جایزه بگیر: زندگی جِم بلچر

(Prizefighter: The life of Jem Belcher)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی سینمایی بر مبنای زندگی واقعی بوکسوری به اسم جِم بلچر و تلاش او برای قهرمان شدن

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رابطه‌ی قلبی جِم و پدربزرگش و تأثیری که از او گرفته، باعث می‌شود برخلاف میل مادرش تصمیم بگیرد سراغ بوکس برود. پدر او از دنیا رفته و آن‌ها فقیر هستند و همین فقر باعث می‌شود به خاطر پول مسابقه بدهد. او که نمی‌خواهد مادرش نگران بشود، پنهان‌کاری می‌کند. جم بارها طعم پیروزی، غرور، تنهایی و شکست را می‌چشد و به مرحله‌ای از رشد فکری می‌رسد که دیگر به خاطر غرور مسابقه نمی‌دهد و این بار به خاطر بوکس است که وسط رینگ می‌رود.
  جِم در مدت زمان کوتاهی و با پیروزی‌های متعدد در تمام کشور مشهور می‌شود. همین قضیه او را مغرور می‌کند. تا جایی که نه به حرف مادرش گوش می‌کند نه مربی‌اش. او سراغ قمار و الکل می‌رود و سر از زندان درمی‌آورد. ولی بعد از این اتفاق‌ها برمی‌گردد سراغ مادر و مربی‌اش و با تمام توان تلاش می‌کند. مسابقه‌ی او و پیرس معروف‌ترین مسابقه‌ی بوکس قرن می‌شود. جم تا پای مرگ مسابقه می‌دهد. مادر جم از بچگی نگران او است. او با وجود این‌که همسر ندارد و فقیر است، رابطه‌ی خوبی با فرزندانش دارد و سعی می‌کند از آن‌ها و خصوصاً جِم محافظت کند. بیل تمام تلاشش را برای جم می‌کند و او را به بهترین شکل تمرین می‌دهد. او بیشتر از این‌که در ورزش به او کمک کند، از نظر روحی و روانی باعث تغییر و رشد جم می‌شود.
  وقتی جم هنوز کودک است، به مسابقه‌های شرطی پدربزرگش می‌رود. او در یکی از موقعیت‌ها با بقیه‌ی بزرگ‌ترها به تماشای مسابقه‌ی جنگ خروس‌ها می‌رود. جم مدام می‌بیند که پدربزرگش شرط‌بندی می‌کند. و سرِ پول مسابقه می‌دهد. در یکی از صحنه‌ها پدربزرگ جم که دائم‌الخمر است، به کلیسا می‌رود و گردنبند مادرش را به زور از گردنش می‌کشد و می‌برد می‌فروشد. جم به دام الکل و قمار می‌افتد و سر از زندان درمی‌آورد.
  تماشای این فیلم می‌تواند مخاطب را با ورزش بوکس آشنا کند و خصوصاً شیوه‌ها و قوانین مسابقه‌های بوکس که در قرن نوزدهم وجود داشته است.
  زندگی مردم انگلستان در قرن نوزدهم، طرز لباس پوشیدنشان، تفاوت جامعه‌ی ثروتمند و فقیر از جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی در فیلم نمایش داده شده است.
