو و کشتن و فراری دادن ساکنانش، به آن‌جا لشکرکشی می‌کند. دشمنان با شمشیر و تیرکمان به مردم حمله می‌کنند. هنک سگی است که به امید سامورایی شدن از مرز ممنوعه رد شده است. ایکاچو می‌خواهد او را اعدام کند. ایکاچو در یکی از موقعیت‌ها دستور می‌دهد کسی را که باعث شده دست مجسمه‌اش شکسته شود، بکشند. او توالت فرنگی بزرگی ساخته که در موقع نیاز با کشیدن سیفون کل منطقه و شهر کاکاموچو زیر آب می‌رود. صحنه‌های زد و خورد و آتش‌سوزی در فیلم دیده می‌شود. ایکاچو گربه‌ی هیولایی را به اسم سومو سراغ ساکنان کاکاموچو می‌فرستد. او بزرگ و ترسناک است و هنک و جیمبو با او نبرد می‌کنند. در یکی از موقعیت‌ها جیمبو با نگهبان‌های ایکاچو تنها می‌ماند و هنک فکر می‌کند او را کشته‌اند. وقتی خندق را دور کاکاموچو می‌کَنند، و آب داخل خندق را پر می‌کند، یکی از بچه‌ها توی آب می‌افتد. همه‌ی گربه‌ها بعد از هنک و امیکو خودشان را داخل خندق پر از آب می‌اندازند تا او را نجات بدهند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  پنجه‌های خشم: افسانه‌ی هنک، فیلمی انیمیشنی و ماجرای سگی به اسم هنک است که وارد منطقه‌ی ممنوعه‌ی گربه‌ها شده و می‌خواهد سامورایی شود. ایکاچو که می‌خواهد روستای کاکاموچو را از بین ببرد، هنک را در مقام سامورایی به آن‌جا می‌فرستد. هنک زیر نظر جیمبو که ساموراییِ حرفه‌ای است و مدت‌هاست دست از این کار برداشته، تعلیم می‌بیند. بارها بین ساکنان روستا و فرستاده‌های ایکاچو نبرد و درگیری رخ می‌دهد تا این‌که هنک با کمک بقیه، می‌تواند بر ایکاچو غلبه کند. این فیلم مضامینی چون دوستی و تلاش برای رسیدن به هدف را پررنگ می‌کند. هنک که ترسو و دست‌و‌پاچلفتی است، کم‌کم یاد می‌گیرد یک ساموراییِ واقعی باشد. او برای نجات مردم روستای کاکاموچو جان خودش را هم به خطر می‌اندازد، تا جایی که همه‌ی مردم او را سامورایی‌ِ روستایشان انتخاب می‌کنند. ژاپن قدیم و آداب و رسومش در فیلم نمایش داده شده است.
  فیلم حاوی صحنه‌های زد و خورد و درگیری بین فرستاده‌های ایکاچو و ساکنان کاکاموچو است. مبارزه با شمشیر، آتش زدن خانه‌ها، تیراندازی و… در فیلم نشان داده می‌شود. گاهی شخصیت‌ها از واژه‌های زشت استفاده می‌کنند. جیمبو بعد از اشتباهی که سال‌ها قبل مرتکب شده است، به نوشیدن الکل روی آورده است. تا زمان نوشتن این بررسی، فیلم دوبله نشده است. تماشای این فیلم برای کودکان کوچکتر از 7 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 7 تا 9 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  در سرزمینی که شبیه ژاپن قدیم است، ایکاچو (یکی از مقامات عالی‌رتبه‌ی حکومتی) می‌خواهد قصرش را بسازد و تنها مشکلی که دارد روستای کوچکی به اسم کاکاموچو است که نزدیک قصر او است. او دسته‌ای از اراذل و اوباش را به آن‌جا می‌فرستد تا مردم روستا را مجبور کند از آن‌جا بروند. بعد از فرار ساموراییِ قبلی، مردم از شوگان (سردار نیروهای جنگ‌آور) می‌خواهند یک ساموراییِ جدید برایشان بفرستد. وقتی ایکاچو ماجرا را می‌فهمد، هنک را به جای سامورایی به شهر می‌فرستد. هنک سگی است که محکوم به اعدام شده است. وقتی هنک وارد کاکاموچو می‌شود با جیمبو آشنا می‌شود؛ سال‌ها قبل او سامورایی بوده و به دلایلی دست از این کار کشیده است. جیمبو به هنک آموزش می‌دهد. ایکاچو این بار سومو را که گربه‌ای غول‌پیکر است سراغ آن‌ها می‌فرستد. آن‌ها سومو را شکست می‌دهند. در نهایت ایکاچو لشکر بزرگی را سراغ آن‌ها می‌فرستد، ولی هنک کل شهر را با گربه‌هایش به صورت کاغذی ساخته است و آن‌ها گول می‌خورند. کل شهر کاغذی منفجر می‌شود. ایکاچو هم سیفون توالت غول‌پیکری را می‌کشد تا شهر را آب ببرد. گربه‌ها سریع خندقی دور شهر می‌کنند و نجات پیدا می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  طبق قانونِ شهر گربه‌ها، یک سگ نمی‌تواند سامورایی شود. به نظر شما چرا هنک توانست موفق به انجام این کار شود؟
  فکر می‌کنید غرور می‌تواند چه آسیب‌هایی به افراد بزند؟
  به نظر شما چه عاملی باعث شد روستای کاکاموچو از دست حاکم ظالمش نجات پیدا کند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان کریس بِیلی Chris Baily، مارک کواِتسیر Mark Koetsier، راب مینکاف Rob Minkoff
  رتبه MMPA PG
  مدت زمان ۹۸
  کشور سازنده آمریکا، انگلستان، چین، کانادا
  استادیو Nickelodeon Movies، Align، Aniventure (co-production)، Blazing productions، Flying Tigers Entertainment، GFM Animation، Huayi Brothers Media، Huayi Tencent Entertainment Company، Platige Image
  بازیگران مایکل سِرا، ساموئل اِل جکسون، ریکی جِروِیز
  سال انتشار ۲۰۲۲