خیزش لاک‌پشت‌های نینجا

(Rise of the TMNT)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی انیمیشنی درباره‌ی لاک‌پشت‌های نینجا، مبارزه‌ی آن‌ها با کرانگ‌ها و نجات دنیا از دست هیولاها، همراه با مضامینی چون برادری و دوستی

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لاک‌پشت‌های نینجا در همه حال سعی می‌کنند امیدشان را از دست ندهند. آن‌ها از همدیگر حمایت می‌کنند و آرمانشان این است به بقیه کمک کنند و وقتی پای نجات جهان می‌آید وسط، همه‌ی تلاششان را می‌کنند. رابطه‌ی برادرها با هم خوب است و حتی گاهی تا پای جان به خاطر هم ازخودگذشتگی می‌کنند.
  لئو که تا حدی مغرور است و فکر می‌کند بهترین ایده‌ها به ذهنش می‌رسد، مرتکب اشتباه‌هایی می‌شود که جان بقیه به خطر می‌افتد. همین موضوع باعث می‌شود رفتارش را عوض کند. او تا پایان فیلم برای نجات جهان می‌جنگد و کسی است که حاضر می‌شود جان خود را فدا کند. راف هم برای نجات لئو به چنگ کرانگ‌ها می‌افتد و خودش تبدیل به کرانگ می‌شود. ولی در مواجهه‌ با برادرهایش هویت واقعی‌اش را به یاد می‌آورد و سعی می‌کند تبدیل به خودِ واقعی‌اش شود. کیسی جونز هم که به خواست استادش وارد این ماجرا شده و باید کلید راه‌یابیِ کرانگ‌ها به دنیا را پیدا کند، تلاش می‌کند کار را به نتیجه برساند.
  تلاش برای نجات دنیا از موضوعات دنیای بزرگسالان است و برای کودکان معنادار نیست.
  لئو در آغاز فیلم زخمی شده است. روی بدن او خون دیده می‌شود. کرانگ‌ها در حال حمله به آن‌ها هستند. کیسی جونز از دروازه‌ی جادویی به زمان گذشته پرت می‌شود. او و لاک‌پشت‌های نینجا سراغ کرانگ‌ها می‌روند. نبرد سختی بین آن‌ها درمی‌گیرد. کرانگ‌ها موجوداتی تخیلی هستند که دست و پاها و زبان‌های درازی دارند و خودشان را دور طعمه می‌پیچانند و او را شبیه خودشان می‌کنند. وقتی راف برای نجات لئو او را با سفینه‌ی خودش برمی‌گرداند، خودش اسیر کرانگ‌ها می‌شود. کرانگ‌ها راف را شبیه خودشان می‌کنند. او با خشونت به طرف برادرهایش حمله می‌کند و می‌خواهد آن‌ها را بکشد. در یکی از صحنه‌ها چشم و بخشی از صورت یکی از کرانگ‌ها کنده می‌شود. در موقعیتی دیگر لاک‌پشت‌ها، کرانگ‌ها را به قلمرو خودشان می‌فرستند و باید دروازه بسته شود. لئو که آن طرف دروازه است به کیسی دستور می‌دهد دروازه را ببندد. اگر این اتفاق بیفتد باعث مرگ لئو می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم انیمیشنی خیزش لاک‌پشت‌های نینجا براساس سریالی به همین اسم ساخته شده است. در این فیلم لاک‌پشت‌های نینجا به همراه کیسی جونز باید دنیا را از دست کرانگ‌ها نجات دهند. کیسی جونز باید کلیدی را گیر بیاورد که به وسیله‌ی آن کلید، قرار است در آینده کرانگ‌ها وارد دنیا شوند و تمام آدم‌ها را از بین ببرند. آن‌ها با کرانگ‌ها نبرد می‌کنند و سرآخر موفق می‌شوند کلید را به دست آورند. این فیلم مضامینی چون دوستی و همدلی و برادری را پررنگ می‌کند. لاک‌پشت‌ها علاوه بر این‌که به خاطر همدیگر گذشت می‌کنند و جانشان را به خطر می‌اندازند، هدف بزرگ‌تری دارند و آن نجات دنیا از دست هیولاهایی است که از آدم‌ها متنفرند و می‌خواهند آن‌ها را بکشند و همه جا را به نابودی بکشند. راف به خاطر لئو اسیر دست کرانگ‌ها می‌شود و لئو در آخر فیلم و در شرایطی که خودش مشغول نبرد با کرانگ‌ها است، دستور می‌دهد دروازه را ببندند تا با مرگ خودش دنیا را نجات دهد.
  این فیلم حاوی صحنه‌های خشنی است که ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. صحنه‌های زد و خورد و نبرد و گاهی ریختن خون از بدن نینجاها دیده می‌شود. کرانگ‌ها هیولاهایی هستند که ظاهری ترسناک دارند. آن‌ها از دنیا و آدم‌هایش متنفرند و می‌خواهند همه جا را نابود کنند. هیکل‌های آن‌ها خیلی بزرگ است و می‌توانند دور طعمه یا ساختمان‌ها بپیچند و همه جا را نابود کنند. نینجاها با مهم‌ترین سلاحشان که امیدواری است و با کمک کردن به هم و ازخودگذشتگی باعث نجات دنیا می‌شوند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 9 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 9 تا 11 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین خود تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند هم فرصت گفت‌و‌گو درباره‌ی مسائل مختلف فیلم را داشته باشند.

  چکیده داستان

  سال 2044 است و بیگانگانی به اسم کرانگ به زمین حمله کرده‌اند. گروه مقاومت شکست می‌خورد. لئوناردو و مایکل آنجلو با باز کردن دروازه‌ای به سوی گذشته، کیسی جونز را به گذشته می‌فرستند تا کلیدی را پیدا کند که به کرانگ‌ها اجازه داده به زمین بیایند. او باید جلوی کرانگ‌ها را در گذشته بگیرد. کیسی جونز لاک‌پشت‌های نینجا را پیدا می‌کند و سراغ پیدا کردن کلید می‌روند. در نبرد اول چیزی نمانده شکست بخورند که لئو با شجاعت کلید را از دست کرانگ‌ها نجات می‌دهد، ولی راف (برادر بزرگ‌تر) جان او را نجات می‌دهد و خودش اسیر کرانگ‌ها می‌شود. تیم لاک‌پشت‌ها برای نجات راف برمی‌گردند. راف که خودش شبیه کرانگ‌ها شده، با لئو می‌جنگد. ولی سرآخر با مشارکت جمعی همه‌شان، کرانگ‌ها شکست می‌خورند و لاک‌پشت‌ها موفق می‌شوند دنیا را نجات دهند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان آیا قهرمان‌ها نقطه‌ضعف‌ هم دارند؟ مثلاً لئو چه نقطه‌ضعف‌هایی داشت و چه تغییری کرد؟
  فکر می‌کنید آیا آدم‌های معمولی می‌توانند دنیا را مثل اَبَرقهرمان‌ها از دست مشکلات نجات دهند؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Andy Suriano، Ant Ward
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۸۲
  کشور سازنده بلژیک، ایالات متحده آمریکا
  استودیو Paramount Pictures، American Film Institute (AFI)، Nickelodeon Animation Studios، Nickelodeon Movies، Skyline Entertainment، Xilam Animation
  بازیگران بن شوارتز، جاش برنر، عمر بنسون میلر
  سال انتشار ۲۰۲۲