بائو

(Bao )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

انیمیشنی کوتاه درباره‌ی مادری دور از فرزندش، غم و دلتنگی او و رؤیایش درباره‌ی بزرگ کردن موجودی خمیری به جای فرزندش

سال انتشار: 2018

بائو

(Bao )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

انیمیشنی کوتاه درباره‌ی مادری دور از فرزندش، غم و دلتنگی او و رؤیایش درباره‌ی بزرگ کردن موجودی خمیری به جای فرزندش

سال انتشار: 2018

بررس متن: nais-ka

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
احساس زن نسبت به موجود خمیری، رابطه‌ی آن‌ها با هم، میل زن به کنترل کردن او و نیاز پسر به آزادی و استقلال، موضوعاتی معنادار و قابل ارتباط در دنیای کودکان و نوجوانان‌اند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
زن همیشه مراقب فرزندش است و با مهربانی و احترام با او رفتار می‌کند. پسر واقعی زن وقتی او را غمگین می‌بیند کنارش می‌نشیند و با هم خوراکی می‌خورند و گریه می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
در فیلم به بخش‌هایی از فرهنگ چینی مثل غذا، پوشش و ظاهر افراد و موسیقی چینی اشاره می‌شود. بائو نام غذایی چینی است که شبیه سمبوسه و با ظاهری گرد است.
ترس و خشونت
تبدیل خوراکی به یک موجود زنده و در نهایت، خوردن موجود خمیری توسط زن می‌تواند برای کوچک‌ترها خیلی ترسناک باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن کوتاه سه‌بعدی و بدون کلام، درباره‌ی زنی میانسال است که دچار سندرم آشیانه‌ی خالی شده و با رفتن فرزندش از خانه، دلتنگ و افسرده است. روزی در حین غذا خوردن، از یکی از تکه‌های غذا صدایی می‌شنود و او را شبیه به یک موجود زنده‌ی کوچک می‌بیند. از آن به بعد رابطه‌اش با این موجود خمیری آغاز می‌شود و تجربه‌ی مادرانه‌اش را با او دوباره تکرار می‌کند. موجود خمیری جای خالی فرزند را در خانه پر می‌کند و زن خوشحال و راضی به نظر می‌رسد. اما او هم مثل همه‌ی بچه‌ها بزرگ می‌شود و وقت رفتنش از خانه می‌رسد و مادر برای جلوگیری از رفتنش، ناگهان او را می‌خورد. بعد در حالی که غمگین روی تختش دراز کشیده، پسرش را می‌بیند که از راه رسیده و برایش شیرینی آورده است. فیلم به موضوع رفتن فرزندان از خانه و تنها شدن والدین می‌پردازد و ضمن به تصویر کشیدن واقعیت رابطه‌ی والد و فرزندی، هم مخاطب را درگیر عواطف و احساسات مادرانه می‌کند و هم والدین را به پذیرفتن این واقعیت ناگزیر ترغیب می‌کند. تبدیل شدن خوراکی به موجود زنده و بعد هم خورده شدن او توسط مادر می‌تواند برای کوچک‌ترها خیلی ترسناک باشد. موضوع اصلی فیلم هم که تنهایی والدین بعد از رفتن فرزندان‌شان است، ممکن است برای کوچک‌ترها قابل ارتباط نباشد. تماشای این فیلم برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را همراه والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

چکیده داستان

زنی میانسال که با همسرش زندگی می‌کند، در دوری از پسرش غمگین است. روزی که خوراکی‌هایی شبیه سمبوسه ولی با ظاهر گرد درست کرده، که در فرهنگ چینی به آن‌ها بائو می‌گویند، موقع خوردن یکی از آن‌ها صدایی از آن می‌شنود. خوراکی تبدیل به موجود کوچکی می‌شود، دست و پا در می‌آورد و زن شروع به مراقبت از او می‌کند؛ تا این‌که موجود خمیری بزرگ می‌شود، ازدواج می‌کند و می‌خواهد از خانه خارج شود که زن از شدت ناراحتی از دوری‌اش، او را می‌خورد. وقتی از غصه روی تختش درزا کشیده، پسر واقعی‌اش از راه می‌رسد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

به نظرتان چرا زن خوراکی را شبیه به یک موجود زنده دید و شروع به مراقبت از او کرد؟ به نظر شما این فیلم برای بچه‌ها مناسب‌تر است یا والدین؟ شما چه چیزی از این فیلم فهمیدید؟ بیشتر با مادر احساس نزدیکی می‌کردید یا با موجود خمیری؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 5
سال انتشار 2018