  فیلم پر از صحنه‌های خشن مسابقه‌ی بوکس است. در یکی از موقعیت‌ها چشم جِم اتفاقی به خاطر پرتاب توپ نابینا می‌شود. جم که الکل مصرف می‌کند، در خیابان با دو نفر درگیر می‌شود و آن‌ها را کتک می‌زند. و به همین دلیل به زندان می‌افتد. در زندان به او غذای کمی می‌دهند و او همیشه عصبی و پرخاشگر است. لحظه‌ای که پدربزرگ جم از دنیا می‌رود، او کنارش است. در بزرگ‌ترین مسابقه‌ی جم، او تا پای مرگ به مسابقه ادامه می‌دهد. دماغ و دستش می‌شکند. حریف آن‌قدر به چشم سالم او ضربه می‌زند و چشم‌هایش به حدی ورم می‌کند که دیگر جایی را نمی‌بیند. جم از بیل می‌خواهد با چاقو لای پلک‌هایش را باز کند تا بتواند به مسابقه ادامه دهد. جم و پیرس، حریف او، سر تا پا پر از خون می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم سینمایی جایزه بگیر: زندگی جِم بلچر، بر مبنای زندگی واقعی بوکسوری به اسم جم بلچر ساخته شده است. این فیلم از دوران کودکی جم شروع می‌شود و با یکی از مهم‌ترین مسابقه‌های او به پایان می‌رسد. جم از کودکی به پدربزرگ بوکسورش علاقه داشته و با وجود مخالفت‌های مادرش، وارد مسیری می‌شود که از او بوکسوری حرفه‌ای می‌سازد. خانواده‌ی جم فقیر هستند و باید بدون پدر زندگی‌شان را سپری کنند. جم سعی می‌کند با آهنگری پول به دست بیاورد، ولی حادثه‌ای باعث می‌شود خیلی راحت اولین مسابقه‌ی زندگی‌اش را بدون دردسر برنده شود و کلی پول به دست بیاورد. فیلم مضامینی چون عشق مادر به فرزند، تلاش برای موفقیت، غرور و شکست را پررنگ می‌کند.
  این فیلم حاوی صحنه‌های خشنی است که ممکن است مخاطب را متأثر کند. یکی از چشم‌های جم در اثر سانحه‌ای نابینا می‌شود. جم در مسابقه با پیرس تا پای جان مبارزه می‌کند؛ طوری که بینی و دستش می‌شکند. تماشای این فیلم برای نوجوانان کوچکتر از 14 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان 14 تا 16 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  جِم بِلچر نوه‌ی جک بِلچر از کودکی به تماشای مسابقه‌های بوکس پدربزرگش می‌رود. مادر جِم که نگران است مبادا او مانند پدربزرگ به بوکس علاقمند شود، از پدرش می‌خواهد به جِم نزدیک نشود. جم بزرگ که می‌شود، در آهنگری کار می‌کند و حقوق کمی می‌گیرد. روزی به طور اتفاقی متوجه می‌شود چند نفر برای مسابقه سرِ کیسه‌ای پول شرط بسته‌اند. جم به راحتی مسابقه را برنده می‌شود و پول را می‌برد. بیل به جم پیشنهاد می‌دهد تا مربی او باشد. جم بعد از مرگ پدربزرگش زیر نظر بیل تمرین می‌کند و خیلی زود قهرمان می‌شود. ولی در اثر سانحه‌ای، دیدِ یکی از چشم‌هایش را از دست می‌دهد. لرد راشوت باعث می‌شود جم سراغ قمار و الکل برود. او به خاطر دعوای خیابانی مدتی در زندان می‌افتد. بعد از آن دوباره سراغ بیل می‌رود. سخت تمرین می‌کند تا در بزرگ‌ترین مسابقه‌ی بوکس انگلستان شرکت کند. لرد راشوت که پول زیادی سر این مسابقه شرط بسته، از پیرس (حریف جِم) می‌خواهد به چشم‌های او ضربه بزند. جم تا پای جان مسابقه می‌دهد، ولی سرآخر شکست می‌خورد. ولی کل جمعیت اسم او را صدا می‌زنند و حتی پیرس هم دست او را بالا می‌گیرد و تشویقش می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما وقتی جم قهرمان انگلستان بود، مرتکب چه اشتباه‌هایی شد که سر از زندان درآورد؟
  فکر می‌کنید چرا بعد از شکست جم در مسابقه‌ی آخر، همه از جمله پیرس، جم را تشویق کردند؟
  آیا با ورزش بوکس و قوانینش آشنا هستید؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Daniel Graham
  مدت زمان ۱۰۱
  کشور سازنده انگلستان
  استودیو Camelot Films، Hardman Pictures
  بازیگران راسل کرو، رِی وینستون، مارتون چوکاش
  سال انتشار ۲۰۲۲