مرد خاکستری

(The gray man)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلمی اکشن درباره‌ی مأمور مخفی سازمان سی‌آی‌اِی، پی بردن به اسناد فساد یکی از افسران رده‌بالای سازمان، و تلاش او برای فرار از دست فرستادگان سازمان

سال: 2022
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کِلر خواهرزاده‌ی فیتز است که مشکل قلبی دارد. او پدر و مادرش را از دست داده است و به جز فیتز کسی را ندارد. وقتی فیتز مجبور می‌شود مدتی از کشور خارج شود، شش را می‌فرستد تا مراقب کلر باشد. کلر به جز فیتز فقط به شش اعتماد دارد. او نگران آینده‌ی خودش، فیتز و شش است و با این‌که به خاطر بیماری‌اش ماجرا را از او مخفی می‌کنند، متوجه می‌شود که شش به خاطر نجات او دست به کشتن آدم زده است. کلر با دیدن مرگ فیتز و به خطر افتادن جان شش و با این‌که می‌ترسد، اسلحه برمی‌دارد و به سمت لوید شلیک می‌کند.
  شش با پیشنهاد فیتز از زندان درمی‌آید و جزو مأمورهای مخفی سی‌آی‌اِی می‌شود. وقتی به او دستور می‌دهند کسی را بکشد و متوجه می‌شود بچه‌ای در صحنه حضور دارد، زیر بار نمی‌رود. او برای فیتز اهمیت زیادی قائل است، و مدتی از دختر خواهر او مراقبت می‌کند. شش با به خاطر انداختن جان خودش کلر را نجات می‌دهد و دِینش را به فیتز ادا می‌کند. فیتز برای محافظت از شش همه کاری می‌کند و جان خودش را به خطر می‌اندازد. در نهایت هم با کشیدن ضامن نارنجک به زندگی خودش پایان می‌دهد و کمک می‌کند شش و کلر از دست لوید فرار کنند. میراندا که پست و سمت خوبی دارد، وقتی متوجه می‌شود قرار است شش را بکشند و حتی ممکن است خودش هم جزو افرادی باشد که به زودی حذف شود، از دستورها سرپیچی می‌کند و به شش کمک می‌کند.
  گاهی نوشیدن مشروبات الکلی در فیلم دیده می‌شود. مارگارت و فیتز با کشتن خودشان کاری می‌کنند نیروهای فرستاده‌ی لوید هم بمیرند.
  در فیلم واژه‌ها و عبارت‌های توهین‌آمیزی مثل عوضی، خفه شو، آشغال و... به کار رفته است.
  این فیلم با توجه به ژانر و داستانی که دارد، پر از صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن است. در صحنه‌ی زد و خورد و کشتارِ آغاز فیلم، شش، چهار را می‌کشد. در یکی از موقعیت‌ها وقتی شش سوار هواپیما است، دستور کشتنش صادر می‌شود. بین او و افراد فیتز زد و خورد شدیدی صورت می‌گیرد. او مجبور می‌شود از هواپیما بیرون بپرد. زمانی که شش می‌خواهد پاسپورت جعلی درست کند، داخل چاه پرت می‌شود. لوید که می‌خواهد رد شش را بگیرد، ناخن‌های فیتز را می‌کشد. نیروهای لوید به خانه‌ی مارگارت حمله می‌کنند و باعث مرگ او می‌شوند. شش و میراندا مجبور می‌شوند در پراگ از دست آدم‌های لوید فرار کنند. در بیمارستان یک نفر برای دزدیدن گردنبند به شش حمله می‌کند و چاقویی کف دستش و یک قیچی هم به پهلوی او فرو می‌کند. زمانی که فیتز تیر می‌خورد، برای دور کردن لوید از شش و کلر، ضامن نارنجک را می‌کشد و می‌میرد. کلر با شلیک گلوله باعث می‌شود انگشت‌های لوید قطع شود. شش و لوید با هم می‌جنگند و سوزان با شلیک گلوله لوید را می‌کشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  فیلم مرد خاکستری اقتباس از رمانی با همین نام، نوشته‌ی مارک گرینی است. این فیلم ماجرای مأمور مخفی سازمان سی‌آی‌اِی به اسم سیرا شش است. او به مدارکی دست پیدا می‌کند که نشان می‌دهد یکی از افسران سی‌آی‌اِی به اسم کارمایکل مشغول فساد و استفاده از رانت است. همین قضیه عاملی می‌شود که فرستاده‌ی کارمایکل، شش را دنبال کند تا هم مدارک را از او بگیرد هم او را از بین ببرد. شش آدم شجاعی است که وقتی متوجه می‌شود در یکی از مأموریت‌ها ممکن است به کودکی آسیب برسد، از فرمان سرپیچی می‌کند. او مراقب خواهرزاده‌ی فیتز است و برای نجات او جانش را به خطر می‌اندازد.
  فیلم سرشار از صحنه‌های خشن همراه با زد و خورد و مرگ است. سیرا شش از دست فرستاده‌های لوید فرار می‌کند و در این تعقیب و گریز آدم‌های زیادی کشته می‌شوند. مارگارت و فیتز و سرآخر خود لوید از آدم‌هایی هستند که می‌میرند. شلیک با اسلحه، خفه کردن با طناب و چاقو زدن از جمله موقعیت‌های فیلم است که ممکن است باعث ترساندن و آزار بچه‌های کوچک‌تر شود. شخصیت‌ها گاهی از الفاظ توهین‌آمیز استفاده می‌کنند و خوردن مشروبات الکلی هم دیده می‌شود. تماشای این فیلم برای نوجوان‌های 15 سال به بالا پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  فیتز رُی که یک مقام ارشد سی‌آی‌اِی است، از قاتلی در زندان دیدن می‌کند و از او می‌خواهد به عنوان آدم‌کش در سازمان استخدام شود. اسم او را می‌گذارند سیرا شش و به طور خلاصه اسم او را شش صدا می‌کنند. هجده سال بعد، شش مأمور کشتن یک نفر می‌شود. وقتی آن فرد در حال مرگ است، به شش می‌گوید اسمش چهار است، او فایلی را به شش می‌شود که مدارک فساد کارمایکل در آن است. کارمایکل افسری جوان است که شش دستور ترورها را از او می‌گیرد. شش که متوجه می‌شود بعد از چهار، نوبت مرگ خودش است، فایل را برای یکی از آدم‌های مورد اعتمادش در پراگ پست می‌کند. کارمایکل مأموری به اسم لوید را استخدام می‌کند تا شش را دستگیر کند و از بین ببرد. لوید برای این‌که آمار شش را دربیاورد، خواهرزاده‌ی فیتز را گروگان می‌گیرد. تعقیب و گریز بین لوید و شش و مأموری به اسم میراندا تا پایان فیلم ادامه دارد و در نهایت لوید و فیتز می‌میرند و سیرا شش، کلر را نجات می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید نقاط ضعف و قوت سیرا شش چه بود؟
  چرا شش جان خودش را برای نجات کِلِر به خطر انداخت؟
  به نظرتان چرا شش بعد از کشتن چهار از دستورها سرپیچی کرد؟

  مشخصات فیلم و انیمیشن

  کارگردان Anthony Russo، Joe Russo
  رتبه MPAA PG-۱۳
  مدت زمان ۱۲۸
  کشور سازنده آمریکا، جمهوری چک
  استودیو AGBO، Netflix، Roth Films، Roth/Kirschenbaum Films، Stillking Films
  بازیگران آنا د آرماس، رایان گاسلینگ، کریس ایوانز
  سال انتشار ۲۰۲۲